Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

AC2000 Lite. Przyszłościowy, ekonomiczny system kontroli dostępu

Printer Friendly and PDF

leadCEM AC2000 Lite jest przyszłościowym, ekonomicznym systemem kontroli dostępu przeznaczonym do pracy w instalacjach, w których liczba kontrolowanych przejść nie przekracza 128. Jego podstawowe właściwości użytkowe są zbliżone do właściwości znanego i cenionego na całym świecie systemu AC2000. Jego zastosowanie jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych i średnich systemów kontroli dostępu, w których wymagane jest zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

System AC2000 Lite zawiera pełny zestaw aplikacji dostępnych w wersji AC2000, spełnia wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i może wykonywać skomplikowane zadania. Na przykład aplikacja AC2000 Alarm Event Display (AED) umożliwia tworzenie wizualnych i tekstowych reprezentacji alarmów i innych wydarzeń zachodzących w systemie, a także wyświetlanie ich na specjalnie przygotowanych mapach, co pozwala operatorom systemu na stałą kontrolę nad sytuacją panującą w obiekcie. Aplikacja 

fot1

Fot. 1. AC2000 Lite jest wysoce funkcjonalnym i ekonomicznym systemem kontroli dostępu przeznaczonym do zastosowania w małych oraz średniej wielkości obiektach

AC2000 AED nie tylko dostarcza informacje statusowe na temat stanu kontrolowanych przejść, ale także stanowi platformę, dzięki której inne zintegrowane systemy zabezpieczające, takie jak wizyjny system dozorowy czy system sygnalizacji włamania i napadu, uzyskują dodatkowe informacje na temat wydarzeń zachodzących na terenie chronionego obiektu.
System AC2000 Lite jest dostępny w wersji serwerowej lub wirtualnej. Pakiet AC2000 Lite Software Only Virtual Kit nie wymaga stosowania oddzielnego serwera, tak jak wersja AC2000 Lite, dzięki czemu małe systemy kontroli dostępu mogą być budowane bez konieczności angażowania dużych środków finansowych. Virtual Kit umożliwia także łatwą i szybką instalację oprogramowania klienta AC2000 Lite.

W systemie AC2000 Lite mogą być wykorzystane wszystkie urządzenia składowe należące do przemysłowej serii CEM, w skład której wchodzą inteligentne czytniki kart, rozwiązania mobilne, biometryczne, wsparcie dla technologii PoE+ i wiele innych.

System AC2000 Lite został zastosowany w wielu obiektach na całym świecie, m.in. w centrach akademickich, obiektach handlowych, szpitalach, bankach i siedzibach wielu znanych firm.

AC2000 Lite w praktyce – Distribution Center 24 na Białorusi

fot2

Fot. 2. AC2000 Lite zainstalowany w Distribution Center 24 zabezpiecza ponad 40 najważniejszych przejść

Distribution Center 24 jest obiektem mieszczącym się na terenie Białorusi, przez który codziennie przewija się wielu pracowników oraz gości odwiedzających różne wydziały. Przez teren obiektu, na którym znajdują się liczne biura, magazyny oraz obszerne parkingi, przejeżdża także wiele pojazdów. Tak duży ruch sprawia, że wymagania dotyczące bezpieczeństwa są wysokie. Dobrze prosperujący biznes wymaga sprawnej ochrony. Dzięki swej elastyczności system AC2000 Lite, zainstalowany przez lokalnego autoryzowanego dystrybutora CRM, czyli przez firmę Unibelus, doskonale sprawdził się w tych trudnych warunkach eksploatacyjnych.

W części rdzeniowej system AC2000 Lite bazuje na oprogramowaniu AC2000 firmy CEM. Oprogramowanie w wersji AC2000 Lite jest jego modyfikacją przystosowaną do pracy w małych lub średnich instalacjach. Dlatego zastosowany w Distribution Center 24 system AC2000 Lite oferuje użytkownikom wyrafinowane funkcje, normalnie dostępne jedynie w dużych instalacjach. Dzięki temu duży ruch pieszych i samochodów, z jakim mamy do czynienia na terenie tego obiektu, nie jest utrudniony.

Wydajne oprogramowanie

W zainstalowanym na terenie Distribution Center 24 systemie kontroli dostępu wykorzystano aplikacje, które są standardowymi składnikami pakietu AC2000 Lite, takie jak AC2000 VIPPS (Visual Image and Pass Production Software) i AC2000 Visitor Management. Aplikacja AC2000 VIPPS umożliwia pracownikom służb ochrony obiektu profesjonalne przygotowanie szablonów graficznych kart dostępu, które mogą zawierać informacje tekstowe, zdjęcia użytkowników, obrazy, kody paskowe i inne elementy graficzne. Przygotowane w oparciu o te szablony karty dostępu mogą być wykorzystywane w systemie kontroli dostępu, a dodatkowe oznakowanie ich kolorowymi paskami umożliwia szybką identyfikację wizualną w wydzielonych obszarach obiektu. Dzięki aplikacji AC2000 Visitor Management możliwa jest łatwa i szybka kontrola przemieszczania się osób czasowo przebywających na terenie obiektu. Rejestrowane są informacje na temat okazicieli tymczasowych kart identyfikacyjnych, takie jak dane personalne, cele wizyty oraz godziny umówionych spotkań.

fot3

Fot. 3. AC2000 Lite zainstalowany w Distribution Center 24 zapewnia szeroki zakres funkcji i nie utrudnia ruchu ludzi i pojazdów

Na wszystkich stacjach roboczych, które są obsługiwane przez pracowników służb ochrony obiektu Distribution Center 24, zainstalowane jest oprogramowanie klienckie AC2000 Lite. Stacje robocze pracują w czasie rzeczywistym i dostarczają informacji na temat stanu całego systemu kontroli dostępu. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie na alarmy oraz sygnały dotyczące niebezpiecznych wydarzeń.

Wersje językowe

Wszystkie produkty firmy CEM z serii AC2000, w tym system AC2000 Lite, są dostępne w wielu wersjach językowych, m.in. w języku polskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim, arabskim i uproszczonym chińskim. Na terenie Distribution Center 24 zainstalowano rosyjskojęzyczną wersję systemu AC2000 Lite, dzięki czemu jego obsługa jest prosta zarówno dla personelu, jak i dla gości biznesowych odwiedzających ten obiekt.

Inteligentne urządzenia

Firma CEM wyposażyła Distribution Center 24 nie tylko w swoje oprogramowanie spełniające najwyższe wymagania przemysłowe, ale także w inteligentne urządzenia umożliwiające obsługę wielu punktów dostępowych. W Distribution Center 24 rozmieszczono ponad 40 punktów dostępowych, w których zainstalowano sieciowe kontrolery drzwiowe typu eDCM 300 (Ethernet Door Control Module). Każdy z kontrolerów eDCM 300 jest wyposażony w wewnętrzna bazę danych, dzięki czemu może prowadzić walidację kart identyfikacyjnych oraz zachować zdolność do podejmowania decyzji nawet wówczas, gdy połączenie z serwerem systemowym zostanie przerwane. Zainstalowane na terenie Distribution Center 24 kontrolery eDCM 300 mogą współpracować z czytnikami kart identyfikacyjnych innych producentów. Jest to wykorzystywane podczas obsługi szlabanów parkingowych, kołowrotków oraz rygli elektromagnetycznych kontrolujących ruch osób na terenie obiektu.

Funkcje wykraczające poza klasyczną kontrolę dostępu

fot4

Fot. 4. AC2000 Lite może zostać w prosty sposób zaktualizowany do pełnej wersji systemu zarządzania bezpieczeństwem AC2000, która umożliwia w zasadzie nieograniczoną rozbudowę systemu bezpieczeństwa

System zainstalowany na terenie Distribution Center 24 stanowi jawny dowód na to, że produkty firmy CEM z serii AC2000 Lite mogą nie tylko realizować standardowe funkcje związane z kontrolą dostępu, ale także usprawniać pracę na terenie chronionych obiektów, ułatwiając wytyczanie oznakowanych tras, obsługę gości oraz realizując wiele innych funkcji.

Spojrzenie w przyszłość

W miarę wzrostu wymagań towarzyszącemu rozwojowi Distribution Center 24 system AC2000 Lite może zostać uaktualniony i osiągnąć możliwości systemu zarządzania bezpieczeństwem AC2000 w jego najnowszej wersji. Możliwości wprowadzania kolejnych zmian w oprogramowaniu są praktycznie nieograniczone.

W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy skontaktować się z firmą CEM Systems.

CEM Systems

Zabezpieczenia 5/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony