Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wysoki poziom zabezpieczeń w strefie Schengen

Printer Friendly and PDF

Wysoki poziom zabezpieczeń w strefie Schengen sprzyja inwestycjom w bezpieczeństwo granic w nowych krajach UE

Od chwili przystąpienia nowych członków do Unii Europejskiej (UE) w 2004 r. zainwestowano prawie 2,5 mld USD (dane szacunkowe do roku 2009, łącznie z inwestycjami w Rumunii i Bułgarii po ich przystąpieniu do UE w 2007 r.) na wschodnich, zewnętrznych granicach nowych krajów członkowskich UE.

W najnowszym raporcie firmy Frost & Sullivan pt. „Ocena rynku zabezpieczeń granic dla nowych członków UE” szacuje się, że przychody tego rynku wzrosną z 777,8 mln USD w 2008 r. do 1245,9 mln USD w roku 2017 r., przy spodziewanym wskaźniku CAGR w wysokości 4,8%.

Polska w roku 2008 miała 22% udział w tym rynku i przewiduje się, że do roku 2017 ten udział wzrośnie do 25%. Oczekuje się, że nasz kraj do roku 2017 wygeneruje największy przychód na rynku zabezpieczania granic wśród państw, które dołączyły do UE w 2004 (UE-10), z ogólną kwotą bliską 1,3 mld USD.

„W trzech minionych latach dziewięć spośród dwunastu nowych państw członkowskich UE (bez Rumunii, Bułgarii i Cypru) dokonało znacznych inwestycji w bezpieczeństwo granic w celu spełnienia wysokich standardów bezpieczeństwa wymaganych w strefie Schengen” – zauważa analityk firmy Frost & Sullivan, Abdallah Binmadhi. „Wśród nich znalazły się inwestycje w budowę, remonty i modernizację infrastruktury przejść granicznych, sprzęt eksploatacyjny, taki jak sprzęt laboratoryjny, detektory, sprzęt komputerowy, oprogramowanie, środki transportu oraz wyposażenie logistyczne i operacyjne.”

Inwestycje będą dotyczyć głównie narzędzi do obsługi zewnętrznych granic UE w celu spełnienia wymogów Schengen. Obejmują one sprzęt operacyjny (optyczne czujniki ruchu i pojazdy), infrastrukturę graniczną, System Informacji Schengen (SIS) oraz system informacji wizowej tzw. VIS (ang. Visa Information System), w tym sprzęt do obsługi technologii biometrycznej.

W celu przyjęcia Rumunii i Bułgarii do obszaru Schengen, Komisja Europejska przeznaczyła fundusze w ramach Schengen Facility II dla obu krajów. Z tego 70% zostanie wykorzystane do wdrożenia Schengen Aquis (całego dorobku prawnego Schengen) oraz do kontroli zewnętrznych granic w ciągu trzech nadchodzących lat.

„Dyrekcja Generalna (DG) Komisji Europejskiej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa ustaliła, że do roku 2013, 2 mld USD z funduszy na zewnętrzne granice UE zainwestowane zostaną na wdrożenie wspólnych standardów kontroli i nadzoru polityki w zakresie zewnętrznych granic” - stwierdza Binmadhi. “Około jedna czwarta z tych funduszy zostanie przeznaczona na inwestycje na wschodnich granicach UE.”

Rynek zabezpieczeń granic w nowych krajach członkowskich UE jest rozdrobniony i w żadnym z tych krajów nie ma jednej instytucji zajmującej się zamówieniami publicznymi i kontraktami. Instytucje rządowe inwestujące środki w bezpieczeństwo granic również różnią się pomiędzy poszczególnymi krajami. Ponadto poważny problem stanowią nieuczciwe i korupcyjne praktyki w zakresie zamówień publicznych.

„W niektórych, nowych krajach członkowskich UE występuje niezwykle wysoki stopień lokalnego protekcjonizmu. Ponadto podczas procedury przetargowej preferowane są przedsiębiorstwa lokalne kosztem konkurencji zagranicznej,” stwierdza Binmadhi. „Aby przezwyciężyć ten problem, istnieje potrzeba nawiązania strategicznego partnerstwa z lokalnymi przedsiębiorstwami, w celu poświadczenia, że stosowane są reguły konkurencji Wspólnoty Europejskiej (ang. EC competition rules), czyli procedury w sprawie pomocy państwowej, kontroli fuzji oraz antymonopolowa, a także że promuje się i odpowiednio wynagradza wydajność i innowacyjność.”

Ocena Rynku Zabezpieczeń Granic dla Nowych Członków UE stanowi część programu Partnerstwo na rzecz Wzrostu Obronności (Defence Growth Partnership Service), obejmującego również badania na następujących rynkach: Europejskie Rynki SDR (Radia Definiowanego Programowo), Indyjski Rynek Dostawców Uzbrojenia, Europejskie Rynki Lądowej Elektroniki Pojazdowej w systemie ISTAR, Ocena Globalnego Rynku Systemów Energetycznych i Infrastruktury dla Lotnictwa Komercyjnego, Ocena Rynku Zabezpieczeń Granic Lądowych i Morskich dla Nowych Członków UE, European Air C2, Ocena Rynku Radarów i Czujników (EO/IR) oraz Bezpieczeństwa Granic Morskich dla nowych Członków UE. Wszelkie badania objęte subskrypcją uwzględniają szczegółowe informacje na temat możliwości rynkowych oraz tendencji branżowych, a także ich dogłębne analizy opracowane na podstawie szczegółowych rozmów z uczestnikami rynku. Dostępne są też wywiady prasowe.

Bezpośr. inf. Joanna Lewandowska
Corporation Communications – Europa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony