Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bezprzewodowe systemy kontroli dostępu Aperio. Zastosowanie okuć mechatronicznych ASSA ABLOY w nowej lub istniejącej infrastrukturze zabezpieczeń

Printer Friendly and PDF

leadNowoczesne systemy kontroli dostępu zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom obiektu, a także zwiększają zakres możliwości jego administratora. Większość obiektów rządowych, biurowych oraz handlowych jest zabezpieczona elektronicznie, jednak tylko w pewnym stopniu. Najczęściej kontrolą dostępu są objęte tylko najbardziej zagrożone strefy. Pozostałe przejścia są zabezpieczane zamkami mechanicznymi lub autonomicznymi czytnikami, które nie są sieciowo połączone z bazowym systemem. Ograniczenia skali systemów wynikają przede wszystkim z wysokich kosztów skomplikowanej instalacji lub jej pominięcia na etapie projektu. Jak w łatwy sposób zabezpieczyć budynek i rozbudować system kontroli dostępu? Jak usprawnić wymianę zamków na mechaniczny klucz na systemy, w których wykorzystuje się karty zbliżeniowe RFID? Jakich zabezpieczeń elektronicznych można użyć w przypadku szklanych drzwi?

Najprostszym i najbardziej tradycyjnym sposobem objęcia dodatkowych drzwi kontrolą dostępu jest dołączenie ich do istniejącego systemu poprzez montaż zamka elektrycznego (lub innego elementu wykonawczego tego typu) oraz czytnika kart zbliżeniowych, a następnie połączenie tych elementów ze sterownikiem drzwiowym. Konieczne jest również doprowadzenie zasilania. Trzeba w związku z tym przeprowadzić dodatkowe kable, co jest kłopotliwe, czasochłonne i drogie. Estetyczny montaż elektrozaczepu czy zamka elektrycznego jest skomplikowany – instalator musi wykazać się doświadczeniem i wysoką kulturą pracy. Dodatkowe koszty są związane także z pracami remontowymi – z naprawą i malowaniem ścian uszkodzonych podczas tego typu instalacji. Tradycyjne rozwiązanie nie do końca sprawdza się również w przypadku drzwi szklanych, które często montuje się w obiektach biurowych.
Mniej kłopotliwą metodą zastępowania zamków mechanicznych urządzeniami elektronicznymi jest instalacja lokalnego systemu kontroli dostępu pracującego w trybie autonomicznym. Rozwiązanie to wymaga jednak niezależnego zarządzania. Instalacja zawierająca zarówno urządzenia pracujące w trybie sieciowym, jak i urządzenia autonomiczne jest niewygodna w zarządzaniu i użytkowaniu.

rys1

Rys. 1. Architektura systemu kontroli dostępu wykorzystującego technologię Aperio

Funkcje i zalety platformy radiowej

Nowoczesną alternatywą dla przedstawionych wyżej rozwiązań jest bezprzewodowa platforma zamków mechatronicznych Aperio oferowana przez ASSA ABLOY. Drzwi, które nie zostały wcześniej uwzględnione w planach systemu kontroli dostępu, mogą zostać do niego w łatwy sposób dodane dzięki wyposażeniu ich w elektroniczne okucia, cylindry lub zamki elektroniczne komunikujące się ze sterownikami drzwiowymi za pośrednictwem anten radiowych. Gdy użytkownik budynku chce otworzyć drzwi zabezpieczone urządzeniem Aperio, cylinder, okucie lub zamek przesyła dane zawarte na jego karcie zbliżeniowej zaszyfrowanym sygnałem do pobliskiego odbiornika radiowego. Następnie odbiornik kontaktuje się z systemem kontroli dostępu w celu sprawdzenia, czy dany użytkownik jest upoważniony do wejścia. Dzięki temu osoby zarządzające obiektami mają do czynienia z jednym integralnym systemem bezpieczeństwa i są w stanie zmieniać uprawnienia dostępowe online, w czasie rzeczywistym. Zasięg w przypadku tego typu transmisji mieści się w przedziale od 5 do 30 metrów, w zależności od typu zastosowanej anteny. Łączność odbywa się w paśmie 2,4 GHz, w standardzie IEEE 802.15.4. Wszystkie dane są szyfrowane z wykorzystaniem algorytmu AES (128 bitów). Anteny mogą komunikować się z systemem kontroli dostępu za pomocą jednego z trzech wykorzystywanych przez ASSA ABLOY protokołów: Wiegand, RS485 lub TCP/IP. Liczba urządzeń połączonych bezprzewodowo z jedną anteną wynosi od jednego do ośmiu – w zależności od stosowanego modelu.

Szeroka gama urządzeń oraz dostępnych technologii RFID

Wykorzystanie komunikacji radiowej do rozbudowy istniejącego systemu umożliwia kontrolę wybranych przejść w obiekcie za pomocą stosowanego dotychczas oprogramowania. Administrator budynku może więc monitorować jeden integralny system bezpieczeństwa, który obejmuje wszystkie przejścia obsługiwane kartami zbliżeniowymi. Co ważne, technologia bezprzewodowa umożliwia rozszerzenie systemu bez modyfikacji stolarki drzwiowej. Dzięki temu instalacja jest mniej kłopotliwa i tańsza niż alternatywne rozwiązania. Zużycie energii oraz koszty utrzymania również są niższe niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych rozwiązań bazujących na zastosowaniu pełnego okablowania.

Okucia, cylindry oraz zamki są zasilane bateriami litowymi CR2, CR123A lub AA FR6 – w zależności od typu urządzenia. Instalację można wykonać na niemal wszystkich rodzajach drzwi. Do dyspozycji są trzy rodzaje elementów wykonawczych:

  • czytnik kart zbliżeniowych zintegrowany z podłużnym szyldem klamkowym, opcjonalnie w wersji z klawiaturą PIN;
  • czytnik kart zbliżeniowych zintegrowany z wkładką cylindryczną;
  • czytnik kart zbliżeniowych zintegrowany z zamkiem elektromechanicznym, w którym wykorzystano elementy zamków elektrycznych serii EL460/560 marki Abloy.
fot1

Fot. 1. Bezprzewodowy zamek elektromechaniczny Aperio L100

ASSA ABLOY, przodująca firma na rynku zabezpieczeń mechanicznych, przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa oraz norm związanych z ewakuacją. Wszystkie urządzenia wykonawcze Aperio są przystosowane do obsługi przejść z kontrolą jednostronną. Platforma gwarantuje możliwość wyjścia z pomieszczenia w dowolnym momencie – trzeba użyć klamki (norma EN179) lub dźwigni ewakuacyjnej (norma EN1125 dot. zamków elektromechanicznych).

W sytuacjach awaryjnych szyldy klamkowe oraz zamki można bezpiecznie otworzyć kluczem mechanicznym. Zastosowane są zabezpieczenia na wypadek utraty łączności odbiornika z kontrolerem lub uszkodzenia kontrolera. Do pamięci każdego urządzenia Aperio możemy wprowadzić dziesięć kart lub kodów bezpieczeństwa PIN, które są akceptowane przez urządzenie niezależnie od stanu komunikacji ze sterownikiem. Moduł elektroniczny oraz śruby mocujące znajdują się po wewnętrznej, bezpiecznej stronie szyldu, uniemożliwiając nieautoryzowane otwarcie drzwi poprzez demontaż czytnika lub całego zamka.

Duży wybór modeli czytników kart zapewnia kompatybilność z istniejącymi kartami zbliżeniowymi – nie trzeba ich wymieniać ani wprowadzać dodatkowego nośnika dla pracowników obiektu. Platforma Aperio wykorzystuje przodujące technologie zbliżeniowe, takie jak iCLASS SE, Seos, MIFARE, MIFARE DESFire, a także technologie wykorzystujące niskie częstotliwości (125 kHz HID PROX/EM410x).

Otwarta architektura systemu

Platforma Aperio zapewnia klientom dodatkowe korzyści. Bazując na otwartym oprogramowaniu typu SDK (Software Development Kit) umożliwia elektroniczną kontrolę stanu drzwi dotychczas zabezpieczonych zamkami mechanicznymi. To rozwiązanie jest dostępne na całym świecie – dostawcy i integratorzy systemów są w stanie realizować międzynarodowe lub międzykontynentalne projekty. Bezpłatne zestawy do testów umożliwiają łatwe oraz sprawne dodanie produktów Aperio do swojej oferty przez dostawców systemów kontroli dostępu. Producenci urządzeń mogą zintegrować protokół komunikacyjny ASSA ABLOY z własnym oprogramowaniem oraz przetestować platformę radiową w realnych warunkach pracy. Jeżeli firmy decydują się na współpracę z nami, oferujemy specjalne szkolenia, materiały marketingowe oraz długoterminowe relacje partnerskie. Zapewnimy wszelkie informacje na temat korzyści płynących z programu partnerskiego wszystkim zainteresowanym producentom oraz integratorom systemów kontroli dostępu. Aktualnie ponad 90 globalnych producentów produktów służących do kontroli dostępu wykorzystuje platformę Aperio. Lista integratorów oferujących to rozwiązanie na rynku polskim jest dostępna na stronie internetowej
www.assaabloy.com.pl/aperio.

Kamil Targalski
Electronic Access Control Product Manager

ASSA ABLOY Polska
www.assaabloy.com.pl

Zabezpieczenia 5/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony