Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Systemy CEM – inteligentna ochrona lotnisk

Printer Friendly and PDF

leadGłównym celem kontroli dostępu na lotnisku jest zapobieganie nieuprawnionemu dostępowi do pewnych obszarów oraz zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym i personelowi lotniska, jednakże skuteczna kontrola dostępu na lotnisku jest czymś więcej – ogólnie zwiększa skuteczność operacyjną i poprawia funkcjonowanie portu lotniczego. Aby osiągnięcie tego celu było możliwe, wykorzystywana do ochrony lotniska technologia powinna być jak najbardziej nowoczesna, zgodna z aktualnymi wymogami i sprawdzona w działaniu. Ponadto część terminali powinna być przenośna. Właśnie dlatego warto zastosować system CEM.

CEM chroni lotniska na całym świecie, między innymi w Budapeszcie, Keflaviku, Hong Kongu, Dubaju (terminal 3, hala 3), Vancouver, na wszystkich lotniskach BAA. System firmy CEM zastosowany w terminalu 3 lotniska im. Indiry Gandhi w Delhi zwyciężył w kategorii Best Airport Security System i otrzymał nagrodę Emerging Markets Award 2011.

rys4

Fot. 1. Rodzina produktów systemu AC2000 AE

AC2000 – bezpieczeństwo teraz i w przyszłości

W największym międzynarodowym porcie lotniczym Węgier – budapeszteńskim BUD – zatrudnionych jest około 10 000 ludzi. Lotnisko to zajmuje obszar 1515 ha i jest drugim pod względem wielkości portem lotniczym na obszarze Unii Europejskiej. System AC2000 firmy CEM ochrania tam personel, podróżnych i mienie od 1995 roku i został zainstalowany przez Bull Hungary – węgierskiego przedstawiciela firmy CEM.

AC2000 na budapeszteńskim lotnisku umożliwia zaawansowaną kontrolę dostępu i zarządzanie budynkami. Na terenie lotniska działa wiele systemów zwiększających bezpieczeństwo. Dla zarządu portu lotniczego najważniejsze było to, by system kontroli dostępu był solidny, niezawodny i umożliwiał realizację zaawansowanych funkcji.

– System AC2000 okazał się najbardziej niezawodny spośród wszystkich systemów bezpieczeństwa, jakie posiadamy – powiedział Gábor Tóth, specjalista technologii zabezpieczeń na lotnisku BUD.

fot1

Fot. 2. Budynek Sky Court dworca lotniczego w Budapeszcie

Wersja językowa

Na lotnisku w Budapeszcie wykorzystuje się obecnie czytniki CEM S610. Każdy czytnik z tej serii dysponuje bazą danych, na podstawie których karty dostępu są uwierzytelniane w trybie autonomicznym, klawiaturą do uwierzytelniania kodu PIN, ekranem LCD do wyświetlania ważnych komunikatów skierowanych do użytkownika i obsługuje różne rodzaje kart. Aby ułatwić pracę personelowi lotniska w Budapeszcie, menu interfejsu przetłumaczono na język węgierski.

Zintegrowana biometryczna kontrola dostępu

Czytnik odcisków palców S610f zapewnia dodatkową ochronę zarówno w ogólnodostępnej, jak i w zastrzeżonej strefie terminalu. Ma takie same charakterystyczne właściwości jak standardowy czytnik S610, ale jest dodatkowo wyposażony w moduł biometryczny umożliwiający trzyetapowe uwierzytelnianie (karta, PIN, odcisk palca). Dzięki niemu nie trzeba stosować dodatkowych urządzeń biometrycznych – linie papilarne użytkownika karty są zapisywane równocześnie z jego danymi osobowymi i zdjęciem. Oprogramowanie AC2000 nie zapisuje i nie przechowuje w systemie aktualnego obrazu odcisku palca. Zamiast tego na podstawie zeskanowanego odcisku tworzony jest unikatowy wzorzec identyfikacyjny użytkownika.

Więcej niż kontrola dostępu

System CEM AC2000 umożliwia nie tylko kontrolę dostępu. Dostępne są dodatkowe moduły oprogramowania ułatwiające różne operacje na terenie lotniska (m.in. AC2000 VIPPS i AC2000 Time & Attendance). AC2000 VIPPS (Visual Imaging and Pass Production System) umożliwia łatwe i szybkie projektowanie i tworzenie na miejscu przepustek dla personelu (ze zdjęciem, logo firmy i podpisem).

fot1

Fot. 3. Czytnik naścienny - "Wstęp dozwolony"

Rozwój systemu

System CEM AC2000 został zainstalowany na lotnisku w Budapeszcie w 1995 roku i przez lata był ciągle modernizowany z wykorzystaniem aktualnych technologii. W 2009 roku na lotnisku rozpoczęto budowę budynku Sky Court o powierzchni 40000 m2, a także renowację innych obiektów, zajmujących łącznie 55000 m2. Budynek Sky Court zbudowano, aby połączyć dwa istniejące terminale – 2A oraz 2B – i podwoić przepustowość lotniska. W ramach prac modernizacyjnych rozbudowano system AC2000, instalując ponad 200 dodatkowych czytników S610e i czytników odcisków palców S610f.

Przodująca technologia

Prowadzone przez lata modernizacje i ulepszenia systemu w porcie lotniczym BUD objęły m.in. zastąpienie kart zbliżeniowych wysoce bezpieczną technologią PicoPass Smartcard. Karty PicoPass na lotnisku w Budapeszcie mogą służyć nie tylko do kontroli dostępu. Umożliwiają na przykład handel bezgotówkowy. – Wraz z rozszerzeniem systemu AC2000 w celu objęcia nim budynku Sky Court zmodernizowano system ochrony lotniska, by spełniał on aktualne wymogi – powiedział Andrew Fulton, Business Development Manager w CEM Systems. – Modernizacja objęła dokonane na zamówienie klienta modyfikacje aplikacji AC2000 i wdrażanie wysoce bezpiecznej technologii PicoPass – powiedział Bela Troszt, konsultant w Bull Hungary.

Dowiedziona skuteczność ochrony

Skuteczność zarządzania kontrolą dostępu za pomocą systemu CEM AC2000 AE (Airport Edition), jedynego na rynku systemu kontroli dostępu stworzonego z myślą o portach lotniczych, została dowiedziona na wielu najważniejszych lotniskach na świecie. Firma CEM współpracuje z lotniskami od 25 lat i stale pracuje nad nowymi technologiami, które odpowiadają wymaganiom związanym z ich ochroną. Przykładem może być przenośny czytnik kart S3030 Portable, czytniki sieciowe z łączem ethernetowym, urządzenia do kontroli otwarcia drzwi wykorzystujące PoE+ czy w pełni zintegrowane biometryczne systemy bezpieczeństwa.

Więcej informacji dotyczących urządzeń zabezpieczających CEM można znaleźć na stronie www.cemsys.com, a także uzyskać drogą e-mailową (cem.info@tycoint.com) lub dzwoniąc pod numer +44 (0) 28 90456767.

CEM

Zabezpieczenia 5/2012

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony