Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zielony biurowiec Det Norske Veritas - Systemy automatyki budynkowej Schneider Electric wspierają zarządzanie efektywnością energetyczną

Printer Friendly and PDF

Logo_SE_GreenBudynek Det Norske Veritas to jeden z pięciu pięciokondygnacyjnych budynków biurowych klasy A, przy ul. Łużyckiej w Gdyni. Budynek DNV zyskał miano "zielonego" biurowca. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego systemu automatyki budynkowej Schneider Electric, spełnia kryteria efektywności energetycznej budynków i tym samym klasyfikuje się do European Green Building Programme.

Schnaider_350

Aby uzyskać status partnera EU Green Building Programme należało wykazać, że zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną, jest co najmniej o 25% niższe, niż dla typowego budynku referen­cyjnego (zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawa). Dokumentacją potwierdzającą jest m.in. świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. W Polsce jest jedynie 5 takich budynków przyjaznych środowisku, a w całej Europie ok. 200. Schneider Electric Buildings we współpracy z integratorem systemów firmą Lonta, wykonał system automatyki i BMS z wykorzystaniem urządzeń Vista/Xenta w budynku DNV oraz w pozostałych obiektach kompleksu Łużycka Park. System automatyki i BMS obejmuje swym zakresem sterowanie i monitorowanie: pracy central wentylacyjnych, węzłów przygotowania ciepła i chłodu, oświetlenia, klimakonwektorów, stanów instalacji energetycznej, chillerów ze swobodnym chłodzeniem (freecooling) , stężenia CO i wentylacji w garażu. Korzyści jakie daje zastosowanie technologii podnoszących efektywność energetyczną budynku to m.in. niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną, możliwość wykorzystania energii odnawialnej, utrzymanie odpowiedniego natężenia światła. Wykorzystanie zaawansowanej technologii w „zielonym” biurowcu nie tylko pozwala chronić środowisko, ale również przekłada się na wymierne korzyści finansowe. W przypadku Det Norske Veritas szacunkowo koszt wdrożenia rozwiązań energooszczędnych zwróci się już w pierwszym roku po wprowadzeniu usprawnień. Zredukowane zostaje zapotrzebowanie na energię pierwotną i będzie ono niższe aż o 29 % w porównaniu z typowym budynkiem referencyjnym.

Bezpośr. inf. Magdalena Czopik
Schneider Electric Buildings Polska

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony