Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

System inteligentnego domu HOASIS firmy BPT

Printer Friendly and PDF

 

Firma BPT znana jest na polskim rynku jako dostawca zaawansowanych technologii systemów wideofonowych zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i złożonych systemów wieloblokowych. Od wielu lat BPT intensywnie rozwija również technologię automatyki inteligentnego domu (Domotica/HomeSapiens), a pierwsze gotowe rozwiązania zaprezentowała na 50-lecie swojego istnienia na targach w Mediolanie w 2003 roku. BPT oferuje dwie linie produktów: system Hoasis Plus, stanowiący podstawowe narzędzie realizacji większości funkcji automatyki domu, oraz system Nehos, przeznaczony do integracji różnych instalacji, w tym Hoasis, wideofonowej, teleinformatycznych (telefon, WWW, e-mail), bezpieczeństwa (system alarmowy, telewizja dozorowa) oraz audiowideo. Niniejszy artykuł prezentuje najważniejsze cechy i typowe zastosowania systemu Hoasis Plus.

System Hoasis Plus

Hoasis Plus przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań w obiektach mieszkalnych, takich jak domy, wille, apartamenty czy penthousy. Może być również zastosowany w niewielkich obiektach o charakterze komercyjnym, jak biura, sale konferencyjne, baseny itp. System Hoasis Plus obszarem zastosowań i ogólną ideą, polegającą na zastąpieniu tradycyjnej instalacji elektrycznej instalacją cyfrowego sterowania z rozproszoną logiką, odpowiada znanemu standardowi europejskiemu EIB, choć różni się od niego warstwą sieciową, protokołem komunikacji czy sposobem programowania. Hoasis oparty jest na rozwiązaniu sieciowym LonWorks i protokole komunikacji Lon Talk, który firma BPT wykorzystuje w systemie wideofonowym serii 300.

Niewątpliwą zaletą systemu Hoasis jest możliwość zintegrowania go z systemem wideofonowym X2 BPT za pomocą odbiornika Mitho (Fot. 1), który z jednej strony pełni tradycyjną funkcję aparatu wideofonowego, zaś z drugiej strony stanowi konsolę sterującą systemu Hoasis i systemu alarmowego Brahms BPT.

 
Fot. 1. Odbiornik Mitho, Wideofon, terminal Hoasis, konsola Brahms
 

Hoasis Plus, realizując funkcje sterujące inteligentnego domu, umożliwia (Rys. 1):

- strefową regulację temperatury (grzanie i chłodzenie) według automatycznych harmonogramów i ręcznych ustawień,

- sterowanie oświetleniem w sposób dwustanowy i płynny, również przy pomocy scenariuszy i harmonogramów czasowych,

- otwieranie i zamykanie żaluzji, rolet, okien dachowych, bram, zaworów gazu i wody - ręcznie, automatycznie oraz pod wpływem czujników,

- automatyczne podlewanie ogrodu,

 - optymalizację zużycia energii w porze dużego zapotrzebowania,

- obsługę zdarzeń alarmowych.

 
 

Moduł

Funkcja

Liczba i rodzaj wyjść

Liczba wejść

OH/R.01

 

4 (NC/NO)

4

OH/6I

 

0

6

OH/RI

 

1 (NO)

3

OH/RP

 

1 (NO o zwiększonej obciążalności)

 

OH/2RP

 

2 (NO o zwiększonej obciążalności)

 

OH/3RPI

 

3 (NO o zwiększonej obciążalności)

3

OH/MA

sterowanie

żaluzjami

2 (UP, DOWN), 1 NC/NO

3(UP, Stop, DOWN)

NH-DIM

ściemniacz

1 (analogowe 0-10V), 1 (NO)

1

OH/Z

 

 

1

 
Tab. 1. Zestawienie modułów Hoasis
 

Podstawowym interfejsem dla użytkownika w systemie Hoasis jest montowany natynkowo terminal OH/T (Fot. 2) z monochromatycznym, podświetlanym ekranem dotykowym o przekątnej 4 cale. W systemie można użyć do 3 terminali OH/T, a każdy z nich umożliwia pełny dostęp do funkcji sterujących Hoasis. W systemie Hoasis wymagane jest zastosowanie modułu OH/A, który dostarcza zasilanie do pozostałych urządzeń i jest odpowiedzialny za realizację niektórych funkcji, np. timera. Oprócz wielofunkcyjnych terminali OH/T do sterowania temperaturą w strefie można zastosować termostaty cyfrowe z nastawnikiem i wyświetlaczem LCD o symbolu OH/Z (Fot. 3).

Terminal OH/T dzięki prostocie i niewielkim rozmiarom pasuje do każdego wystroju wnętrza. Moduły OH/Z sterujące ogrzewaniem w strefie dostępne są w dwóch kolorach: czarnym i białym, a znajdujące się w zestawie adaptery pozwalają na zainstalowanie ramek o różnych stylistykach i kolorach.

Rys. 1. Przykład realizacji funkcji inteligentnego domu
 

Wszystkie moduły w systemie Hoasis łączy się magistralą o swobodnej topologii, wykorzystującą dwużyłową, nieekranowaną skrętkę niepolaryzowaną, której łączna długość może wynosić do 500 m.

W podstawowej konfiguracji przy programowaniu ręcznym system pozwala na podłączenie 64 przekaźników i 71 wejść służących do ich wysterowania, zdefiniowanie 16 timerów i 3 scenariuszy. Przy programowaniu z użyciem komputera PC i specjalizowanego programatora elastyczność i możliwości systemu znacznie wzrastają osiągając pojemność do 255 wejść, 255 wyjść przekaźnikowych, 20 niezależnych stref ogrzewania (sterowane modułami OH/Z lub terminalami OH/T), 40 timerów i 16 scenariuszy.

Fot. 2. Terminal Hoasis OH/T

 Fot. 3. Termostat strefowy z nastawnikiem Hoasis OH/Z
Fot. 4. Terminal Nehos NH-T
 

System Nehos

Nehos jest rozwiązaniem wyższego poziomu funkcjonalnego, integrującym w sobie sterowanie i obsługę większości elektrycznych i elektronicznych instalacji oraz mediów w domu. Nehos realizuje wszystkie funkcje systemu Hoasis, gdyż Hoasis staje się jednym z wielu zintegrowanych przez Nehos systemów. Różnica w obsłudze obu systemów polega na tym, że terminale OH/T zostają zastąpione wielofunkcyjnymi terminalami dotykowymi Nehos NH-T (Fot. 4).

Poza funkcjami sterowania realizowanymi w systemie Hoasis terminal Nehos NH-T pozwala wykorzystać kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 8.4 cala do (Fot. 5):

- podglądu obrazu z kamer CCTV,
- obsługi centrali alarmowej Brahms BPT,
- przeglądania stron WWW,
- korzystania z poczty e-mail,
- oglądania telewizji,
- odtwarzania filmów wideo (np. z DVD),
- korzystania z telefonu (zarówno stacjonarnego, jak i opartego o technologię VOIP).

Dodatkowym atutem jest możliwość integracji systemu z siecią domofonową, wideofonową i interkomową w technologii X2/300 firmy BPT.

Nehos w najprostszej konfiguracji można traktować jako rozwinięcie systemu Hoasis, w którym terminale OH/T oraz jednostka zasilająca OH/A zostają zastąpione terminalami NH-T (maks. 7) łączonymi z jednostką centralną NH-BC przy użyciu sieci Ethernet. Dzięki standardowi Ethernet otrzymujemy dużą elastyczność wyboru miejsca podłączania terminali, a ponadto możliwość emulacji (wirtualizacji) terminala przy wykorzystaniu popularnych przeglądarek WWW (Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox) na dowolnym komputerze PC do sterowania wszystkimi funkcjami systemu Nehos.

Istnieje również możliwość zdalnego podłączenia się do sieci Nehos spoza domu (np. z biura, hotelu) za pośrednictwem rutera lub kanału VPN i sterowania wszystkimi funkcjami włącznie z podglądem obrazu z kamer CCTV.

Poza połączeniem przewodowym terminala NH-T z jednostką centralną NH-BC, Nehos oferuje również połączenie bezprzewodowe w technologii Wi-Fi, dzięki czemu uzyskuje się pełną swobodę korzystania z terminala w każdym miejscu w domu.

Urządzenia systemu Hoasis

W systemie Hoasis poza wymienionymi wcześniej podstawowymi elementami OH/T, OH/A i OH/Z stosuje się różne moduły wejściowo-wyjściowe. Przez wejście rozumiane jest dowolne urządzenie stykowe, np. czujnik, przycisk, przełącznik. Wejścia sterują wyjściami przekaźnikowymi. Oferowane przez BPT moduły wejściowo-wyjściowe (patrz tabela poniżej) są zaprojektowane tak, aby były dopasowane do typowych funkcji sterujących instalacji, zapewniając jednocześnie pełne wykorzystanie wszystkich portów. Moduły wejściowo-wyjściowe mogą zostać zainstalowane w skrzynkach elektrycznych na szynie DIN lub w puszkach elektrycznych pod wyłącznikami ze względu na niewielkie rozmiary.

Poza standardowymi przekaźnikami BPT oferuje przekaźniki o zwiększonej obciążalności styków, moduł NH-DIM do płynnego sterowania natężeniem oświetlenia oraz dedykowany moduł OH-MA przeznaczony do sterowania roletami, oknami czy bramami.

Zastosowanie systemu Hoasis

Wyobraźmy sobie, że po wejściu do domu jednym przyciskiem włączamy wszystkie potrzebne nam urządzenia, punkty świetlne, odsłaniamy rolety oraz nastawiamy odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Podobnie, wychodząc z domu, jednym przyciskiem wyłączamy oświetlenie, wyłączamy ogrzewanie lub chłodzenie, w zależności od pory roku, utrzymując dyżurną temperaturę, zamykamy zawory wody i gazu, uzbrajamy system alarmowy. Podlewanie ogrodu uruchamiane jest w wybrane dni tygodnia o wyznaczonej przez nas godzinie, a rolety same zasuwają się na wypadek burzy lub silnego wiatru. Wszystko to możliwe jest właśnie dzięki systemowi automatyki Hoasis Plus.

Podstawowym mechanizmem funkcjonalnym obsługi systemu są scenariusze. Są to zdefiniowane sekwencje czynności, które mogą aktywować/ dezaktywować wybrane wyjścia, sterować roletami, zmieniać tryb pracy ogrzewania/ klimatyzacji w danej strefie. Przykładem może być tu scenariusz „Wyjście", wyłączający wszystkie światła w domu, zamykający rolety i wyłączający ogrzewanie wszystkich stref. Innym przykładem może być scenariusz „Noc", który wyłącza niepotrzebne światła, zamyka żaluzje i bramy, zamyka zawory gazu i wody, uzbraja system alarmowy w trybie nocnym. Scenariusze mogą być uruchamiane z terminali OH/T, zwykłych przycisków montowanych w różnych miejscach domu oraz przy pomocy timerów.

 
Fot. 5. Funkcje terminala Nehos NH-T
 

Poza wyborem wejść sterujących poszczególnymi wyjściami Hoasis daje możliwość wyboru odpowiedniej funkcji, czyli sposobu realizacji tego wysterowania („włącz", „wyłącz", „przełącz", „bezpośrednio", „impulsowo", „zezwolenie"). Zestaw tych prostych czynności, wykonanych kolejno dla wszystkich wejść i wyjść, pozwala na pełne skonfigurowanie systemu.

Zdalny nadzór nad domem

Moduł GSM dostępny w systemie Hoasis, obsługiwany przy pomocy standardowego telefonu komórkowego poprzez wysyłanie wiadomości SMS, pozwala na sprawdzenie stanu systemu automatyki na żądanie lub raportowanie jego stanu co 12 lub 24 godziny, a także zapewnia powiadomienie o wszystkich ważnych zdarzeniach w domu, takich jak alarmy czy awarie. Ponadto moduł daje możliwość zdalnego uruchomienia wybranego scenariusza, ustawienia trybu pracy termostatu, sprawdzenia temperatury i statusu regulacji temperatury we wszystkich strefach domu.

Podsumowanie

Zastosowanie systemu Hoasis to z jednej strony wygoda, elastyczność i przyspieszenie obsługi wielu instalacji w domu, a z drugiej strony optymalizacja kosztów zużycia energii i mediów. Automatyzacja czynności sterujących za pomocą scenariuszy to także zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony domu przed różnymi zagrożeniami oraz wyeliminowanie polegania na często zawodnej pamięci ludzkiej. Możliwość programowania i zmiany funkcji oraz scenariuszy pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb lokatorów bez konieczności modyfikacji instalacji przewodowej, często niemożliwej w tradycyjnym rozwiązaniu.

Hoasis stanowi podstawowe a jednocześnie wystarczające narzędzie do zrealizowania większości funkcji sterujących inteligentnego domu, otwierające także drogę do realizacji bardziej wyrafinowanego systemu integrującego, jakim jest system Nehos.

Nowy odbiornik wideofonowy Mitho firmy BPT z kolorowym dotykowym wyświetlaczem LCD, stanowiącym jednocześnie interfejs do zarządzania automatyką domu Hoasis i systemem alarmowym Brahms, będzie naturalnym pomostem i ogniwem łączącym rozwiązania BPT w zakresie wideofonów ze światem automatyki inteligentnego domu.

 

Andrzej Grodecki

Maciej Krzyczkowski

Zabezpieczenia 2/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony