Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wielkie możliwości dwóch przewodów. System domofonowy i wideomofonowy BTicino

Printer Friendly and PDF

O potrzebie stosowania systemów domofonowych i wideodomofonowych nie trzeba przekonywać nikogo. Oddawane do użytkowania budynki mieszkalne są praktycznie zawsze wyposażone w systemy kontroli dostępu, z których domofon jest rozwiązaniem najprostszym. Podstawowa funkcja, jaką realizuje taka instalacja, bez względu na jej zaawansowanie, to zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom poprzez świadomą kontrolę tożsamości osób wpuszczanych za próg.

Na polskim rynku oferowanych jest wiele systemów o zróżnicowanym stopniu zaawansowania, estetyce i wykorzystujących odmienne typologie okablowania, z przewodem koncentrycznym włącznie. W ostatnich latach bardzo wzrosła rola elastyczności stosowanego rozwiązania, konieczności dostosowania do przyszłych zmian, rozbudowy, czy też specyficznych wymagań klientów.

Bardziej niż kiedykolwiek wykonawcy potrzebują propozycji systemu prostego, a jednocześnie elastycznego i o szerokich możliwościach. Takie rozwiązanie zostało pod koniec 2007 roku wprowadzone na polski rynek przez firmę Legrand Polska, a jest nim dwuprzewodowy system domofonowy i wideodomofonowy marki BTicino.

Obecnie wiele budynków to budynki wielorodzinne, a coraz częściej także wydzielone osiedla. Dla tego rodzaju inwestycji został zaprojektowany system dwuprzewodowy BTicino. W gąszczu obecnych na polskim rynku rozwiązań stanowi on swego rodzaju wyjątek - oferuje maksimum możliwości przy ograniczeniu do minimum koniecznego okablowania - wymaga jedynie dwóch przewodów.

System dwuprzewodowy BTicino jest przeznaczony dla instalacji każdej wielkości, począwszy od domów jedno i dwurodzinnych poprzez budownictwo wielorodzinne, a skończywszy na rozległych osiedlach. Jeden system może obsługiwać obiekty lub osiedla liczące nawet do 3900 lokatorów.

Podstawową zaletą systemu jest łatwość i szybkość jego projektowania, instalacji oraz ewentualnej rozbudowy w przyszłości. Wszystko dzięki temu, że system wykorzystuje tylko dwa niespolaryzowane przewody w każdym miejscu instalacji. Jest to system w pełni cyfrowy, w którym każde urządzenie ma swój indywidualny adres systemowy, nadany poprzez użycie odpowiednich konfiguratorów.

Istotnymi zaletami systemu są:

- poufność rozmów,

- możliwość realizacji połączeń interkomowych,

- możliwość sterowania funkcjami dodatkowymi,

- możliwość tworzenia podsystemu w mieszkaniu i niezależnych pionów,

- łatwa zmiana systemu domofonowego na system wideodomofonowy z wykorzystaniem tych samych dwóch przewodów,

- możliwość rozbudowy o dodatkowe kamery i tworzenie domowego systemu monitoringu.

Często bywa tak, że to użytkownik końcowy decyduje o ostatecznym wyposażeniu mieszkania lub apartamentu. Dlatego też deweloperzy coraz powszechniej wymagają od projektantów i wykonawców, aby zastosowany system umożliwiał w przyszłości wprowadzanie zmian, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami lokatorów. Przykładem może być obiekt, w którym standardowym rozwiązaniem jest instalacja domofonowa, ale za dodatkową opłatą lokator ma mieć możliwość wymiany aparatu na wideodomofon.

 
 
Rys. 1. Budowa systemu dwuprzewodowego BTicino
 

W przypadku większości dostępnych na polskim rynku systemów taka potrzeba oznacza konieczność zmiany okablowania lub dokładania do systemu wielu dodatkowych produktów.

System dwuprzewodowy BTicino pozwala na bezproblemowe tworzenie instalacji mieszanych audio i wideo (Rys. 1), czyli takich, w których tylko wybrane lokale będą wyposażone w wideodomofony. Oczywiście wymaga to zastosowania koniecznych dla obsługi przekazu wideo elementów, jak choćby modułu kamery w panelu zewnętrznym. Niemniej jednak, wykorzystując te same dwa przewody, możemy szybko i łatwo zmienić instalację, po prostu wymieniając domofony na wideodomofony. Zastosowanie w panelu zewnętrznym kolorowej kamery jeszcze bardziej poszerza zakres dostępnych opcji - lokator może zadecydować nie tylko, czy chce mieć domofon czy wideodomofon, ale także, czy odbierany obraz ma być czarnobiały czy kolorowy.

 
 
Rys. 2. Możliwości systemu dwuprzewodowego
 

Kolejnym przykładem może być sytuacja, w której dla pewnej grupy lokatorów zostają udostępnione dodatkowe funkcje. Oprócz zastosowania w systemie i odpowiedniego skonfigurowania koniecznego przekaźnika lub aparatu, taka operacja nie pociąga za sobą konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów lub wykonywania innych skomplikowanych i często trudnych do przeprowadzenia prac.

To tylko dwa podstawowe przykłady rozbudowy funkcjonalności systemu bazowego bez konieczności zmian w istniejącym okablowaniu, które często wiążą się z uciążliwymi i kosztownymi pracami murarskimi. Takich przypadków może być więcej. Może pojawić się potrzeba rozbudowy systemu o dodatkowe panele (kilka bramek lub wjazdów na osiedle lub dostęp dwuetapowy). Natomiast dodatkowe kamery zewnętrzne pozwoliłyby obserwować otoczenie (np. dzieci bawiące się na placu zabaw) na monitorze domofonu. Posiadacze apartamentów mogą oczekiwać dodatkowego, indywidualnego panelu zewnętrznego lub kamery przy wejściu do lokalu. System dwuprzewodowy BTicino pozwala na stworzenie w budynku wielorodzinnym podsystemu w pojedynczym mieszkaniu (Rys. 1). Taki system, oprócz funkcjonowania w obrębie całej instalacji, będzie realizował funkcje dodatkowe, dedykowane tylko dla wybranego lokalu, wykorzystując wybrane przez lokatora elementy dodatkowe. Mogą to być dodatkowe panele lub kamery, aparaty audio lub wideo wyposażone w funkcję interkomu (wewnętrznej komunikacji w apartamencie), sterowniki dodatkowych funkcji, nawet niezwiązanych z instalacją kontroli dostępu, ale sterowanych z domofonu lub wideodomofonu, z funkcjami automatyki włącznie (sterowanie roletami, oświetleniem etc.).

Wszystkie opisane powyżej przykłady zastosowań w budownictwie wielorodzinnym można zrealizować w systemie BTicino z wykorzystaniem tylko dwóch przewodów. Parametry techniczne pozwalają na realizację instalacji bardzo rozległych, o liczbie lokatorów do 3900 i maksymalnej odległości między panelem zewnętrznym a najdalszym aparatem wewnętrznym wideo aż 600 metrów (1200 metrów dla instalacji domofonowej).

System dwuprzewodowy to doskonałe rozwiązanie nie tylko w rozległych instalacjach wielorodzinnych. Również w budownictwie jednorodzinnym otwiera on przed użytkownikami szerokie możliwości. Tak więc oprócz podstawowych funkcji, typowych dla instalacji domofonowej czy wideodomofonowej (odebranie wywołania i otwarcie drzwi), dostępne są dodatkowe funkcje, w zależności od potrzeb inwestora.

W instalacji jednorodzinnej możemy mieć dodatkowe panele zewnętrzne, kamery zewnętrzne, funkcję interkomu, sterowanie dodatkowymi urządzeniami (zapalanie światła, podlewanie ogrodu, automatyka), domowy system monitoringu, a nawet transmisję obrazu z panelu zewnętrznego na ekran telewizora.

 
 
Fot. 1. Wersje paneli zewnętrznych SFERA oraz LINIA
 

Warto w tym miejscu dodać, że w ofercie BTicino znajdują się również gotowe zestawy domofonowe i wideodomofonowe, które z jednej strony są idealnym rozwiązaniem dla instalacji jednorodzinnych o podstawowych funkcjach, a z drugiej strony pozwalają na rozbudowę w przyszłości. Zestawy dwuprzewodowe, zarówno audio jak i wideo, są idealnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy wymienić istniejącą instalację dzwonkową na domofonową lub wideodomofonową. W takiej sytuacji wystarczy zmienić urządzenia, podłączając je do już ułożonych przewodów.

 
Fot. 2. Zaawansowane aparaty wewnętrzne
 

Doskonałe funkcjonalnie rozwiązanie to jednak nie wszystkie zalety oferty BTicino. Przy projektowaniu oferowanych systemów postawiliśmy sobie wysokie wymagania, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, zwłaszcza w zakresie stylistyki, estetyki i jakości. Oryginalne wzornictwo i bogactwo rozwiązań gwarantuje, że każdy użytkownik znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i pasującego do każdego wnętrza, nawet najbardziej ekskluzywnego i nowoczesnego. Dotyczy to zarówno paneli zewnętrznych, jak i aparatów wewnętrznych.

Dla instalacji wielorodzinnych proponujemy panele zewnętrzne w trzech wersjach:

- SFERA MODULAR (kolor aluminium),

- SFERA MONOBLOK (kolor stalowy i mosiężny),

- SFERA ANTYWANDAL (stal).

Każda z wymienionych wersji wykorzystuje jednakowe, uniwersalne moduły funkcyjne, więc ewentualna zmiana w przyszłości ogranicza się wyłącznie do zmiany obudowy. Dodatkowo panele SFERA MODULAR mogą być montowane natynkowo. Taka oferta pozwala na wybranie wzoru najbardziej odpowiedniego pod względem estetycznym i funkcjonalnym.

 
 
Fot. 3. Aparaty wewnętrzne (wideo)
 

W zestawach jedno- i dwurodzinnych dostępne są też panele natynkowe LINIA 2000 i LINIA 2000 METAL, łączące atrakcyjną i lekką formę z solidnym, ale łatwym w montażu rozwiązaniem.

W ofercie dostępne są trzy linie tradycyjnych słuchawkowych aparatów wewnętrznych o zróżnicowanym wzornictwie i zaawansowaniu oraz dwa typy aparatów bezsłuchawkowych.

Tradycyjne aparaty audio i wideo:

- SPRINT,

- SWING,

- PIVOT.

Zaawansowane bezsłuchawkowe aparaty wideo:

- AXOLUTE,

- POLYX.

Aparaty Axolute i Polyx posiadają konfigurowalne menu, pozwalające na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb użytkownika. Aparaty te umożliwiają nie tylko obsługę funkcji systemu domofonowego i wideodomofonowego, ale także sterowanie funkcjami automatyki, scenariuszami itp.

Wywodząca się z Włoch marka BTicino obecna jest w ponad 60 krajach na całym świecie. Jej ofertę, obok wysokiej jakości i funkcjonalności, charakteryzuje silny akcent przypadający na walory estetyczne i nowoczesne wzornictwo.

Dedykowany i wysoko wykwalifikowany zespół inżynierów sprzedaży firmy Legrand Polska służy inwestorom i wykonawcom doradztwem technicznym oraz pomocą przy projektowaniu systemów i wyborze najlepszych rozwiązań BTicino.

 

Legrand Polska

info.bticino@legrand.com.pl

www.bticino.pl

Infolinia: 0 801 133 084

Zabezpieczenia 2/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony