Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Podpisano umowę Czechy-UE o przeniesieniu agencji ds. Galileo do Pragi

Printer Friendly and PDF

Praha_150Przedstawiciele władz Czech i Unii Europejskiej podpisali w piątek 27 stycznia umowę o przeniesieniu z Brukseli do Pragi centrum zarządzania europejskim systemem nawigacji satelitarnej Galileo.

 
Podpisy pod dokumentem złożyli czeski minister transportu Pavel Dobesz i dyrektor zarządzający unijnej Agencji ds. Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (GSA) Carlo des Dorides.

Do zawarcia umowy doszło w trakcie konferencji w czeskiej stolicy na temat usług, które ma zapewniać nowy system.

GSA zarządza europejskimi programami z dziedziny nawigacji satelitarnej, kontroluje wykorzystanie środków finansowych i nadzoruje działania w sferze marketingu, certyfikacji technicznej oraz badań i rozwoju. To właśnie ta agencja decyduje o udzielaniu koncesji podmiotom odpowiedzialnym za funkcjonowanie systemu Galileo oraz za świadczenie powiązanych usług.

W grudniu 2010 roku ministrowie państw UE postanowili, że w ciągu dwóch lat GSA zostanie przeniesiona z Brukseli do stolicy Czech. Przeprowadzka z Brukseli najprawdopodobniej zacznie się w maju, a gotowość operacyjną centrum osiągnie latem.

Na potrzeby GSA przeznaczono budynek dawnej Czeskiej Agencji Konsolidacyjnej. Będzie to pierwsza agencja UE z siedzibą w Pradze, a także - obok Radia Wolna Europa - najbardziej prestiżowa instytucja międzynarodowa w Republice Czeskiej.

W agencji mogą pracować obywatele całej UE. Obecnie zatrudnia ona około 40 osób. Po przeprowadzce do Pragi potrzebnych będzie kolejnych 20 ludzi; przewiduje się, że większość personelu stanowić będą cudzoziemcy.

Galileo to europejski globalny system nawigacji satelitarnej, mający stanowić konkurencję dla amerykańskiego GPS (Global Positioning System) i rosyjskiego GLONASS. Obok Airbusa to jeden z największych projektów realizowanych wspólnie przez europejski przemysł z wielu państw UE.

Podobnie jak funkcjonujący już GPS, Galileo zapewni nieodpłatny serwis otwarty oraz płatny serwis komercyjny, oferujący bardziej precyzyjne pomiary nawigacyjne.

Z Pragi Michał Zabłocki

PAP - Nauka w Polsce
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony