Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowe elektrozaczepy firmy ZKTeco. Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego rozwiązania.

Printer Friendly and PDF

Firma ZKTeco Europe oferuje wiele elektrozaczepów o różnych właściwościach i funkcjach, które mogą być zamontowane w niemal każdych drzwiach – drewnianych, aluminiowych, stalowych, żelaznych, szklanych, ciężkich i ognioodpornych.

Jak wiadomo, czasami wybór zamka nie jest łatwy. Niniejszy artykuł jest swego rodzaju krótkim poradnikiem przeznaczonym dla instalatorów i ma na celu wyjaśnienie, na co należy zwracać uwagę, wybierając zamek.

Elektrozaczep jest urządzeniem elektromechanicznym. Na ogół jest instalowany w ościeżnicy. Umożliwia zdalne odryglowanie poprzez włączenie lub wyłączenie (w zależności od typu zamka – NC/NO) prądu elektrycznego o niskim napięciu. Zastosowanie elektrozaczepu podnosi poziom zabezpieczenia, jednak należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru właściwego typu.

Fot. 1. Zamek z zasuwą (99-TOP Series)

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na oferowane typy zamków. Możemy wybrać jeden z dwóch typów. Pierwszy z nich instaluje się wewnątrz ościeżnicy. Taki wybór jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż cały mechanizm jest ukryty. Drugi typ jest montowany na powierzchni ościeżnicy i wybiera się go, gdy zainstalowanie wewnątrz ościeżnicy nie jest możliwe.

Musimy również sprawdzić, czy zamontowany w drzwiach zamek mechaniczny posiada zasuwę na klucz. Jeśli tak, to należy wybrać elektrozaczep z długą blachą z otworem pod zasuwę. Najlepiej do współpracy z elektrozaczepem zainstalować zamek z zasuwą zgodny z europejskim standardem DIN, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo.

Ważne jest to, z jakiego materiału zrobione są drzwi, które mają być wyposażone w zamek. Najpopularniejsze są profile aluminiowe i drewniane, ale ZKTeco oferuje rozwiązania pasujące do niemal wszystkich materiałów, takich jak stal, żelazo, szkło.

Typ drzwi również musi zostać wzięty pod uwagę, gdyż jest ich wiele: ewakuacyjne z dźwignią antypaniczną, ciężkie, wytrzymałe drzwi stosowane tam, gdzie natężenie ruchu jest duże, drzwi zewnętrzne, które muszą być wyposażone w zamki odporne na zmienne warunki pogodowe, drzwi ognioodporne i inne. Mamy zamki, które pasują do każdych spośród nich.

Należy wziąć również pod uwagę wymagany poziom zabezpieczenia, ponieważ oprócz elektrozaczepów o standardowej wytrzymałości firma ZKTeco oferuje solidne, wzmocnione wersje, które są w stanie wytrzymać nacisk o sile 1300 kg, dzięki czemu pasują do drzwi ciężkich i wymagających wyższego poziomu zabezpieczenia.

Rys. 1. Części drzwi i typy zamków

Rodzaj napięcia zasilającego elektrozaczep również determinuje wybór zamka, gdyż mamy elektrozaczepy przystosowane do zasilania napięciem stałym (DC), które są cichsze, i do zmiennego zasilania napięciem przemiennym (AC), odpowiednie do drzwi zewnętrznych. ZKTeco oferuje również elektrozaczepy, które mogą być zasilane napięciem stałym albo przemiennym, zapewniające optymalne zużycie prądu i perfekcyjne działanie.

Dostępne są elektrozaczepy pracujące w różnych trybach – normalne, rewersyjne, automatyczne i automatyczne z opóźnieniem czasowym. Elektrozaczep typu NC jest odblokowywany, gdy podawane jest napięcie zasilające, a brak napięcia powoduje, że rygiel blokuje drzwi. Typ rewersyjny (NO) działa odwrotnie. Typ automatyczny jest sterowany impulsem i rygluje drzwi po ich zamknięciu. Typ automatyczny z opóźnieniem działa analogicznie, ale rygluje drzwi po zamknięciu i ustawionym czasie opóźnienia (od 5 do 30 sekund).

Na końcu musimy rozważyć, czy wymagana jest sygnalizacja stanu zaryglowania/odryglowania. Do takich zastosowań ZKTeco oferuje zamki z wbudowanym mikroprzełącznikiem, który sygnalizuje, kiedy zamek jest odryglowany, a kiedy zaryglowany. Do takich modeli wymagane są dodatkowe przewody, które po podłączeniu do sterownika kontroli dostępu umożliwiają monitorowanie tego stanu.

Gdy już ustali się wymagania, można zaoferować klientowi najlepsze rozwiązanie. Firma ZKTeco oferuje wiele różnych zamków, które można nabyć za pośrednictwem strony internetowej (www.zkteco.eu). Dostępne są między innymi elektrozaczepy, zamki elektromagnetyczne i zamki elektryczne z bolcem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

ZKTeco Europe
Tłumaczenie: Redakcja

 

Zabezpieczenia 5/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony