Szybka detekcja intruza to najważniejsza właściwość skutecznie działającego systemu ochrony perymetrycznej. Oczywiście równie istotne jest eliminowanie fałszywych alarmów. To wszystko można uzyskać, stosując inteligentne, pasywne czujki podczerwieni przystosowane do pracy na zewnątrz, które ograniczają do minimum ewentualność wystąpienia fałszywych alarmów. Ich pracę można dodatkowo usprawnić, używając kamer umożliwiających weryfikację przyczyn alarmów. W wielu przypadkach takim uzupełnieniem mogą być kamery termowizyjne. Tak samo jak pasywne czujki podczerwieni, te kamery „widzą” w zupełnej ciemności oraz przez mgłę, deszcz czy śnieg. Pasywne czujki podczerwieni mogą pracować w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie można ich oślepić silnym światłem widzialnym lub promieniem laserowym. Także tradycyjne metody kamuflażu nie pozwalają ukryć się przed taką czujką.
Połączenie w jednym systemie wielu różnych technik wykrywania intruza umożliwia tworzenie efektywnych rozwiązań.
Wykorzystanie podczerwieni w systemach zabezpieczeń
Ludzkie oko reaguje na światło białe i na wszystkie jego kolory składowe. Jest to jednak tylko niewielki wycinek całego widma promieniowania elektromagnetycznego, które nas otacza. Część tego widma, którą można wykorzystać w systemach zabezpieczeń, to promieniowanie podczerwone. Promieniowanie podczerwone jest znane każdemu z nas. Przykładowo, przechodząc obok gorącego kaloryfera, odczuwamy jego ciepło. Wszystko, co ma temperaturę powyżej -273 stopni Celsjusza, emituje promieniowanie podczerwone. Właśnie ta cecha została wykorzystana w czujkach PIR, których głównym zadaniem jest detekcja obiektu, czyli wykrycie zmian temperatury.
Nowa seria PRO E czujek ADPRO by Xtralis
W najnowszej serii zewnętrznych czujek PIR marki ADPRO wykorzystano zaawansowane funkcje i złożoną analizę zmian sygnałów z detektorów podczerwieni, eliminując wpływ całego szeregu fałszywych pobudzeń. Seria PRO E obejmuje dwie główne grupy czujek: czujki kurtynowe i czujki wolumetryczne.
Rys. 1. Funkcja 360 Protect umożliwia ochronę czujki przed sabotażem
Czujki kurtynowe pozwalają na detekcję intruzów z odległości do 220 metrów. Co istotne, kurtynowa charakterystyka czujek marki ADPRO jest tak ukształtowana, że obszar wykrywania intruzów przy bardzo długich zasięgach zachowuje małą szerokość (2–3 metry). Dzięki temu nie jest konieczne wytyczenie bardzo szerokiej strefy dla systemu ochrony perymetrycznej. Tak dalekie zasięgi detekcji w przypadku czujek kurtynowych umożliwiają także redukcję kosztów – do stworzenia systemu ochrony obwodowej potrzeba mniej czujek, a także mniej słupów i okablowania. Oszczędzamy też czas potrzebny na instalację takiego systemu.
Czujki wolumetryczne umożliwiają zabezpieczenie dużych obszarów. Działają na krótszych dystansach, ale szerokość obszaru detekcji jest w ich przypadku dużo większa. Czujki te są stosowane przede wszystkim do zabezpieczania dużych obszarów, takich jak place, parkingi itp. Mają funkcję zliczania impulsów – dopiero wówczas, gdy czujka zliczy zadaną ilość przekroczeń progu alarmowego, wygenerowany zostaje sygnał alarmowy.
Bardzo istotne są dodatkowe zabezpieczenia wszystkich czujek z serii PRO E marki ADPRO, które chronią przed próbami sabotażu. Najnowsze produkty mają funkcję 360 Protect. Do jej realizacji wykorzystywany jest dodatkowy czujnik umożliwiający wykrycie osoby stojącej w martwej strefie. Wykryta może być osoba stojąca maksymalnie osiem metrów przed czujką albo metr za nią. Wszystkie czujki mają zabezpieczenie przed zmianą ich ustawienia. Powolna zmiana położenia czujki sprawi, że zostanie wygenerowany alarm sabotażowy. Jest to możliwe dzięki elektronicznemu kompasowi, który jest zintegrowany w układzie scalonym. Dodatkowo czujki mają czujnik światła padającego od zewnątrz. Jego przeznaczeniem jest wykrywanie wszelkich prób zakrycia, zamaskowania czy zamalowania. Czujki są więc w pełni chronione przed sabotażem. Są odporne także na wszelkie próby dostania się do ich wnętrza przez nawiercanie, przepiłowywanie czy uszkodzenie obudowy w inny sposób. Wewnątrz czujki znajduje się czujnik światła, który wykrywa każdą tego typu próbę sabotażu.
Fot. 1. Pasywna czujka podczerwieni ADPRO by Xtralis z serii PRO E
Wszystkie modele czujek marki ADPRO mogą pracować w systemach bezprzewodowych – mogą być zasilane bateriami umieszczonymi w ich wnętrzu. Zasilana w ten sposób czujka może pracować nieprzerwanie przez trzy lata. W takim przypadku sygnały alarmowe z czujki są przesyłane drogą radiową. W tym celu wykorzystywany jest standard Inovonics. Duża skuteczność i redukcja kosztów to bardzo silne argumenty przemawiające za stosowaniem opisanych rozwiązań.
Bardzo istotną cechą wszystkich czujek marki ADPRO jest możliwość ich zdalnej konfiguracji przez port RS485. Bezpłatne oprogramowanie, które jest dostarczane przez producenta, umożliwia zaprogramowanie wszystkich parametrów urządzenia i sprawdzenie przebiegu wszystkich sygnałów w czujce w graficznym interfejsie użytkownika. Dzięki temu można bardzo dokładnie sprawdzić sposób działania czujki oraz poprawność jej montażu. Przez port RS485 można także transmitować sygnały alarmowe wytwarzane przez czujkę. Interfejs ten może zostać wykorzystany także w celu podłączenia innych urządzeń, np. FastTrace. Czujki PIR mają pięć wyjść alarmowych, przy czym każde z nich może informować o innym zdarzeniu alarmowym. Dzięki temu czujki można podłączyć do klasycznych central alarmowych. W efekcie otrzymywana jest dokładna informacja o wykrytym zdarzeniu, nawet gdy nie jest wykorzystywany port RS485.
Czujki ADPRO by Xtralis to profesjonalne urządzenia przeznaczone do pracy w systemach ochrony perymetrycznej. Ich wyjątkowe możliwości i ponadprzeciętny zasięg sprawiają, że wyraźnie wyróżniają się na rynku zabezpieczeń.
Jakub Sobek
Więcej na stronie: www.xtralis.linc.pl