Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wisenet P – spojrzenie w przyszłość. Nowa seria kamer firmy Hanwha Techwin

Printer Friendly and PDF

Kiedy rozpoczynałem swoją przygodę zawodową na rynku królowały systemy analogowe, a rozdzielczość kamer sieciowych rzadko przekraczała 640x480. Przełom nastąpił dopiero w 2010 roku, kiedy upowszechniło się stosowanie w dozorze wizyjnym standardu Full HD. Obecnie ma on dobrze ugruntowaną pozycję na rynku, ale nastąpiły kolejne zmiany. Zaledwie pięć lat po upowszechnieniu się kamer o rozdzielczości 2 Mpix na rynku zaczęły pojawiać się kamery o rozdzielczości 8 Mpix określane mianem kamer 4K. Aby w pełni korzystać z możliwości tego standardu, wymagana jest odpowiednia infrastruktura, zdolna do obsłużenia dużych strumieni danych. Postęp techniczny w branży IT spowodował, że pamięci masowe, przełączniki sieciowe czy rutery są przygotowane na wprowadzenie nowego standardu do powszechnego użycia w branży zabezpieczeń. 

W związku z nadchodzącymi zmianami oraz rosnącymi potrzebami klientów firma Hanwha Techwin Europe wprowadza do sprzedaży pierwsze trzy z całej serii Wisenet P modele kamer wyposażonych w obiektywy zmiennoogniskowe – kamerę kopułkową PND-9080R, wandaloodporną kamerę kopułkową PNV-9080R oraz kamerę cylindryczną PNO-9080R.

Kamery mają przetworniki o rozmiarach 1/1.7" umożliwiające tworzenie obrazu o rozdzielczości 4000×3000 z prędkością 20 kl./s lub o rozdzielczości 4096×2160 z prędkością 30 kl./s. W najnowszych kamerach wykorzystany jest standard kompresji H.265 oraz nowatorska technika Wisestream, co pozwala na redukcję pasma sieciowego nawet o 75%. Przepływność strumienia wizyjnego można dodatkowo zredukować wykorzystując funkcję Smart Codec (ROI). W tym przypadku należy wyznaczyć fragmenty obrazu, które będą przetwarzane z zachowaniem najwyższej dostępnej jakości.

Nowością jest również wprowadzenie kodeka AAC (ang. Advanced Audio Coding), który przy częstotliwości próbkowania 16 kHz i szybkości transmisji do 48 kbps oferuje wyższą jakość dźwięku niż powszechnie stosowane  kodeki G.711 oraz G.726. Nowe kamery współpracują z rejestratorami z serii XRN, które obsługują standard kompresji H.265, technikę Wisestream oraz kodek AAC. W celu umożliwienia kompatybilności wstecznej oraz współpracy nowych kamer z rejestratorami starszego typu zachowano obsługę standardu kompresji H.264.

Duża rozdzielczość przetwornika pozwoliła na implementację funkcji Digital Auto Tracking, która umożliwia wykrycie obiektów ruchomych, w tym ludzi, w takich miejscach jak skwery lub parki. Funkcja inteligentnej analizy obrazu, zaimplementowana w całej serii kamer Wisenet P, pozwala na wykrywanie prób sabotażu polegających na zmianie ustawienia kamery czy zakryciu obiektywu. W celu kontrolowania poruszających się obiektów kamera może wykrywać ruch w obrazie oraz określać jego kierunek. Możliwe jest także zdefiniowanie zdarzeń alarmowych, takich jak np. wejście na dany obszar albo opuszczenie danego obszaru, pojawienie się lub zniknięcie obiektu. Kamera może także wykrywać  dźwięki i analizować ich natężenie. W przypadku niestandardowych wymagań dotyczących zaawansowanej analizy treści obrazu użytkownik ma możliwość stworzenia własnej aplikacji analitycznej i zainstalowania jej w kamerze. Informacja o zdarzeniach alarmowych może zostać przesłana do aplikacji zarządzającej systemem wizyjnym, takiej jak SSM, na serwer FTP lub na wyznaczony adres e-mailowy. Ponadto producent wprowadził funkcję wykrywania utraty ostrości, która jest traktowana jak zdarzenie alarmowe. Użytkownik może również ustawić optymalną ostrość zdalnie, poprzez sieć, co znacznie skraca czas instalacji systemu. 

W celu efektywnego obserwowania korytarzy lub ciągów komunikacyjnych kamery mogą pracować w trybie Hallway View. Przejście w ten tryb odbywa się przez fizyczne obrócenie modułu kamerowego o 90 stopni. W ten sposób do obserwacji korytarzy można wykorzystać całą powierzchnię matrycy światłoczułej.

Kamera obsługuje karty pamięci Micro SD/SDHC/SDXC umożliwiające zapis materiału wizyjnego bezpośrednio w kamerze. W przypadku kamer serii P dla rozdzielczości mniejszych niż 4K zalecana jest karta pamięci UHS (U1) o pojemności od 4 GB do 128 GB. Aby zapisać materiał o rozdzielczości 4K lub wyższej, powinno się użyć karty pamięci klasy UHS (U3) o pojemności co najmniej 16 GB. Należy pamiętać, że na jakość odtwarzanego materiału wpływa przede wszystkim szybkość, z jaką pracuje karta pamięci. Dzięki lokalnej rejestracji obrazu kamera może pracować samodzielnie, bez użycia rejestratora. Przy maksymalnej rozdzielczości obrazu równej 4000×3000 oraz maksymalnej liczbie klatek na sekundę karta o pojemności 128 GB pozwala na ciągły zapis materiału wizyjnego przez 48 godzin. W przypadku wykorzystania rejestratora z serii XRN oraz użycia funkcji ARB, czyli funkcji automatycznego odzyskiwania nagrań z karty zainstalowanej w kamerze, możliwy jest wielotygodniowy zapis materiału wizyjnego. Aby funkcja ARB działała prawidłowo, zarówno kamera, jak i rejestrator powinny być zsynchronizowane ręcznie lub za pomocą serwera czasu NTP. Funkcja ARB zostaje włączona automatycznie, gdy następuje wznowienie połączenia rejestratora z kamerą. Brakujący fragment nagrania, który można przywrócić dzięki funkcji ARB, obejmuje 24 godziny poprzedzające moment, w którym funkcja ARB została włączona. 

Rys. 1. Porównanie standardów kompresji obrazu

 

Pyłoszczelność oraz wodoszczelność na poziomie IP66 (w przypadku kamer PNO-9080R/PNV-9080R) zapewnia skuteczną ochronę kamer przed wnikaniem pyłu i wilgoci. 

Kamery zostały wyposażone w cztery diody pracujące w podczerwieni, służące do doświetlania sceny obserwowanej w złych warunkach oświetleniowych. Zasięg promiennika podczerwieni wynosi 30 m w przypadku kamer kopułkowych oraz 40 m w przypadku kamer wandaloodpornych. 

Trzy nowe kamery z serii Wisenet P firmy Hanwha Techwin Europe zostają dołączone do bogatej oferty produktów przeznaczonych dla klientów oczekujących wysokiej jakości obrazu oraz zaawansowanych technicznie rozwiązań analitycznych. Seria Wisenet P znajdzie szerokie zastosowanie w miejskich systemach dozoru wizyjnego, portach lotniczych, bankach, obiektach sportowo-rekreacyjnych, kasynach i salonach gier, obiektach handlowych oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest bardzo wysoka jakość rejestrowanego obrazu i dźwięku.

Marcin Ruciński
Hanwha Techwin Europe

 

Zabezpieczenia 5/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony