Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Access Manager - wielofunkcyjne urządzenie kontroli dostępu

Printer Friendly and PDF

Systemy kontroli dostępu dzielimy najczęściej na rozwiązania działające w trybie off-line (autonomiczne, służące np. do kontroli drzwi pojedynczych) lub on-line – składające się z wielu czytników zarządzanych z jednego miejsca. Jest to podział naturalny, wynikający z różnic w konstrukcji urządzeń. Wybór właściwego rozwiązania zależy oczywiście od potrzeb i oczekiwań użytkownika systemu.

 

Access Manager

 

System działający w trybie off-line jest łatwy do zainstalowania, nie ma bowiem potrzeby prowadzenia okablowania w zabezpieczanym obiekcie. Poza tym autonomiczna kontrola dostępu jest rozwiązaniem tańszym.

System pracujący w trybie on-line jest natomiast dużo bardziej funkcjonalny i użyteczny. Całym tego typu systemem można zarządzać z jednego miejsca. Pozwala on na rejestrację zdarzeń w czasie rzeczywistym.

Oczywiście decyzję o wyborze rodzaju systemu podejmują użytkownicy, dla których główne kryterium nierzadko stanowi cena. W konsekwencji zdarza się, że zakupiony i zainstalowany system nie spełnia wymagań określanych przez charakter obiektu oraz potrzeby użytkowników. Klient jest wówczas zmuszony do wymiany systemu na inny, co oczywiście obciąża go dodatkowymi kosztami. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być urządzenie, które można w każdej chwili konfigurować, w zależności od bieżących potrzeb użytkownika.

 

Access Manager
Rys. 1. Przekonfigurowanie urządzenia do pracy w trybie on-line olega jedynie na włączeniu czytnika poprzez interfejs Net Manager do sieci komputerowej

 

Powyższe wymagania spełnia system kontroli dostępu Access Manager, oferowany przez firmę Dom Polska. Access Manager ma szeroki zakres konfiguracji i oferuje niemalże nieograniczone możliwości rozbudowy systemu. Jest to czytnik ze zintegrowanym kontrolerem, mogący pracować jako urządzenie autonomiczne lub sieciowe.

Przekonfigurowanie urządzenia do pracy w trybie on-line polega jedynie na włączeniu czytnika poprzez interfejs Net Manager do sieci komputerowej. Tego typu urządzenie jest bardzo funkcjonalne, ponieważ, w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń służących do kontroli dostępu, nie wymaga osobnego okablowania, a wykorzystuje już istniejące. Daje to wymierne oszczędności oraz ułatwia rozbudowę systemu w przyszłości. Dodatkowo jest to idealne rozwiązanie dla klientów posiadających kilkanaście lub kilkadziesiąt obiektów w różnych miejscach, znacznie oddalonych od siebie. Umożliwia administrowanie systemu, wykorzystując łącza komputerowe.

 

Access Manager
Rys. 2. Funkcja dostępu do pomieszczenia tylko pod warunkiem użycia dwóch kart jednocześnie

 

Access Manager posiada standardowe funkcje systemu kontroli dostępu oraz kilka funkcji dodatkowych, którymi się wyróżnia. Jedną z nich jest możliwość realizowania dostępu do pomieszczenia tylko pod warunkiem użycia dwóch kart jednocześnie (rys. 2). Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne przy zabezpieczaniu pomieszczeń, które mają najwyższe wymogi bezpieczeństwa.

 

Acceess Manager
Rys. 3. Funkcja śluzy

 

W przypadku zabezpieczania pojedynczych drzwi lub nawet kilku przejść użytkownicy, ze względu na koszty, decydują się na wybór systemu bazującego na czytnikach autonomicznych. W przypadku tego typu instalacji należy pamiętać, że wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko sabotażu, należy stosować urządzenia, które umożliwiają zamontowanie kontrolera po stronie wewnętrznej. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze niż montowanie czytników połączonych z kontrolerem po stronie zewnętrznej, ponieważ w takim przypadku potencjalny intruz może szybko i łatwo otworzyć drzwi poprzez odpowiednie połączenie przewodów w kontrolerze.

Access Manager w wersji HiSec składa się z dwóch części – czytnika ze zintegrowanym kontrolerem, który instalowany jest po stronie wewnętrznej (bezpiecznej), oraz pętli indukcyjnej pełniącej funkcje czytnika po stronie zewnętrznej. Dzięki temu system jest odporny na próby nieautoryzowanego otwarcia od strony zewnętrznej.

Do Access Managera można podłączyć maksymalnie trzy czytniki pasywne. W przypadku rozwiązania autonomicznego możemy realizować funkcje dostępu do pomieszczenia na zasadzie „śluzy”.

 

Access Manager
Rys. 4. Czytnik Access Manager wyposażony jest w łącze podczerwieni, dzięki czemu wymiana danych jest łatwa i szybka

 

Polega to na tym, że otwarcie drugich drzwi jest możliwe dopiero po zamknięciu drzwi pierwszych. Takie rozwiązania są coraz częściej stosowane w wejściach do banków.

W przypadku czytników autonomicznych istotny jest sposób programowania urządzenia i odczytywania rejestru zdarzeń. Czytnik Access Manager wyposażony jest w łącze podczerwieni, dzięki czemu wymiana danych jest łatwa i szybka. Do komunikacji z czytnikiem można wykorzystać palmtopa lub laptopa wyposażonego w łącze podczerwieni. Jest to czytnik ze zintegrowanym kontrolerem, mogący pracować jako urządzenie autonomiczne lub sieciowe.

Za pomocą tych urządzeń można odczytać rejestr zdarzeń oraz wprowadzić do czytnika takie dane, jak listę autoryzowanych transponderów, strefy czasowe, a także funkcje dodatkowe. W przypadku systemów z małą liczbą użytkowników proste funkcje programowania, takie jak wprowadzanie i kasowanie transponderów, możemy realizować za pomocą jedynie karty programującej.  

Robert Laskus

Zabezpieczenia 1/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony