Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

BEZPEKA 2010 – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

Bezpeka_logotyp_200W dniach 26–29 października br. w Kijowie odbyła się 15. jubileuszowa międzynarodowa wystawa BEZPEKA 2010 (BEZPIECZEŃSTWO 2010). Wśród około 170 wystawców znalazły się firmy z Ukrainy, Austrii, Białorusi, Niemiec, Holandii, Polski, Rosji i Francji. Zaprezentowały pełne spektrum technologii, sprzętu i usług mających służyć zapewnieniu bezpieczeństwa prowadzonej działalności, ludzi i ich mienia. Pokazano urządzenia i systemy sygnalizacji włamania i napadu, telewizji dozorowej i kontroli dostępu. Zaprezentowały się również (co należy do rzadkości na targach SECUREX) firmy zajmujące się bezpośrednią ochroną fizyczną. Swoje stoiska miały również Narodowa Akademia Nauk Ukrainy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (organizacja na wzór naszych byłych straży przemysłowych) i Ukraińska Federacja Profesjonalnego Bezpieczeństwa (ta organizacja jest członkiem Europejskiego Klubu Organizacji Branży Ochrony ESBOC).

Bezpeka_KIJOW_01_350

Przy okazji wystawy odbyły się tematyczne konferencje, w tym dwie zorganizowane przez Ukraińską Federację Profesjonalnego Bezpieczeństwa. Pierwsza, w dniu 26 października, dotyczyła wpływu pozarządowych organizacji branży ochrony na rynek bezpieczeństwa krajów europejskich.

W konferencji wzięła udział Polska Izba Ochrony (PIO), która przygotowała prezentację dotyczącą historii branży ochrony w Polsce, uwarunkowań prawnych jej funkcjonowania, a także tendencji rozwojowych w nadchodzących latach. Prezentacja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników, co wynika z faktu, że branża ochrony na Ukrainie, w przeciwieństwie do Polski, nie ma żadnych obwarowań prawnych swojej działalności. Działalność ta ma też ograniczony zakres (mały segment rynku bezpieczeństwa).

Druga konferencja, w dniu 27 października, dotyczyła walki z dumpingiem cen na rynku zabezpieczeń. Jak wynikało z wystąpień, rynek ukraiński również zmaga się z problemem zaniżania cen usług. Zaproszony przez organizatora konferencji przedstawiciel PIO przedstawił problem dumpingu cen w Polsce. Zwrócił szczególną uwagę na patologie spowodowane stosowaniem się do ustawy o zamówieniach publicznych, w tym stosowaniem jedynego kryterium przy wyborze wykonawcy, jakim jest cena – i to najniższa.

W dniu 28 października miało miejsce wydarzenie, które jest rzadkością na tego typu imprezach. Po raz kolejny odbył się finał konkursu Miss Security Ukrainy 2010. Przedstawicielki płci pięknej, które są pracownicami ukraińskich firm ochrony (takie są założenia tego konkursu) zaprezentowały się przed wystawcami i publicznością targów. Nie są to profesjonalne modelki, ale zostały profesjonalnie przygotowane przez osobę z dużym doświadczeniem w tym zakresie. Organizatorzy powierzyli przewodniczenie jury konkursu przedstawicielowi Polskiej Izby Ochrony. Trzeba przyznać, że zorganizowanie takiego konkursu jest znakomitym pomysłem. Może należałoby rozważyć zorganizowanie podobnego konkursu podczas kolejnej edycji naszych targów SECUREX. W polskich firmach branży security też pracuje dużo przedstawicielek płci pięknej.

Sławomir Wagner
Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony