Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

CMS Professional – nowa odsłona

Printer Friendly and PDF
leadW miarę jak spadają ceny kamer, rośnie systematycznie ich liczba w nowo realizowanych instalacjach. Sprawia to, że skuteczne zarządzanie nimi jest coraz większym wyzwaniem. Jednym ze sposobów zmierzenia się z tym zadaniem jest zastosowanie oprogramowania CMS Professional czwartej generacji, firmy Alnet Systems. Najnowsza odsłona CMS Professional przypomina poprzednią tylko z nazwy – została stworzona całkowicie od nowa na podstawie blisko dziesięcioletniego doświadczenia z ponad stu tysiącami instalacji na całym świecie.
 
Decyzja o stworzeniu nowej wersji oprogramowania – a nie udoskonalaniu poprzedniej – wiązała się z koniecznością zoptymalizowania kodu programu, tak aby jak najlepiej wykorzystywał możliwości najnowszych systemów operacyjnych Windows oraz Mac OS. Blisko dwuletnie prace rozwojowe zaowocowały rozwiązaniem, które niesie ze sobą nową jakość w zakresie systemów CMS (Central Monitoring Station).

Nowy CMS Professional to uniwersalne narzędzie do zarządzania obrazami przetwarzanymi przez serwery VMS NetStation/NetHybridHD firmy Alnet Systems. Najistotniejszą cechą nowego systemu jest jego pełna konfigurowalność – użytkownik sam decyduje, jak system działa i jak wygląda jego interfejs graficzny.

fot1

Fot. 1. Okno Archiwum oprogramowania CMS Professional

 

CMS Professional automatycznie wykrywa monitory podłączone do systemu i pozwala na dowolną konfigurację obrazu na każdym z nich z osobna. Możliwość tworzenia wielu profili ułatwia przełączanie się pomiędzy wcześniej zdefiniowanymi „widokami” oraz listami zdalnych serwerów. Projektowanie wyglądu interfejsu graficznego jest niezwykle łatwe i intuicyjne (bazuje na znanej technice przeciągnij i upuść). Możliwość jednoczesnego połączenia z wieloma serwerami VMS Alnet sprawia, że CMS Professional pozwala na zaprojektowanie stacji monitorującej z wieloma serwerami oraz kamerami. Opcja szybkiego startu systemu pozwala uruchomić aplikację bez zbędnych czynności związanych z konfiguracją i umożliwia natychmiastową pracę. Zoptymalizowany przepływ danych pomiędzy serwerami a aplikacją CMS Professional pozwala na uzyskanie obrazów o wysokiej jakości przy zachowaniu płynnego przepływu danych. Każda z kamer posiada po trzy profile transmisji danych, co umożliwia lepsze wykorzystanie pasma sieciowego, tak aby kamery o najwyższym priorytecie dysponowały szerszym pasmem.

fot2

Fot. 2. Okno Główne oprogramowania CMS Professional

 

Dzięki pełnej swobodzie definiowania wyglądu ekranu można teraz łączyć na jednym monitorze obrazy „na żywo” z obrazami pochodzącymi z archiwum, co wcześniej w systemach Alnet nie było możliwe. Taka opcja ułatwia przeglądanie materiałów archiwalnych bez tracenia kontaktu z obrazem „na żywo”, co jest szczególnie istotne przy małych instalacjach, obsługiwanych przez nieliczny personel.

Nowe opcje cyfrowego powiększania fragmentu obrazu pozwalają na lepsze wykorzystanie kamer megapikselowych o wysokiej rozdzielczości. Możliwe jest teraz zdefiniowanie wielu wirtualnych obrazów, które stanowią wycinki obrazu z kamery megapikselowej. Każdy z tych wycinków może być używany niezależnie, co pozwala na szybkie zmiany pola widzenia w dowolnej wirtualnej kamerze i w dowolnym czasie.

Dodatkowo zastosowano opracowane przez Alnet algorytmy do korekcji geometrycznych zniekształceń obrazu pochodzącego z kamer z obiektywami typu rybie oko (fish-eye). Algorytmy te pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości tego typu kamer (oferowanych obecnie na rynku).

Kolejna nowa funkcja oprogramowania CMS Professional to wirtualna panorama: kamera PTZ, obracając się, tworzy wirtualny obraz całego swojego otoczenia – panoramę, z której można wybrać dowolne miejsce i automatycznie skierować na nie kamerę. Jest to spore ułatwienie dla operatora, szczególnie podczas jednoczesnej obsługi wielu kamer PTZ.

fot3

Fot. 3. Okno sterowania PTZ w aplikacji CMS Mobile

 

Rozbudowany harmonogram zadań pozwala na programowanie czasowe oraz zdarzeniowe w sposób bardziej elastyczny i oferujący więcej możliwości niż w poprzednich wersjach systemu. Dozwolone są między innymi operacje logiczne, które wiążą poszczególne działania w celu uzyskania zaprogramowanej akcji. Przykładowo:

Zdarzenie:

(Brak połączenia z serwerem nr 1) lub (Wykryto brak sygnału z kamery nr 5 na serwerze nr 2)Pod warunkiem że (wejście alarmowe nr 5 jest aktywne, a przedział czasowy pomiędzy 22:00 a 06:00),

Reakcja:

wykonaj następujące akcje: (Aktywuj wyjście przekaźnikowe 3 na serwerze 2) + (Wywołaj preset nr 2 na kamerze PTZ i powróć na poprzedni po 15 sekundach) + (Pokaż layout nr 3 na monitorze nr 8).

Jak widać, możliwości konfiguracyjne programu z nowym harmonogramem zadań są nieograniczone i pozwalają na zaprogramowanie wielu działań przydatnych dla użytkownika systemu.

Kolejnym nowym narzędziem jest edytor skryptów, przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników oczekujących nowej, nieoferowanej w standardzie funkcjonalności systemu. Edytor umożliwia programowanie systemu za pomocą skryptów zawierających makroinstrukcje. Dzięki temu możemy wpływać na zachowanie się systemu, tak aby realizować scenariusze, jakich wymaga użytkownik.

Możliwe jest różnorodne konfigurowanie klawiatury i jej logiczne powiązanie ze specjalnie zaprogramowanymi funkcjami oprogramowania CMS Professional. Można ponadto uruchamiać zewnętrzne aplikacje, co ułatwia integrację z innymi systemami.

Pełna elastyczność w konfiguracji oraz w działaniu systemu daje klientom poczucie bezpieczeństwa wynikające z możliwości takiego zaprogramowania go, aby spełniał zarówno obecne, jak i przyszłe wymagania funkcjonalne.

W przypadku instalacji zawierających dużą liczbę kamer niezwykle przydatna jest opcja eMapy. Została ona rozbudowana i zoptymalizowana w stosunku do poprzednich wersji. Możliwość tworzenia w prosty sposób dowolnych widoków zawierających mapy i plany ułatwia poruszanie się po monitorowanym obiekcie. Dostępność wielu rzutów z naniesionymi kamerami czy innymi elementami systemu bezpieczeństwa sprawia, że możliwa jest wizualizacja każdego z obiektów bez względu na jego wielkość.

Niezwykle rozbudowana funkcja administracji kontami użytkowników ułatwia zarządzanie znaczną liczbą kont, w których uprawnienia są definiowane w sposób elastyczny.

Jako uzupełnienie CMS Professional dostępna jest wersja CMS Web, czyli oprogramowanie klienckie przeznaczone do uruchomienia w przeglądarce WWW. CMS Web oferuje pełną funkcjonalność wersji przeznaczonej do instalacji na platformach Windows i Mac OS oraz nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania.

Dla urządzeń typu smartfon czy tablet dostępna jest wersja CMS Mobile, pracująca w systemach operacyjnych iOS, AndroidOS czy WindowsPhone.

Rozbudowana funkcjonalność sprawia, że CMS Mobile to niezwykle użyteczna aplikacja dla wszystkich, którzy potrzebują stałego kontaktu ze swoim systemem z dowolnego miejsca. Funkcje oferowane przez tę aplikację to: sterowanie głowicami PTZ, zdalne odtwarzanie materiałów archiwalnych, możliwość cyfrowego powiększania fragmentu obrazu, sterowanie wejściami/wyjściami czy optymalizacja transmisji danych. Dodatkowo możliwość jednoczesnego połączenia się z wieloma serwerami sprawia, że CMS Mobile to niezwykle rozbudowane i przydatne narzędzie.

Podsumowanie

CMS Professional to nowe oprogramowanie służące do zarządzania zarówno małymi instalacjami, jak i rozległymi systemami dozorowymi. Dzięki elastyczności w konfiguracji potrafi spełnić wymagania każdego profesjonalnego użytkownika, a dzięki trybowi prostego startu jest przyjazne nawet dla początkujących.

Rodzina oprogramowania CMS Professional/CMS Web/CMS Mobile jest dostępna bezpłatnie i współpracuje z systemami VMS oferowanymi przez firmę Alnet Systems. 

 

Tomasz Kaliński
Alnet Systems

Zabezpieczenia 3/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony