Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Głośniki A/B – komfortowe i bezpieczne nagłośnienie małych pomieszczeń

Printer Friendly and PDF

leadMogłoby się wydawać, że w dziedzinie dźwiękowych systemów ostrzegawczych wymyślono już wszystko. W dodatku obowiązek certyfikowania nowych produktów i spełniania przez nie restrykcyjnych norm, związany z koniecznością zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa, powoduje znaczne spowolnienie wprowadzania nowych urządzeń na rynek. Na szczęście co jakiś czas na rynku pojawiają się nowości. Latem tego roku firma ADI wprowadzi na rynek głośniki pożarowe typu A/B firmy Partner.

Czym charakteryzują się te głośniki? Każdemu, kto choć trochę zna specyfikę DSO, od razu nasuwają się na myśl linie sygnałowe A/B. Jest to właściwe skojarzenie. W każdym dźwiękowym systemie ostrzegawczym linie głośnikowe muszą być poprowadzone w taki sposób, aby uszkodzenie którejkolwiek z nich nie spowodowało utraty sygnału rozgłaszanego na danym obszarze. W związku z tym do każdej strefy prowadzone są z kontrolera dwie linie – A i B. Głośniki A/B są przystosowane do tego, aby jednocześnie przyłączyć je do obu tych linii. Jak to możliwe? Wszystko wyjaśniają fotografie 1 i 2. Jak widać głośnik A/B to dwa całkowicie niezależne przetworniki elektroakustyczne wraz z kompletnymi przyłączami, zamknięte w jednej obudowie.

fot1

Fot. 1. Widok sufitowego głośnika pożarowego typu A/B od strony montażowej

fot2

Fot. 2. Widok sufitowego głośnika pożarowego typu A/B od strony użytkowej

fot3

Fot. 3. Głośniki A/B DEL165/6-A/B PP i DAL165/6-A/B PP

fot4

Fot. 4. Głośnik  DEL165/6-A/B PP w wersji RAL 7036

Dlaczego stworzono takie głośniki, jeśli do tej pory sprawdzały się dwa niezależne głośniki w osobnych obudowach? Powodem były wymagania architektów i projektantów wnętrz, dla których wszystkie systemy zabezpieczeń są zawsze zmorą i utrapieniem – obowiązkowy element ochrony przeciwpożarowej budynku nie musi przecież szpecić przestrzeni użytkowej obiektu, w którym jest zainstalowany. Połączenie funkcjonalności z estetyką jest zawsze pożądane, niezależnie od dziedziny. Ważne jest zarówno spełnianie norm dotyczących bezpieczeństwa, jak i komfort użytkowania pomieszczeń.

rys1

 

Rys. 1. Podłączenie głośnika pożarowego typu A/B do linii głośnikowych. Wyraźnie widać osobne i całkowicie niezależne elektrycznie podłączenie. A – przetwornik dla linii A;
B – przetwornik dla linii B; Tr – transformatory 100 V;
BT – bezpieczniki termiczne osadzone w przyłączeniowych kostkach ceramicznych. Kolorami niebieskim i czerwonym zaznaczono żyły linii 100 V – masę i przewód "gorący"
Rys. 1. Podłączenie głośnika pożarowego typu A/B do linii głośnikowych. Wyraźnie widać osobne i całkowicie niezależne elektrycznie podłączenie. A – przetwornik dla linii A;B – przetwornik dla linii B; Tr – transformatory 100 V;BT – bezpieczniki termiczne osadzone w przyłączeniowych kostkach ceramicznych. Kolorami niebieskim i czerwonym zaznaczono żyły linii 100 V – masę i przewód "gorący"

 

Typowymi miejscami zastosowania głośników A/B są małe pomieszczenia biurowe czy hotelowe, przeznaczone dla 1–3 osób. W celu spełnienia wymagań dotyczących DSO w budynku w każdym z takich pomieszczeń musi znajdować się głośnik pożarowy (np. na linii A). Ponadto należy zapewnić bezpieczeństwo rozgłaszania komunikatów w przypadku uszkodzenia jednej z bliźniaczych linii głośnikowych. W związku z tym wymagany jest drugi głośnik (na linii B). W małym pomieszczeniu musiałyby być zatem aż dwa głośniki. Jeśli biuro będzie miało sufit podwieszany, a w nim znajdą się wolne elementy konstrukcyjne (np. kasetony), niezajęte przez urządzenia oświetleniowe czy wentylację, umieszczenie dwóch głośników nie musi być wielkim problemem. Co jednak w sytuacji, gdy takiego wolnego miejsca nie mamy? Wtedy właśnie zastosowanie głośników A/B staje się idealnym rozwiązaniem – głośniki nie wymagają wiele miejsca, a wymagania dotyczące dźwiękowych systemów ostrzegawczych będą spełnione. Można powiedzieć, że głośniki te są wręcz stworzone do zastosowania w małych pomieszczeniach. Można je oczywiście montować w pomieszczeniach większych zamiast przeplatanego układu głośników (głośników naprzemiennie podłączonych do linii głośnikowej A i linii głośnikowej B).

Zalety głośników A/B docenią także instalatorzy. Same linie głośnikowe (przewody) prowadzimy dokładnie tak samo jak w przypadku zastosowania dwóch niezależnych głośników. Różnica polega na tym, że obie pary przewodów (A i B) zbiegają się, są wprowadzane do jednej obudowy głośnikowej i w niej przyłączane do osobnych przyłączy ceramicznych. Nie ma potrzeby tworzenia odgałęzień linii czy zmieniania tras w celu włączenia głośnika znajdującego się po drugiej stronie pomieszczenia. Wewnątrz samego głośnika nie ma żadnych elementów wspólnych dla obu przetworników. Linia głośnikowa A jest więc całkowicie niezależna od linii B. Przedstawia to schemat na rysunku 1.

Co więc dokładnie zyskujemy dzięki zastosowaniu głośników A/B w systemie DSO? Z punktu widzenia instalatora jest to przede wszystkim prostszy montaż – przygotowuje się mniej punktów montażowych (mniejsza liczba wycięć w elementach sufitu, wzmocnień, kotew w ścianach), więc krótszy jest całkowity czas montażu systemu. Kolejną zaletą jest nieco mniejsza liczba przewodów (nie trzeba ich prowadzić do dwóch osobnych miejsc), co również upraszcza montaż i skraca jego czas. Musimy pamiętać o tym, że dźwiękowe systemy ostrzegawcze mogą składać się z wielu setek, a nawet wielu tysięcy głośników, więc liczy się nawet niewielkie skrócenie czasu montażu na pojedynczym punkcie montażowym. Użytkownicy budynku docenią wygląd i dyskretne umiejscowienie elementów DSO (firma Partner wykonuje na zamówienie głośniki w dowolnym kolorze z palety RAL). Dla inwestora ważna będzie mniejsza liczba potrzebnych elementów, a także szybszy montaż skutkujący szybszym oddaniem obiektu do użytku. Projektant doceni prostsze schematy, a więc ułatwienie w pracy, oraz szybsze uruchomienie i przekazanie instalacji.

Warto rozważyć zastosowanie głośników A/B. Takie głośniki są coraz popularniejsze na zachodzie Europy – są tam wykorzystywane już od kilku lat jako konstrukcje certyfikowane, zgodne z normą EN54-24.

 

Mieczysław Solarz
Ultrak Security Systems Sp. z o.o.
Lubieszyn 8
72-002 Dołuje
tel.: +48 91 485 40 60–69
e-mail: info.pl@adiglobal.com
www.adiglobal.com/pl

 

Zabezpieczenia 4/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony