Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wideofony BPT - stylistyka i technologie

Printer Friendly and PDF

Firma BPT od ponad 50 lat specjalizuje się w produkcji systemów domofonowych i wideofonowych. Oferuje wachlarz rozwiązań – począwszy od prostych, analogowych zestawów audio dla domów jednorodzinnych do cyfrowych systemów sieciowych dla dużych osiedli mieszkaniowych. W niniejszym artykule omówione są zarówno różne technologie systemów wideofonowych BPT, jak i linie stylistyczne odbiorników i paneli wejściowych.

BPT w ciągu ostatnich kilku lat wprowadziła do sprzedaży wiele nowych produktów: linię paneli wejściowych Targha, linię aparatów odbiorczych Lynea, Exedra i Integra, odbiorniki ciekłokrystaliczne Ophera i Nova, cyfrowe systemy X1 i X2 z transmisją przez pojedynczą skrętkę, system sieciowy Serii 300 dla średnich i dużych instalacji działający w sieci LonWorks, system XUP wykorzystujący na potrzeby instalacji wideofonowej istniejące okablowanie TV oraz gotowe zestawy domofonowe i wideofonowe.

Ofertę wideofonów BPT można podzielić ze względu na linie stylistyczne (Targha, Ophera, Nova, Lynea, Exedra, Integra) oraz rozwiązania systemowe (System 200, System 300, System X2, System X1, System XUP). BPT zapewnia kompatybilność aparatów i paneli zewnętrznych ze wszystkimi oferowanymi systemami, dzięki czemu estetyka i rozwiązania systemowe mogą być wybrane niezależnie od siebie. Przykładowo, panele wejściowe serii Targha i odbiorniki Nova mogą być stosowane w systemach 200, 300, X2, X1 lub XUP. Ponadto w ramach jednego systemu można stosować różne typy odbiorników i paneli wejściowych.

Panele wejściowe

Image
Targha w wersji wandaloodpornej

Najbardziej popularną linią stylistyczną paneli wejściowych audio-wideo jest seria Targha w wersji kodowej i przyciskowej. Panele wykonane z anodyzowanego aluminium produkowane są w dwóch wersjach kolorystycznych: stalowej z antracytowymi dodatkami oraz srebrnej z szarymi dodatkami. Dostępne są również wersje biała i złota. Panele Targha można łączyć w poziomie lub w pionie, montować podtynkowo lub natynkowo. Panele przyciskowe mają sześć klawiszy pojedynczych lub 12 podwójnych.

Odbiorniki

Odbiorniki domofonowe i widefonowe są dostępne w pięciu liniach stylistycznych.

Seria Ophera jest najnowszą propozycją estetyczną i funkcjonalną firmy BPT i jako pierwsza z całej serii odbiorników BPT została opracowana wyłącznie w technologii cyfrowej wideo. Odbiornik Ophera łączy w sobie wiele zalet i cech charakterystycznych dla pozostałych serii odbiorników, stanowiąc niejako syntezę osiągnięć BPT w rozwoju technologii odbiorników. Ophera oparta jest na kolorowym monitorze ciekłokrystalicznym 3,5" nie ma klasycznej słuchawki i jest wpuszczana w ścianę. W komplecie znajdują się ramki plastikowe, do wyboru w trzech kolorach (białym, pomarańczowym i szaroniebieskim). Ophera umożliwia w standardzie realizację połączeń interkomowych w grupie ośmiu odbiorników.

Odbiorniki Ophera dostępne są w dwóch wersjach: standardowej i wielolokatorskiej (building), które różnią się między sobą funkcją i opisem kilku przycisków. Wersja standardowa przewidziana jest głównie do instalacji jednorodzinnych, natomiast wersja building do instalacji wielolokatorskich z centralą portierską. Wersja standardowa może być również stosowana w budynkach wielorodzinnych, w których nie ma centrali portierskiej.

Odbiorniki Ophera mają siedem przycisków funkcyjnych przeznaczonych do: odbierania połączenia i rozłączania rozmowy, otwierania drzwi, przełączania obrazu z kamer paneli wejściowych, sterowania (np. zapalania światła, otwierania bram), chwilowego wyciszenia fonii (mute), łączności z portierem, blokowania wszystkich połączeń (funkcja prywatności), wezwania pomocy (w instalacji z centralą portiera).

Ophera może pracować w dwóch trybach transmisji fonii. Podstawowy umożliwia jednoczesne mówienie i słuchanie. Drugi jest odpowiednikiem łączności walkie-talkie, w którym wciśnięcie przycisku umożliwia mówienie, a jego zwolnienie - słuchanie.

Seria Lynea jest linią stylistyczną przygotowaną na 50-lecie istnienia firmy BPT. Lynea dostępna jest w tradycyjnej wersji z kineskopem oraz w wersji płaskiej. Odbiorniki Lynea w wersjach czarno-białej i kolorowej LCD mogą być wyposażone w funkcje interkomu i prywatności oraz dodatkowe przyciski sterujące.

Największym atutem serii Exedra jest modularność budowy. Odbiorniki Exedra mogą być wyposażone w funkcję interkomu, telefon, pamięć obrazu i przystawkę do montażu na biurku. Specjalna wersja słuchawki umożliwia realizację funkcji prywatności i powiadomienia portiera o zagrożeniu. Odbiorniki dostępne są wersjach czarno-białej i kolorowej LCD, ze słuchawką lub bez (wersja głośnomówiąca). Seria Exedra produkowana jest w kolorach białym i antracytowym.

Seria Nova została stworzona z myślą o wymagających klientach. Odbiorniki Nova charakteryzują się wyjątkową estetyką, subtelnością i miniaturowością rozwiązania. Są idealne dla domów jednorodzinnych i budynków apartamentowych. Wykorzystują kolorowe monitory LCD 2,5", nie mają klasycznej słuchawki i montuje się je w ścianie. Dostępne są w wersjach antracytowej i białej. Ramki do tych odbiorników są produkowane w wielu wzorach i kolorach, zatem same odbiorniki Nova mogą być dopasowane do każdego wystroju wnętrza. Moduły audio i wideo można montować w oddzielnych ramkach obok siebie.

Image
Odbiornik Integra

BPT oferuje dodatkowo serię odbiorników biurkowych kolorowych i czarno-białych Integra z wbudowanym telefonem. W tej samej stylistyce utrzymane są centrale portierskie.

Różnorodność technologii

BPT oferuje wiele rozwiązań - od pojedynczych zestawów domofonowych do rozwiązań wideofonowych, sieciowych dla dużych kompleksów mieszkaniowych.

Zestawy Villaset

Zestawy Villaset są dostępne w wersjach domofonowej i wideofonowej wyłącznie w stylistyce paneli wejściowych Targha i odbiorników Ophera, Lynea, Exedra i Nova. Podstawowy podział zestawów dokonywany jest ze względu na wersję analogową (System 200) i cyfrową (X1, X2) oraz wersję kolorową i czarno-białą kamery w panelu wejściowym.

Wszystkie zestawy można rozszerzać o dodatkowe panele wejściowe, odbiorniki i inne moduły funkcyjne (interkom, interfejs telefoniczny, moduły sterujące).

System 200

System 200 jest przeznaczony dla małych i średnich instalacji (domki jednorodzinne, biura, obiekty komercyjne). Panele wejściowe dostępne są w wersjach kodowej lub tradycyjnej z klawiszami. Wywołania aparatu lokatorskiego można realizować przewodem wieloparowym lub za pomocą skrętki z dekoderami adresu. Sygnał wizji może być przesyłany przewodem koncentrycznym lub skrętką. System jest wyposażony w funkcję interkomu oraz współpracuje z centralami telefonicznymi. W Systemie 200 można stosować odbiorniki Lynea, Exedra, Nova i Integra oraz panele wejściowe Targha.

System 300

System Serii 300 jest najnowszym osiągnięciem technologicznym firmy BPT. System 300 działa w sieci LonWorks oraz wykorzystuje technologię X1 i X2 przesyłania obrazu, fonii, sterowań i zasilania po jednej skrętce. System 300 jest przeznaczony dla średnich i dużych instalacji sieciowych, wieloblokowych, obejmujących maksymalnie 64 główne panele wejściowe na teren lub centrale portierskie, 256 bloków, 512 odbiorników na blok, 32 panele wejściowe w każdym bloku oraz łącznie 9000 użytkowników w całej sieci. System 300 wykorzystuje 4-parowy przewód do łączenia bloków w sieć oraz 2-parowy przewód do komunikacji z odbiornikami. Okablowanie dla systemu domofonowego i wideofonowego jest identyczne. W Systemie 300 można stosować odbiorniki Ophera, Lynea, Exedra, Nova i Integra oraz panele wejściowe Targha.

Omawiane w dalszej części Systemy X1 i X2 są częścią składową systemu 300, ale mogą też stanowić rozwiązania działające autonomicznie.

System X1

System BPT X1 wykorzystuje jedną parę skrętki nieekranowanej do zasilania oraz transmisji wizji, fonii i sterowań pomiędzy panelem wejściowym i zasilaczem a odbiornikami. W systemie X1 można zastosować maksymalnie cztery panele wejściowe przyciskowe lub kodowe audio/wideo serii Targha oraz 64 aparaty odbiorcze (100 aparatów z panelem kodowym). Niewątpliwymi zaletami systemu X1 są proste i tanie okablowanie, łatwość instalacji i uruchomienia. Programowanie odbiorników odbywa się metodą uczenia i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi systemowych.

System X2

Technologia cyfrowa X2 w odróżnieniu od X1 wymaga prowadzenia dodatkowego przewodu zasilającego do monitorów.

Technologia XUP

Technologia XUP została opracowana z myślą o unifikacji okablowania na potrzeby telewizji TV oraz instalacji wideofonowej. Oba systemy wykorzystują wspólny przewód, a transmisja odbywa się w całkowicie rozdzielnych pasmach częstotliwości. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zredukować liczbę przewodów w nowych instalacjach (z reguły w domach jednorodzinnych) lub wykorzystać okablowanie TV istniejące w starym budownictwie do realizacji instalacji wideofonowej.

Podsumowując główne cechy i zalety systemów BPT, należy wymienić:

  • Bogatą stylistykę aparatów i paneli: linie Targha, Ophera, Lynea, Exedra, Nova, Integra.
  • Różnorodność dostępnych technologii: technologia BPT X1, X2, System 300, XUP.
  • Elastyczność doboru odbiornika: w jednym systemie (200, 300, X1, X2 lub XUP) można łączyć różne serie odbiorników, a odbiorniki wybranej serii można stosować we wszystkich systemach BPT: 200, 300, X1, X2, XUP.
  • Unikatowe rozwiązania: ekskluzywne odbiorniki ciekłokrystaliczne serii Ophera i Nova oraz system sieciowy 300 LonWorks.
  • Skalowalność systemów i unifikację okablowania: wszystkie rozwiązania BPT są skalowalne - nie trzeba demontować żadnych elementów przy rozbudowie systemu. Okablowanie dla systemu domofonowego i wideofonowego jest identyczne.
  • System przygotowany do montażu wideo: modularne rozwiązanie odbiorników serii Exedra i Nova umożliwia budowę systemu w pełni przystosowanego do zainstalowania monitorów do istniejących aparatów domofonowych.

Andrzej Grodecki

Zabezpieczenia 4/2006 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony