Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Globalny wynik sprzedaży zamków mechanicznych i okuć drzwiowych ma osiągnąć pułap 9 miliardów dolarów do roku 2019

Printer Friendly and PDF


Pomimo zmniejszenia produkcji w Europie i w Chinach przewidywany jest dalszy stabilny rozwój globalnego rynku mechanicznych zamków i okuć drzwiowych. Przewiduje się wzrost sprzedaży – przy rocznej stopie wzrostu wynoszącej 5% – z 7,2 miliarda dolarów w 2014 r. do ponad 9 miliardów w 2019 r.

Główną przyczyną tego rozwoju jest budowanie nowych budynków. W nowych budynkach potrzebne są zamki. Przenoszący się do nowych budynków opuszczają swoje dotychczasowe siedziby. Zajmują je inne osoby prywatne i firmy, które, poprzez wymianę zamków na nowe, również przyczyniają się do wzrostu sprzedaży tego typu urządzeń.

 

Rys. 1. Sprzedaż zamków mechanicznych na świecie – najpopularniejsze zamki na podstawie wyników sprzedaży w 2014 r.

Prognozowano, że wydatki na budownictwo w Ameryce Północnej w latach 2014–2015 wzrosną zaledwie o 2 procent, głównie z powodu sytuacji w budownictwie mieszkaniowym, w którym „dwucyfrowy” wzrost  nastąpił dopiero w 2013 r. W Ameryce Południowej wahania kursów walut i załamanie na rynku brazylijskim miały negatywny wpływ na wydatki na budownictwo. Wzrost w Europie Wschodniej został ograniczony na skutek niestabilności politycznej i sankcji ekonomicznych nałożonych na Rosję. Rynek azjatycki również doświadcza pewnych zawirowań z powodu spowolnienia gospodarczego w Chinach.

Jednak – według najnowszego raportu IHS Technology z 2015 r. pt. Mechanical and Peripheral Locking Devices – 2015 – na globalnym rynku utrzymuje się wzrost pomimo tych przeciwności. Przyczynia się do tego większa sprzedaż zamków elektronicznych w Europie Zachodniej i USA oraz zmiany w prawodawstwie i zasadach budownictwa w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Wzrost zastosowań zamków elektrycznych jest częściowo spowodowany wzrostem popularności systemów kontroli dostępu. Elektroniczne systemy kontroli dostępu zabezpieczają lepiej niż zamki mechaniczne, a ponadto można je połączyć z systemami rejestracji czasu pracy i automatyki budynkowej, co jest wymagane przez niektóre firmy, które szukają dodatkowych korzyści i metod kontroli.

Rys. 2. Globalny rynek mechanicznych i peryferyjnych urządzeń zamykających. Prognoza rozwoju w latach 2015-2019

Na rynku azjatyckim coraz bardziej popularny staje się osprzęt przeznaczony do stosowania w drzwiach znajdujących się w wyjściach awaryjnych, co jest częściowo spowodowane rozwojem kontroli dostępu. Interesujący jest wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami w Japonii. W 2020 r. w Tokio odbędzie się olimpiada. W związku z tym planowana jest budowa nowych stadionów, a uzupełniająca infrastruktura już jest tworzona. Spodziewany jest wzmożony napływ turystów, więc nie jest niespodzianką to, że japoński ustawodawca opowiedział się za zainstalowaniem urządzeń do wyjść awaryjnych w wielu budowanych obiektach.

W różnych regionach popularne są odmienne typy zamków. Na przykład w Europie i Azji  sprzedawane są głównie zamki wpuszczane w skrzydło drzwi, natomiast w Amerykach największe dochody przynoszą instalacje stosowane w punktach sprzedaży o dużym natężeniu ruchu, gdzie szczególnie ważna jest ich duża wytrzymałość.

Jim Dearing
IHS Technology
Jimmy.Dearing@ihs.com

Tłumaczenie: Paweł Karczmarzyk
Redakcja

 

Zabezpieczenia 1/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony