Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Przygotowane z myślą o przyszłości

Printer Friendly and PDF

Obecnie większość użytkowników systemów kontroli dostępu wybiera technologię zbliżeniową, działającą na niskiej częstotliwości 125 kHz i uważaną za bezpieczną, wygodną oraz ekonomiczną. Umożliwia ona jedynie odczyt danych, co oznacza, że nie da się dopisywać, usuwać lub modyfikować informacji znajdujących się na karcie zbliżeniowej. W kontroli dostępu nie stanowi to problemu, ponieważ odpowiedzialne za nią systemy odczytują numer seryjny karty i za jego pomocą dokonują w systemie komputerowym tych decyzji, które są do niego przypisane. Jednak w innych branżach rozwinięto oprogramowanie wykorzystujące numery seryjne kart do bardziej różnorodnych zastosowań, na przykład do kontroli obecności, logowania do sieci komputerowych oraz obsługi internetowych punktów sprzedaży. Zamierzeniem twórców tych rozwiązań było umożliwienie użytkownikom szerszego zastosowania posiadanych kart. Choć technologia zbliżeniowa przez wiele lat stanowiła akceptowalne rozwiązanie, postęp technologiczny sprawił, że użytkownicy wyrażają dziś duże zainteresowanie inną technologią – „inteligentnymi” kartami. Słyszy się obecnie liczne głosy stwierdzające, że stanowią one przyszłość branży zabezpieczeń.

Inteligentne karty i rynek zabezpieczeń elektronicznych

Na pierwszy rzut oka inteligentna karta to mały kawałek plastiku o wielkości karty kredytowej z zatopionym chipem. Do niedawna technologia ta była stosowana głównie do zbierania opłat drogowych oraz bezpiecznego logowania się do sieci komputerowych. Jednak w opublikowanym przez Freedonia Group raporcie World Smart Card oceniono, że światowe zapotrzebowanie na ten typ kart będzie wzrastać jedenastokrotnie co roku, począwszy od roku 2006. Chociaż pozostaną one najbardziej rozpowszechnione w komunikacji i handlu, wyraźnie zwiększy się liczba zastosowań rządowych i instytucjonalnych. Będą one stosowane częściej także do automatycznej identyfikacji i w systemach zabezpieczeń.

Eksperci zgadzają się, że aby taki gwałtowny wzrost udziału inteligentnych kart w rynku zabezpieczeń rzeczywiście nastąpił, muszą one posiadać wszystkie zalety kart zbliżeniowych, czyli oferować bezpieczeństwo, wygodę oraz korzyści ekonomiczne. Właśnie dlatego narodziła się w firmie HID smart card 13,56 MHz! Podstawową barierą dla szerszego wykorzystania tej technologii w systemach zabezpieczeń były do tej pory czynniki ekonomiczne. Jednak rozwój tego rodzaju zastosowań będzie napędzany przez spadające koszty instalacji i rosnącą łatwość zastosowania.

HID wprowadza iCLASS na rynek zabezpieczeń elektronicznych

Jako lider rynku, HID oferuje również rozwiązania działające na częstotliwości 13,56 MHz Seria iCLASS obejmuje następujące urządzenia:

  • czytniki i urządzenia umożliwiające odczyt i zapis danych,
  • czytniki i urządzenia umożliwiające odczyt i zapis danych wyposażone w klawiaturę,
  • kompletną rodzinę identyfikatorów (karty, klucze i zawieszki), dostępną w wariancie 2 kb (256 bajtów) lub 16 kb (2 kB), z obszarem pamięci zarezerwowanym dla dwóch lub 16 aplikacji,
  • moduły urządzenia umożliwiającego odczyt i zapis danych do wykorzystania w produkcji OEM,
  • programator identyfikatorów i zestaw do rozbudowy oprogramowania (SDK),
  • czytniki biometryczne.

Urządzenia iCLASS są zgodne z następującymi normami ISO:

  • 15693 – identyfikatory iCLASS umożliwiające odczyt lub odczyt i zapis 2 kb lub 16 kb;
  • 14443A – urządzenia tylko do odczytu; standard MIFARE (numer seryjny);
  • 4443B2 – identyfikatory iCLASS umożliwiające odczyt lub odczyt i zapis, 16 kb.

Zastosowania produktów iCLASS obejmują kontrolę dostępu, bezpieczną identyfikację w IT, obsługę bankomatów oraz zdalnej sprzedaży, identyfikację osób na podstawie zdjęć, identyfikację pojazdów, kontrolę trasy patrolowania, parkingów oraz procesów produkcji, weryfikację biometryczną, a także kontrolę czasu pracy i obecności.

 
Wymagania użytkowników

Od momentu wprowadzenia na rynek urządzenia iCLASS pojawiły się w dużych instytucjach finansowych, na uniwersytetach, w agendach rządowych, sklepach, szpitalach i fabrykach. Poniżej przedstawiono niektóre powody wyboru iCLASS.Rodzina iCLASS

1. iCLASS oferuje łatwość instalacji oraz przygotowuje użytkownika pod kątem przyszłych rozwiązań. Dzięki rozwiązaniom firmy HID, które umożliwiają korzystanie z jednej karty w różnych zastosowaniach, można ograniczyć inwestowanie w istniejące systemy, a jednocześnie łatwo je unowocześnić, podążając za nowymi technologiami. Ponadto program HID Connect ułatwia dodawanie nowych aplikacji.
2. iCLASS pozwala dostosować istniejącą technologię do nowego systemu. Ponieważ większość oprogramowania kontroli dostępu nie potrafi odczytać pełnego numeru seryjnego karty bez jego skracania, uniemożliwia to duplikowanie numerów kart. Dodatkowo, dla użytkowników posiadających wielosystemowe identyfikatory, standardowy format zbliżeniowy oraz iCLASS można połączyć tak, że użytkownik posiada tylko jeden wpis w bazie danych.
3. iCLASS umożliwia zapisanie wielu aplikacji na jednej karcie. Wśród danych mogą znajdować się numery PIN oraz wzorce biometryczne, co pozwala na budowę wielopoziomowych systemów zabezpieczeń.
4. iCLASS jest przystępny cenowo. W zależności od typu identyfikatora, koszt systemu dostępu wykorzystującego technologię iCLASS 13,56 MHz może być porównywalny z kosztem rozwiązań wykonanych w technologii zbliżeniowej 125 kHz (albo taki sam).

Migracja technologii

Wiele organizacji zainwestowało już w kontrolę dostępu starszego typu, a jednak chcą one poszerzać swoje systemy o nowe aplikacje. Wiodący uniwersytet w Wielkiej Brytanii zdecydował się na instalację iCLASS i obecnie przechodzi z technologii pasków magnetycznych na technologię iCLASS. Zastosowane karty będą początkowo posiadały również paski magnetyczne przystosowane do istniejących czytników, ale w przyszłości urządzenia te będą również stopniowo zastępowane technologią iCLASS.

Wiele zastosowań, jedna karta

Liczne uniwersytety na świecie unowocześniają swoje systemy kontroli dostępu. Dawniej student mógł posiadać nawet cztery karty do różnych celów – kontroli dostępu, zdalnej sprzedaży, identyfikacji, korzystania z biblioteki. Dziś panuje trend zastępowania ich wszystkich jedną kartą wielofunkcyjną. Podobne działania podejmują rozmaite organizacje.Zwiększanie poziomu bezpieczeństwa – biometria Ponieważ skanowanie linii papilarnych jest uważane za najbardziej niezawodną technologię biometryczną, HID uzupełnił rodzinę iCLASS o produkt bioCLASS. Oferuje on opcję wielopoziomowego potwierdzania tożsamości, łącząc bezstykową technologię z weryfikacją linii papilarnych, realizowaną przez porównanie z wzorcem biometrycznym przechowywanym w pamięci karty.

Produkty bioCLASS zapewniają trzy poziomy weryfikacji linii papilarnych. Urządzenia z serii bioCLASS są podłączane do komputera przez port USB. Wyposażone są w wyświetlacz i klawiaturę, umożliwiające odczyt i zapis danych. W procesie weryfikacji urządzenie skanuje linie papilarne danej osoby. Oprogramowanie prowadzi ją przez proces skanowania przy pomocy jasnych instrukcji. Stworzony wzornik jest natychmiast zapisywany na karcie i tylko tam. Podczas weryfikacji tożsamości wyświetlacz LCD czytnika pokazuje użytkownikowi, jak należy dokonać autoryzacji.

Nowe rozwiązania i sprawdzeni partnerzy – HID Connect

Aplikacje stworzone przez partnerów rozwojowych HID Connect obejmują następujące elementy:
– weryfikację biometryczną,
– obsługę punktów sprzedaży,
– dostęp logiczny,
– zdalną weryfikację,
– czytniki wandaloodporne,
– drukowanie i obsługę fotoidentyfikatorów (Photo ID).

HID oferuje kompletny zestaw narzędzi HID Connect. Dzięki nowym pakietom modułów OEM oraz zestawom rozwoju oprogramowania (SDK – Software Development Kit) inni producenci mogą w sposób łatwy i ekonomiczny zintegrować technologię iCLASS ze swoimi produktami.

Zakończenie

Ponieważ różne organizacje stale poszukują nowych sposobów zarządzania ryzykiem oraz optymalizacji działań w środowisku, w którym uczymy się lub pracujemy, bezdotykowe, inteligentne karty będą zdobywały coraz większą popularność, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa i wygody użytkowania systemów kontroli dostępu. Koszty implementacji przestaną stanowić barierę, zwłaszcza wtedy, gdy karty będą miały wiele zastosowań. Dzięki pojawianiu się innowacyjnych rozwiązań proponowanych przez doświadczonych producentów technologia ta będzie w stanie nadążyć za postępem technologicznym – została przygotowana z myślą o przyszłości.

HID

Opracował:
Andrzej Sosiński
na podstawie materiałów firmy HID

Zabezpieczenia 2/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony