Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

blueCompact – system dostępowy zarządzany smartfonem

Printer Friendly and PDF

Firma Winkhaus oferuje nowy elektroniczny system kontroli dostępu blueCompact, który łączy w sobie najlepsze cechy swoich poprzedników, jest łatwy w obsłudze, elastyczny i można nim sterować za pomocą urządzeń mobilnych.

blueCompact jest nowoczesnym systemem kontroli dostępu, w którym wykorzystuje się elektroniczne wkładki, podobnie jak w znanych już systemach blueChip i blueSmart. Jest wiele dostępnych typów tych wkładek i oczywiście są one w pełni zgodne wymiarowo z ich mechanicznymi odpowiednikami. Wkładki mają własne zasilanie, które zapewnia ich bezawaryjną pracę przez kilka lat. Baterie mogą zasilać wkładkę nawet przez dziesięć lat (czas zasilania zależy od wersji wkładki oraz częstotliwości użyć). Oczywiście w zależności od tego, czy instalujemy system blueCompact w drzwiach zewnętrznych czy wewnętrznych, należy dobrać odpowiednią wkładkę. W przypadku drzwi zewnętrznych niskie temperatury mogą znacznie obniżyć sprawność baterii, dlatego wkładki do nich wyposaża się w pojemniejsze baterie o odpowiedniej wydajności.

Nieodłącznym elementem każdego systemu kontroli dostępu są identyfikatory, dzięki którym rozpoznaje się użytkowników. W systemie blueCompact są nimi elektroniczne klucze wyposażone w zaawansowany transponder RFID. Dzięki bezprzewodowej transmisji danych wkładka rozpoznaje klucz i na podstawie tego rozpoznania umożliwia bądź uniemożliwia odryglowanie zamka. 

Fot. 1. Aktywny klucz blueCompact komunikuje się z aplikacją. W nim zapisane są dane systemu

 

Klucze użytkowników są urządzeniami pasywnymi, czyli pozbawionymi zasilania. Transponder w kluczu jest zasilany bezprzewodowo z wkładki. To powoduje, że pasywne klucze są całkowicie bezobsługowe. Wysoka jakość użytych do produkcji materiałów gwarantuje wieloletnią trwałość i niezawodność tych kluczy. Aby ułatwić użytkownikom rozpoznawanie, pasywne klucze są dostępne w pięciu kolorach.

Nowy produkt firmy Winkhaus, blueCompact, wyróżnia się sposobem zarządzania systemem. Teraz do zarządzania może służyć darmowa aplikacja na smartfony i tablety.

Fot. 2. Elektroniczna wkładka Winkhaus nie różni się kształtem ani wymiarami od standardowych wkładek bębenkowych

 

Aplikacja została dopracowana pod każdym względem. Oczywiście jest dostępna w języku polskim, jej obsługa jest banalnie prosta i może być zainstalowana zarówno w urządzeniach z systemem Android, jak i w urządzeniach z systemem iOS. Interfejs aplikacji został przygotowany w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi maksymalny komfort i szybkość obsługi. Program jest intuicyjny i umożliwia bezproblemowe zarządzanie systemem – również osobom bez „technicznego” przygotowania.

Najważniejszym elementem systemu blueCompact firmy Winkhaus jest aktywny klucz. W przeciwieństwie do pasywnych kluczy użytkowników klucz aktywny ma własne zasilanie i szereg dodatkowych funkcji. Dzięki wbudowanemu modułowi bluetooth, klucz komunikuje się ze smartfonem lub tabletem z zainstalowaną aplikacją blueCompact. 

Fot. 3. Pakiet startowy blueCompact obejmuje klucz aktywny, zestaw czterech elektronicznych kluczy standardowych i karty aktywacyjne

 

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja wymaga sparowania z aktywnym kluczem, który od tego momentu będzie zarejestrowany w systemie jako klucz master. Aplikacja prowadzi użytkownika przez prosty, kilkuetapowy proces instalacji. Przyszły administrator systemu musi użyć specjalnej elektronicznej karty aktywacyjnej, aby z aktywnego klucza utworzyć klucz master

Karty (aktywacyjna oraz dodatkowa karta PUK, która zawiera ukryty kod odblokowujący w przypadku utraty hasła) są integralną częścią zestawu startowego systemu blueCompact. 

Po przejściu niezbędnych etapów instalacji administrator może zaprogramować wkładki i klucze użytkowników za pomocą skonfigurowanego klucza master. Od tej pory nadawanie praw dostępu sprowadza się do przesuwania suwaków w aplikacji. To jeszcze nigdy nie było tak proste!

W systemie blueCompact wszystkie dane konfiguracyjne są zapisane w kluczu master. Żadne dane nie są gromadzone w aplikacji, więc nie ma problemu w przypadku utraty bądź awarii smartfonu. Znając hasło do klucza master, możemy podglądać i edytować ustawienia systemu, używając w tym celu jakiegokolwiek urządzenia z zainstalowaną aplikacją blueCompact, ponieważ aplikacja jest tylko „przeglądarką” danych. Taki sposób przechowywania najważniejszych danych systemowych znacznie podnosi poziom  bezpieczeństwa. Nie ma danych w chmurze – nie ma ryzyka nieautoryzowanego do nich dostępu.

Fot. 4. Klucze użytkowników systemu blueCompact są oznaczone różnymi kolorami

 

Klucz master może również pełnić w systemie funkcję klucza użytkownika, którym może on otwierać wkładki zgodnie z wcześniej nadanymi prawami dostępu. Oprócz klucza master w blueCompact można używać innych, dodatkowych aktywnych kluczy. Ze względu na to, że aktywne klucze mają własne zasilanie, możliwe jest otwieranie wkładek pozbawionych baterii lub ze zużytymi bateriami. Nawet kluczem bez prawa dostępu można awaryjnie otworzyć taką wkładkę. Potrzebny jest pasywny klucz użytkownika z przypisanymi prawami dostępu. Wystarczy zbliżyć klucz pasywny do klucza aktywnego i nacisnąć na nim przycisk. W ten sposób dane uprawniające do dostępu zostaną przeniesione na klucz aktywny. W ciągu 20 sekund można go użyć do otwarcia wkładki. Po tym czasie, ze względów bezpieczeństwa, skopiowane uprawnienia tracą ważność.

Wszystkie wkładki blueCompact zostały wyposażone w zegar czasu rzeczywistego. Każde użycie klucza we wkładce jest rejestrowane. Rejestr zdarzeń zawierający informacje o kluczach wraz z datą i godziną ich użycia może być w dowolnej chwili skopiowany i zapisany z użyciem klucza master. Wkładka ma pamięć 2000 ostatnich zdarzeń.

Jedną z najciekawszych funkcji blueCompact jest zdalne nadawanie uprawnień. Jest ono możliwe, gdy w systemie blueCompact zarejestrowany jest przynajmniej jeden dodatkowy aktywny klucz. Za pomocą aplikacji i sparowanego z nią klucza master możemy wybrać wkładkę, którą będzie można otwierać przez określony czas za pomocą dodatkowego aktywnego klucza, zdeponowanego np. u sąsiada. Nasza aplikacja wyśle specjalnie przygotowaną wiadomość e-mail, którą sąsiad odbierze na swoim smartfonie. Po otwarciu linka z wiadomości e-mail aplikacja blueCompact na smartfonie sąsiada przekaże poprzez bluetooth uprawnienia, wysyłając odpowiednie dane do jego aktywnego klucza. W ten sposób w sytuacjach awaryjnych można przekazać uprawnienia do otwierania dowolnych wkładek w systemie.

blueCompact świetnie sprawdzi się w domach, rezydencjach, kancelariach adwokackich, przychodniach lekarskich czy w małych firmach, w których funkcjonuje nie więcej niż 25 wkładek i korzysta z nich 99 użytkowników. Z uwagi na to, że wkładki do systemu blueCompact nie wymagają kłopotliwego okablowania i są łatwe w instalacji, świetnie nadają się do obiektów zarówno nowych, jak i modernizowanych. Przejrzysta i łatwa w obsłudze aplikacja sprawia, że administrowanie systemem jest dziecinnie proste. blueCompact firmy Winkhaus pozwala stworzyć wydajny, bardzo wygodny w zarządzaniu, tani w eksploatacji, odpowiedni dla każdego typu obiektu i nowoczesny system kontroli dostępu. blueCompact zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, elastyczność i unikalne funkcje użytkowe.

Produkt będzie prezentowany na targach Securex 2016 w Poznaniu. Więcej informacji znajduje się na www.bluecompact.com. 

 

Miron Łukaszczyk
Winkhaus Polska
www.winkhaus.pl
winkhaus@winkhaus.pl

 

Zabezpieczenia 2/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony