Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bosch Architecture & Engineering Program – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

Dnia 22 listopada 2016 firma Bosch zorganizowała kolejne spotkanie projektantów skupionych wokół inicjatywy Bosch Architecture & Engineering Program (A&E Program). Spotkanie odbyło się w Centrum Olimpijskim w Warszawie i miało charakter edukacyjny. Każdy z wystawców miał swoje stanowisko ekspozycyjne, na którym prowadzone były kilkudziesięciominutowe wykłady dla uczestników podzielonych na małe grupy. Taki edukacyjny sposób poruszania zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym przyczynia się do szerzenia wiedzy niezbędnej do umiejętnego projektowania systemów zabezpieczających i skutecznego wykorzystania sprzętu marki Bosch.


Konferencja była okazją do bliższego zapoznania się z demonstrowanymi urządzeniami, a wykłady były uzupełnione pokazami produktów z poszczególnych serii oraz zintegrowanych systemów zabezpieczeń.

Wykłady dotyczyły nie tylko zagadnień technicznych, ale także sposobów prowadzenia prac projektowych. Jeden z wykładowców krok po kroku omówił proces projektowania, zwracając uwagę na ważność etapu uzgadniania koncepcji działania i wykorzystania projektowanej instalacji. Na tym etapie obowiązkiem projektanta jest przedstawienie zamawiającemu rożnych wariantów i koncepcji prowadzących do realizacji jego celu. Prelegent podkreślił, że opracowania koncepcji nie wolno pozostawić zamawiającemu, gdyż ten nie dysponuje niezbędną wiedzą dotyczącą realnych możliwości technicznych oferowanego sprzętu, co może prowadzić do „koncertu życzeń” i stworzenia niemożliwego do zrealizowania projektu.

Podczas wykładów poświęconych wizyjnym systemom dozorowym omówione zostały nowe produkty marki Bosch i sposoby umiejętnego wykorzystania ich funkcji. Chodziło między innymi o właściwe zaprogramowanie funkcji analizujących treść obrazu, zwiększających efektywność wykorzystania dostępnego pasma sieciowego i przestrzeni dyskowej w rejestratorach wizyjnych. Prelegenci podkreślali znaczenie takich parametrów kamer jak zakres dynamiki obrazu, prędkość przetwarzania strumieni wizyjnych oraz światłoczułość. Przykładem mogły być nowe kamery z serii Starlight wytwarzające kolorowe obrazy o dynamice 120 dB z prędkością 60 klatek na sekundę przy bardzo niskim poziomie oświetlenia obserwowanej sceny.

Na spotkaniu zaprezentowano czterokanałowy system PAVIRO działający jako system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy. Firma Bosch ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. Obecnie skupia się na dopracowywaniu szczegółów i poprawianiu parametrów eksploatacyjnych. Oferowane urządzenia dokonują cyfrowej obróbki strumieni akustycznych, co przekłada się na bardzo wysoką dynamikę i jakość dźwięku. Cyfrowe wzmacniacze mocy klasy D mają bardzo wysoką sprawność energetyczną, co z kolei przekłada się na niskie zużycie energii oraz długotrwałą pracę z wykorzystaniem akumulatorów w warunkach awaryjnych.

Zaprezentowano również rozwiązanie z dziedziny kontroli dostępu, a mianowicie oprogramowanie BIS 4.3 umożliwiające centralne zarządzanie bazą kart identyfikacyjnych w architekturze wieloserwerowej. System pozwala na łączenie istniejących systemów w ramach fuzji firm, a także pozwala na łatwe zarządzanie rozległymi, zespolonymi instalacjami. Pokazano także czytniki z serii Lectus Secure w różnych wersjach.


Wszystkie urządzenia projektowane i produkowane przez firmę Bosch przechodzą wnikliwe badania fabryczne, zanim zostaną sprawdzone przez niezależne organizacje badawcze w celu przyznania certyfikatu. Podczas wykładów prelegenci zwracali szczególną uwagę na cechy wyróżniające produkty marki Bosch na tle innych rozwiązań aktualnie dostępnych na rynku. Do takich cech można zaliczyć modułowość umożliwiającą dostosowanie architektury systemu do wymagań użytkowników, możliwość integracji z innymi systemami automatyki budynkowej, możliwość zdalnej kontroli i konserwacji systemów bez konieczności wysyłania ekip konserwacyjnych na teren chronionych obiektów, możliwość wykorzystania kamer telewizyjnych do wczesnego wykrywania źródeł pożaru. Ostatnia z wymienionych cech jest innowacją, gdyż pozwala na wykorzystanie wizyjnych systemów dozorowych do ochrony przeciwpożarowej.

Zaprezentowanym na spotkaniu rozwiązaniem z dziedziny sygnalizacji włamania i napadu był modułowy system MAP 5000 umożliwiający obsługę dużych i bardzo dużych obiektów publicznych, takich jak galerie handlowe, centra uniwersyteckie, międzynarodowe lotniska etc. W systemie stosuje się tylko jedną jednostkę centralną, umieszczoną w specjalnie skonstruowanej obudowie, oraz wielofunkcyjne adresowalne moduły, czujki, elementy wykonawcze. Moduły rozszerzeń umożliwiające tworzenie adresowalnych linii dozorowych oraz zasilacze i baterie akumulatorów są instalowane w osobnych obudowach. Trudno w kilku słowach opisać konstrukcję i działanie tak rozbudowanego systemu. Zainteresowanych odsyłamy do materiałów konferencyjnych oraz stron WWW firmy Bosch.

W przerwie spotkania odbył się obiad w restauracji Moonsfera mieszczącej się na szóstym piętrze Centrum Olimpijskiego, skąd uczestnicy mogli podziwiać jesienną panoramę północnej części Warszawy. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia Muzeum Sportu i Turystyki, które powstało w 1952 r. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Od 5 listopada 2006 r. ma swoją siedzibę w Centrum Olimpijskim.

Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronie www.zabezpieczenia.com.pl.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony