Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Optymalizacja wizyjnego systemu wykrywania pożaru Aviotec firmy Bosch pod kątem działania w tunelach

Printer Friendly and PDF

Szybkie i niezawodne wykrywanie dymu i płomieni

Wykorzystujący technikę wizyjną system wykrywania pożaru Aviotec IP Starlight 8000 może być teraz używany do niezawodnego i wczesnego wykrywania dymu i płomieni także w tunelach. Uzupełnia on powszechnie stosowane liniowe czujki termiczne, które reagują tylko na wyraźny wzrost temperatury i nie są w stanie wykrywać dymu. Jest niedrogi i można go szybko zainstalować. Możliwość przeglądania pamięci zdarzeń umożliwia błyskawiczną weryfikację alarmów i stanowi cenną pomoc dla służb ratowniczych.

Niezawodne wykrywanie pożaru także w trudnych warunkach oświetleniowych

Nowa wersja systemu Aviotec wykorzystuje algorytmy wykrywania dymu i płomieni, które zostały opracowane specjalnie z myślą o zastosowaniu systemu w tunelach i zoptymalizowane podczas kompleksowych testów przeprowadzonych w rzeczywistych warunkach. Do niezawodnego wykrywania dymu i płomieni kamery potrzebują światła z otoczenia o natężeniu zaledwie 7 luksów i wykorzystują funkcję inteligentnej analizy wideo. W celu umożliwienia zastosowania systemu w tunelach ponad dwukrotnie zwiększono zasięg detekcji (z 50 do ponad 100 metrów) dzięki użyciu nowych obiektywów. Zwiększony zasięg odpowiada standardowej odległości pomiędzy kamerami dozorowymi stosowanymi w podobnych warunkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu system Aviotec umożliwia wykorzystanie tych samych kamer do dozoru wizyjnego oraz do wykrywania pożaru, co pozwala obniżyć nakłady inwestycyjne i koszty operacyjne.

Minimalizacja ryzyka wypadków dzięki dozorowi wizyjnemu

Do zminimalizowania ryzyka wypadków przyczynia się funkcja inteligentnej analizy wideo. Dzięki ciągłemu śledzeniu trajektorii ruchu kamery mogą automatycznie wykrywać pojazdy, które się zatrzymały, kierowców jadących pod prąd, a także ludzi znajdujących się na drodze. Podobnie jak w przypadku wykrycia dymu lub płomieni, system generuje powiadomienia, aby personel zajmujący się ochroną mógł natychmiast podjąć odpowiednie działania w celu zmniejszenia ryzyka wypadku. Inteligentna analiza wideo jest funkcją kamer, dlatego nie wymaga centralnego serwera, który mógłby ulec awarii. System Aviotec zapisuje także metadane wyszukiwane maszynowo, co umożliwia szybkie znajdowanie scen, gdy badane są przyczyny pożaru lub wypadku i zbierany jest materiał dowodowy.

Fot. 1. Szybkie i niezawodne wykrywanie dymu i płomieni

 

Jeszcze przed obecną aktualizacją system Aviotec był pierwszym wykorzystującym technikę wizyjną systemem wykrywania pożaru, który przeszedł wymagający test niemieckiej organizacji VdS Schadenverhütung GmbH. Procedura testowa VdS została przeprowadzona zgodnie z dyrektywami VdS 2203 Requirements for fire protection software oraz Specifications for testing flame detectors. System Aviotec IP Starlight otrzymał także certyfikat zgodności z australijską normą CSIRO TS010 dotyczącą systemów wykrywania pożaru stosujących technikę wizyjną.

W związku z tym, że Aviotec posiada certyfikaty VdS i CSIRO, może być wykorzystywany do poprawy wczesnego wykrywania pożaru i płomieni także w prawie każdym budynku o dużej kubaturze, ponieważ nie wymaga, aby w pobliżu czujki panowała wysoka temperatura lub docierał tam dym. Z tego powodu Aviotec sprawdzi się w dużych magazynach, hangarach, wielkopowierzchniowych centrach handlowych, pomieszczeniach z generatorami i w innych podobnych obiektach.

Operatorzy, którzy już używają systemu Aviotec, mogą skorzystać z bezpłatnej aktualizacji jego oprogramowania w celu uzyskania nowej wersji. Jeżeli wymagane jest zwiększenie zasięgu, po aktualizacji oprogramowania systemu może być potrzebny nowy obiektyw.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Bosch Security and Safety Systems

Redakcja

 

Zabezpieczenia 2/2020

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony