Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Smartfon ochroni PIN do bankomatu

Printer Friendly and PDF

atm_150Międzynarodowy zespół naukowców opracował dwa systemy uniemożliwiające podpatrzenie i kradzież PIN-u do bankomatu. Wykorzystują one smartfon z ekranem dotykowym, jako klawiaturę – poinformował magazyn „New Scientist”. Zwykły kod PIN do bankomatu może zostać podpatrzony bądź odtworzony ze śladów pozostawionych na klawiaturze.

Zespół naukowców z Korea Advanced Institute of Science and Technology w Daejon w Południowej Korei oraz Universidade da Madeira w Portugalii, kierowany przez dr Andrea Bianchi, popracował rozwiązania utrudniające kradzież PIN-u. W systemach o nazwach PhoneLock i SpinLock umożliwiono komunikację smartfonu z ekranem dotykowym z bankomatem, zaś sam smartfon pełni rolę bezpiecznej klawiatury.

W systemie PhoneLock alfanumeryczne ikonki na wyświetlaczu smartfonu zostają zastąpione przez zestaw do 10 wskaźników dotykowych, tzw. taktonów. Taktony są łatwo odróżnialne od siebie, ale nie dla osoby patrzącej pewnej odległości. Są one rozmieszczone w kolistej sieci, podzielonej na kilka gwiaździstych segmentów. Położenie palca przez użytkownika na dany segment powoduje, iż wibruje on w sposób charakterystyczny dla danego taktonu.

Użytkownik musi tylko odnaleźć określony takton i wcisnąć symbol w środku wyświetlacza dla wprowadzenia go. Całą operację trzeba powtarzać cztery razy, aż do wprowadzenia wszystkich cyfr PIN-u. Odtworzenie zdalne i zapamiętanie operacji nie jest możliwe – taktony za każdym razem pojawiają się losowo.

W systemie SpinLock na wyświetlaczu pojawia się koło, przypominające koło sterowania niektórymi telefonami czy odtwarzaczami mp3, jak iPod. Użytkownik musi - przytrzymując palec na kole - „obracać” je w jednym kierunku, dopóki nie usłyszy właściwej liczby kliknięć oznaczającej numer PIN. Następny numer jest odczytywany poprzez „obracanie” koła w odwrotnym kierunku. Podobnie jak w PhoneLock, pozycje cyfr PIN w tym systemie także wyznaczane są losowo.

Po wprowadzeniu kodu PIN jest on przekazywany jedną komendą do bankomatu poprzez krótki szyfrowany przekaz komórkowy. Podobne rozwiązania, według analityków zgromadzonych na konferencji w Canberrze w Australii, gdzie przedstawiono oba systemy, prawdopodobnie pojawią się za kilka lat w niektórych bankach, jako pilotażowe.

PAP - Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony