Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Axis Partner Conference Polska 2011 – podsumowanie. Po nagrody do Lund

Printer Friendly and PDF

 

axisNa zaproszenie Axis Communications, firmy tworzącej urządzenia do sieciowych systemów wizyjnych, najlepsi polscy partnerzy firmy udali się do Lund, miasta w południowo-zachodnim regionie Szwecji, na północny wschód od Malmö, gdzie firma ma swoją główną siedzibę, po odbiór przyznanych im nagród.

 

Dziesięciu przedstawicieli firm i dwie przedstawicielki prasy branżowej, w tym autorka niniejszego reportażu, pod życzliwą opieką Agaty Majkucińskiej – menedżera ds. kluczowych klientów, wyleciało 5 grudnia do Kopenhagi. Z lotniska odebrała nas Irina Källberg Rönning, która od tego momentu pełniła rolę naszego przewodnika i gospodarza. Najpierw pojechaliśmy autobusem do Malmö, mostem Øresund Bridge – najdłuższym mostem na świecie (razem ze sztuczną wyspą i tunelem ma ponad 14 km długości), który 2 lipca 2000 roku spiął brzegi Szwecji i Danii. Przejazd słynnym mostem był dla nas wielką atrakcją.

Zanim dotarliśmy do celu podróży, zawieziono nas do uroczego, oddalonego od cywilizacji hotelu Lodge, który znajduje się w pobliżu wsi Genarp, około 30 minut jazdy z Lund, gdzie po krótkiej powitalnej prezentacji firmy Axis udaliśmy się na spacer po okolicy, a następnie oddaliśmy się relaksowi, korzystając z hotelowej sauny i jacuzzi. To cudowne, oddalone od zgiełku miasta miejsce sprawiło, że przez moment zapomnieliśmy o pracy, goniących nas terminach i domowych obowiązkach. Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji, podczas której byliśmy świadkami niezwykłego ceremoniału, który normalnie odbywa się 13 grudnia, w najdłuższą noc w roku (przygotowano go specjalnie dla nas). Tego szczególnego dnia dziewczynka ubrana w białą suknię i z wieńcem na głowie, w który wplecione są świece, rozdaje domownikom tradycyjne szwedzkie przysmaki: bułeczki z rodzynkami, pierniczki, inne ciasta oraz glögg. Towarzyszy temu śpiew – wykonywana jest tradycyjna pieśń Santa Lucia.

Kolejnego dnia, 6 grudnia, odwiedziliśmy siedzibę główną Axis Communications, gdzie powitał nas prezes Ray Mauritsson, który przedstawił m.in. strukturę działania i dalszego rozwoju firmy, która zatrudnia obecnie ponad tysiąc osób, a założyciel firmy i prezes zarządu Martin Gren zapoznał nas z jej historią i misją. Anders Vigren, menedżer produktu, oprowadził nas po przedsiębiorstwie, pokazał między innymi, jak dużym zespołem dysponuje dział Badań i Rozwoju, w którym setki inżynierów pracuje nad nowymi technologiami. Przedstawiciele polskich firm stwierdzili, że możliwość zobaczenia na własne oczy laboratoriów, gdzie testowane są nowe urządzenia, znacznie zwiększyła ich zaufanie do firmy i jej produktów. Zwrócili również uwagę na kulturę pracy oraz warunki, w jakich inżynierowie tworzą oprogramowanie do kamer i same kamery. W Experience Center można było zobaczyć, jak kamery pracują w różnych warunkach. Zainteresowanie wzbudziła między innymi kamera wielkości ziarnka grochu, którą można łatwo ukryć i która świetnie rejestruje twarze, przez co umożliwia precyzyjną identyfikację złodzieja. Kamera ta jest przeznaczona do zastosowania m.in. w punktach handlowych. Patrik Anderson i Johan Akesson, menedżerowie produktu, opowiedzieli o zrealizowanych projektach oraz doświadczeniach zdobytych podczas wdrażania rozwiązań IP w ich codziennej pracy. Kładli duży nacisk na potencjał, jaki kryje się w tej technologii. O obsłudze klientów Axisa i oferowanej przez firmę pomocy technicznej opowiedział inżynier serwisu Andrei Matveyeu.

nagrody_500

Martin Gren wręczył nagrodzonym pamiątkowe statuetki i dyplomy oraz pakiet oprogramowania AXIS Camera Station Base Pack 4 channels EN.
Wśród nagrodzonych firm znaleźli się:

  1. DG ELPRO
  2. MVB  
  3. Techniserv
  4. Honeywell  – w kategorii „Największy projekt 2011”,
  5. Śląska Sieć Metropolitalna – w kategorii „Najbardziej innowacyjny projekt 2011” ,
  6. TOP-KEY  – w kategorii „Najbardziej aktywny partner 2011”,
  7. Siemens  – w kategorii „Partner o najbardziej dynamicznym wzroście 2011”.

Nagrodzeni mieli możliwość zaprezentowania swoich firm i nagrodzonych projektów zgromadzonym.

sala_500

Po emocjach związanych z wizytą w firmie Axis i zażyciu tam sporej dawki wiedzy pojechaliśmy zwiedzać świątecznie udekorowane Malmö. Oprócz pań Iriny i Agaty naszym przewodnikiem była Edyta Tomczak, nasza rodaczka mieszkająca od wielu lat w Skandynawii, obecnie pracująca w firmie Axis. Ukoronowaniem wieczoru była kolacja w słynnej tradycyjnej szwedzkiej restauracji Sankt Markus Wine Cellar.

plansza_500

Kolejnym punktem programu (7 grudnia) była wizyta w siedzibie głównej Milestone Systems w Brondby (dzielnica Kopenhagi), gdzie powitał nas Country Manager North East Europe – Anders Johansson. Milestone Systems jest uznanym na całym świecie producentem profesjonalnego oprogramowania do zarządzania systemami telewizji dozorowej IP. Wszystkie produkty firmy mają otwartą architekturę i są kompatybilne z większą liczbą kamer IP, wideoserwerów i cyfrowych rejestratorów wizyjnych (DVR) niż jakiekolwiek inne rozwiązania. Zapytałam kilku uczestników wyjazdu, czy dowiedzieli się czegoś nowego podczas pobytu w firmie. Jedna z osób poinformowała mnie, że dzięki tej wizycie dowiedziała się o kilku modułach programowych obsługujących systemy przeznaczone dla specyficznych branż i klientów. Szczególnie zainteresował ją moduł służący do rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów będących w ruchu, gdyż korzysta z podobnego rozwiązania, które jednak jest wydzielonym programem nie współpracującym z systemem Milestone, który zarządza systemem monitoringu w jego firmie. Zdaniem innej osoby, którą zapytałam o wrażenia, ważny był nacisk położony podczas prezentacji na skuteczność analitycznych systemów wizyjnych. W zależności od wymagań narzuconych przez dany projekt konkretne rozwiązanie będzie odpowiednio dokładne. Użytkownik końcowy powinien być świadomy tego, że systemy analityczne mogą mieć bardzo różną stopę dokładności (ang. accuracy rate). Na rynku praktycznie nie istnieją systemy działające ze stuprocentową dokładnością. Użytkownik końcowy powinien zdawać sobie z tego sprawę, gdyż ma to decydujący wpływ na powodzenie danego projektu. Mi osobiście podobało się krótkie, ale bardzo treściwe i dotyczące produktów Milestone podsumowanie jednego z uczestników wyjazdu: „Milestone ma sporo rozwiązań dla wymagających użytkowników, a ich oprogramowanie ułatwia pracę tam, gdzie rozbudowane systemy są trudne do ogarnięcia”.

milestone_500

Na zakończenie pobytu uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać Kopenhagę. Ambasada RP w Kopenhadze zarekomendowała naszą rodaczkę, od wielu lat mieszkająca w Danii, która okazała się wspaniałym przewodnikiem. Jej wiedza na temat tego kraju jest imponująca. Opowiedziała nam i pokazała wszystko to, co powinniśmy wiedzieć i zobaczyć, abyśmy mogli powiedzieć, że poczuliśmy to wspaniałe, piękne, kolorowe i gwarne miasto. Na tyle nas zaciekawiło, że wielu z nas ma ochotę do niego wrócić. Mnie osobiście najbardziej zainteresowali ludzie – uśmiechnięci i chętni do zabawy pomimo niesprzyjającej aury. Zachwycił nas park rozrywki Tivoli, położony w samym centrum Kopenhagi, będący jedną z największych atrakcji turystycznych Danii. Udekorowano go kilometrami świetlnych dekoracji. Można było poczuć w nim świąteczną atmosferę i prawdziwie duńską tradycję. Wieczorem, w restauracji na terenie Ogrodów Tivoli, odbyła się uroczysta pożegnalna kolacja.

Wyjazd był bardzo udany. Jak zgodnie stwierdzili uczestnicy, część merytoryczna była przygotowana perfekcyjnie, a organizatorzy wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem, doświadczeniem i pasją. Mieliśmy możliwość pobieżnego zapoznania się z produktami firm Axis i Milestone. Podczas prezentacji poruszono bardzo ciekawe tematy, które odpowiadały zainteresowaniom uczestników. Nie bez znaczenia było znakomite przygotowanie teoretyczne i doświadczenie prowadzących, którzy na co dzień realizują wielkie projekty. Bardzo ważna była też możliwość podzielenia się doświadczeniami i zawarcia nowych znajomości. Podkreślał to każdy z uczestników. Nie sposób opisać atmosfery tych kilku dni spędzonych razem. Grupa świetnie się zintegrowała, mimo iż większość osób nie znała się wcześniej. Nawiązane kontakty są bezcenne i mam nadzieję, że zaowocują wieloma wspólnymi projektami.

Redakcja czasopisma "Zabezpieczenia" dziękuje firmie Axis Communications za zaproszenie. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy, aby nagrody zostały im przyznane ponownie za rok.

Teresa Karczmarzyk

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu www.zabezpieczenia.com.pl.

Więcej informacji w wersji papierowej czasopisma.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony