Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

INFIS: lokalizacja z wykorzystaniem GPS, telematyka, komunikacja, integracja

Printer Friendly and PDF

W ciągu dziesięciu minionych lat nastąpił dynamiczny rozwój w dziedzinie telekomunikacji oraz pojawiły się nowe technologie. W tym czasie można było zaobserwować równie szybki rozwój firm wykorzystujących nowe możliwości. Na polskim rynku debiutowały coraz nowsze systemy informatyczne, w tym systemy wykorzystywane do zdalnego śledzenia flot pojazdów z użyciem GPS. Obecnie oferta w tej branży jest bogata. W gruncie rzeczy przedsiębiorstwa oferują rozwiązania zbliżone do tych, których oczekują potencjalni nabywcy. Dopiero szczegółowa weryfikacja poszczególnych ofert jest w stanie uwidocznić ich różnorodność i prawdziwy potencjał. Oprócz produktów z segmentów VTS (Vehicle Tracking Services – usługi śledzenia pojazdu) i AVLS (Automatic Vehicle Location Services – usługi automatycznej lokalizacji pojazdu) producenci sprzętu i oprogramowania proponują rozwiązania dla branży ochrony osób i mienia.

Fot. 1.    Moduł mapowy systemu INFIS, do monitorowania obiektów w czasie rzeczywistym

Jedną z takich firm jest Infis – młoda, powstała w 2009 roku, wrocławska firma zatrudniająca doświadczonych specjalistów – począwszy od kadry zarządzającej, mającej ponad piętnastoletnie doświadczenie w pracy w branży, po pracowników utrzymujących bezpośredni kontakt z klientami. Specyficzna strategia rozwoju przedsiębiorstwa i budowy relacji z klientami to podstawa działania firmy Infis.

Tworząc nasze rozwiązania, stawiamy na jakość i możliwość łatwej personalizacji naszego głównego produktu oraz produktów pobocznych. Strukturę naszego systemu od początku opracowywaliśmy tak, aby mógł on tworzyć sieć powiązań z innymi, zintegrowanymi z nim systemami. Chcemy, aby nasi klienci mogli go wykorzystać na różne sposoby, do różnych celów. Dostarczamy narzędzi przeznaczonych do optymalizacji procesów logistycznych związanych z wykorzystaniem flot pojazdów oraz maszyn, rozliczeń i zarządzania personelem – powiedział Konrad Zając, członek zarządu.

Fot. 2. Moduł raportowy systemu INFIS – raport tras

System INFIS przyspiesza wymianę i przetwarzanie danych, umożliwia ich łatwą analizę oraz pomaga optymalizować koszty eksploatacji wszelkich zasobów. W swojej działalności firma Infis nie ogranicza się wyłącznie do tworzenia rozwiązań informatycznych. Jest również producentem zaawansowanych rejestratorów GPS. Wykorzystuje je we własnych wdrożeniach oraz umożliwia ich wykorzystanie swoim integratorom z Polski i zagranicy, m.in. firmom z branży ochrony osób i mienia (w tym największym agencjom ochrony w Polsce).

Aby zobrazować zakres możliwości wykorzystania rozwiązań oferowanych przez firmę Infis, należy wymienić chociaż niektóre jej produkty. Najważniejszy z nich to system ułatwiający zarządzanie flotą pojazdów. Umożliwia on rejestrację zarówno podstawowych danych pochodzących z komputerów pokładowych pojazdów, np. dotyczących zużycia paliwa, jak i bardziej złożonych danych informujących o technice prowadzenia pojazdu (tzw. eco-driving). Pozwala także na odczytywanie parametrów roboczych z maszyn i pobieranie sygnałów z różnego rodzaju czujników zewnętrznych. Poza tym system umożliwia prowadzenie ewidencji pojazdów, wysyłanie powiadomień serwisowych (pocztą elektroniczną i za pośrednictwem SMS) oraz rozliczanie faktur i automatyczne zestawianie danych z systemów operatorów paliwowych: AS24, BP, DKV, iDS, Lotos, Lukoil, Orlen, Petromiralles, Shell, Routex, UTA czy PetroConsulting. Częścią systemu INFIS jest moduł harmonogramów do nadzorowania pracy działów handlowych, a także system zleceń dla transportu ciężkiego, z możliwością nawigowania, nadawania statusów pracy przez kierowców i komunikacji tekstowej z dyspozytorami. Wszystko to jest realizowane za pomocą przeprogramowanych tabletów z systemem operacyjnym Android. Część klientów spółki wykorzystuje system w szerszym zakresie. W firmach transportowych INFIS pozwala na wymianę danych z takim oprogramowaniem jak Pascom Flota II, zaś w agencjach ochrony – z oprogramowaniem KRONOS i AdInfo.

Fot. 3.    Moduł raportowy systemu INFIS – raport zużycia paliwa uwzględniający dane z dwóch sond z transmisją analogową danych

Aktualnie pracujemy nad rozwiązaniem dla agencji ochrony, które umożliwi kontaktowanie się grup interwencyjnych z dyspozytorami za pomocą tabletów. Wykorzystując system GPS do nawigowania, komunikację tekstową, nadawanie informacji statusowych czy zdalne wydawanie poleceń jesteśmy w stanie znacznie przyspieszyć akcje grup interwencyjnych. Właściwie od razu, zaraz po otrzymaniu zgłoszenia patrol może zostać wysłany na miejsce określone z dokładnością do trzech metrów – powiedział Konrad Zając.

INFIS współpracuje również z giełdami transportowymi TimoCom oraz TransEU. Aby klienci mogli uzyskiwać najwyższej jakości dane topograficzne, system wykorzystuje mapy TARGEO.

Wykorzystując szybki rozwój rynku aplikacji mobilnych i masowy dostęp do nowoczesnych urządzeń, firma Infis bezpłatnie udostępnia swoim klientom system z ograniczonymi funkcjami, w wersji na smartfony i tablety.

Fot. 4.    Moduł wyboru raportu do wygenerowania, z chronologicznym wykazem raportów wygenerowanych

Jednym z ostatnich przedsięwzięć firmy było stworzenie systemu do ewidencji odbioru nieczystości, przeznaczonego dla gmin i przedsiębiorstw oczyszczania. System nazywa się ODPADER i ułatwia dostosowanie się do przepisów, które od 1 lipca 2013 r. nałożyły na samorządy obowiązek odbioru nieczystości, dodatkowo zobowiązując je do monitorowania i tworzenia sprawozdań z przebiegu realizacji zadań. ODPADER wykorzystuje urządzenia mobilne i metodę NFC do skanowania kodów umieszczonych na pojemnikach. Na potrzeby jednego z małopolskich samorządów ODPADER został zintegrowany z systemem Arisco GOMIG służącym do gospodarowania odpadami.

Zakres działalności firmy Infis jest szeroki, jednak firma zajmuje się przede wszystkim tworzeniem rozwiązań wykorzystujących GPS, GPRS i GSM do lokalizacji obiektów i przesyłania danych. Warto nadmienić, że Infis to polska spółka bez udziału obcego kapitału.

Przemysław Kropidłowski

 

Zabezpieczenia 1/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony