Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bezpieczne płatności przy użyciu kamery

Printer Friendly and PDF

smartfon_150Uczeni włoscy opracowali technologię bezpiecznych mikropłatności komórkowych przy użyciu kamery zainstalowanej w każdym smartfonie – poinformował magazyn New Scientist. Obecnie do coraz bardziej rozpowszechniających się mikropłatności komórkowych używane są takie technologie jak Bluetooth i Wi-Fi. Jako technologie radiowe mają one jednak istotną wadę – sygnał można przechwycić, a nawet szyfrowaną transmisję próbować odkodować. Takie działania hackerskie są ostatnio bardzo popularne, a ich celem jest włamanie się przez smartfon na konto ofiary.

 Zespół naukowców pod kierownictwem dr Erica Medveta z University of Trieste w Włoszech postanowił opracować system bezpiecznej komunikacji przy mikropłatnościach dla smartfonów. Opracowali oni system o nazwie Rainbow Crypt.

W systemie tym klucze do bezpiecznej transmisji np. między smartfonami czy smartfonem i urządzeniem rejestrującym posługującym się tą samą co smartfon technologią przekazu, są szyfrowane i zakodowane w postaci kolorów wyświetlanych na ekranie smartfonu, nawiązującego połączenie.

Użytkownik smartfonu dostaje komunikat o transmisji. Kładzie wtedy telefon tak, aby jego wyświetlacz znalazł się na kamerze urządzenia rejestrującego lub innego smartfonu. Cała transmisja polega na pięciosekundowej szybkiej zmianie różnych kolorów na ekranie, co inny smartfon czy rejestrator nagrywa swoją kamerą. W czasie tej transmisji przekazywany jest 42-bitowy klucz szyfrujący wystarczający do bezpiecznej transmisji np. mikropłatności.

Zespół włoski ma przedstawić nowe rozwiązanie na konferencji Intelligent Systems Design and Applications w Kordobie w Hiszpanii, w końcu listopada.

PAP - Nauka w Polsce
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony