Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

SSM 1.40 Enterprise – potęga nowych możliwości

Printer Friendly and PDF

Oprogramowanie zarządzające SSM (Samsung Security Manager) od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród instalatorów i użytkowników systemów telewizji dozorowej. Intuicyjność i prostota obsługi, darmowa licencja, bardzo duża liczba funkcji, elastyczność, skalowalność oraz możliwość tworzenia systemów hybrydowych (IP oraz analogowych zarazem) to tylko niektóre cechy, które przyczyniły się do sukcesu pakietu SSM. W jego kolejnej wersji wprowadzono bardzo wiele zmian i nowości, które z pewnością zainteresują obecnych i przyszłych użytkowników.

Fot. 1. Oprogramowanie SSM

 

SSM 1.40 – nowa wersja, nowe funkcje, nowe zasady

Od wersji 1.40 ulega zmianie system licencyjny oprogramowania SSM. Nadal dostępna jest wersja bezpłatna – Professional – oferująca nowe, bardzo użyteczne funkcje i technologie. Równolegle wprowadzona zostaje odpłatna wersja Enterprise wzbogacona w zaawansowane rozwiązania dla dużych i bardzo dużych systemów dozoru wizyjnego. Podsumowanie nowego systemu licencyjnego oraz wiele innych szczegółowych danych technicznych znajduje się w karcie katalogowej oprogramowania SSM opublikowanej na stronie nr 85 numeru 2/2016 Zabezpieczeń.

Rejestracja

Niezależnie od wersji oprogramowanie SSM może realizować funkcję rejestracji obrazów. Służy do tego moduł SSM-RS (Recording Server). W przypadku obsługi maksymalnie 16 kanałów rejestracji licencja jest bezpłatna, natomiast wersje dla 36, 72 lub 128 kanałów są odpłatne. SSM-RS może zapisywać strumienie wizyjne o łącznej przepływności do 400 Mbps, co pozwala na rejestrację 128 strumieni wizyjnych z kamer Full HD z prędkością 30 kl./s.

Ekran wielkoformatowy

Moduł matrycy wirtualnej SSM-VM umożliwia wyświetlanie obrazu na ekranie wielkoformatowym. Nie są wymagane żadne specjalne rozwiązania sprzętowe – wystarczą monitory oraz komputery z odpowiednio „mocną grafiką”. SSM-VM pozwala na tworzenie wirtualnych ekranów grupujących pojedyncze monitory ekranu wielkoformatowego w jedną całość. Zarządzanie ekranem sprowadza się do przeciągania żądanych obrazów z kamer na właściwe pola matrycy. Całość uzupełnia funkcja automatycznego przełączania obrazów w reakcji na zdarzenia alarmowe i systemowe. Takie możliwości daje płatna licencja SSM-VM10L dla 16 lub VM20L dla 32 monitorów. W wersji bezpłatnej SSM-VM00L można utworzyć zarządzalny ekran w formacie quad bez użycia komputera, z wykorzystaniem dekodera sieciowego SPD-400 z oferty Samsung Techwin.

Fot. 2. Interaktywne mapy synoptyczne

 

„Federacje”

Jedną z kluczowych nowości wprowadzonych w wersji Enterprise jest funkcja „federacji”. Umożliwia ona połączenie autonomicznych systemów SSM w jedną całość, czyli „federację” obiektów. „Federacja” może być złożona z maksymalnie czterech hierarchicznych poziomów, np. centrum krajowego, centrum regionalnego, centrum miejskiego i systemów lokalnych. Zasoby systemów podrzędnych są „widziane” przez systemy z wyższego poziomu. Ogromną zaletą funkcji „federacji” jest możliwość łatwego i szybkiego przedefiniowania struktury obiektów. Każdy z autonomicznych podsystemów SSM może w dowolnej chwili stać się głównym centrum nadzoru. „Federacja” pozwala także na przekazywanie wewnątrz struktury informacji o zdarzeniach systemowych, alarmach, detekcji ruchu, analizie obrazu itp. 

Redundancja

Wysoka jakość obrazu to tylko jedna z cech dobrego systemu monitoringu wizyjnego. Niezawodność i ciągłość pracy są równie istotne. Moduł HA (High Availability) zapewnia pełną redundancję pracy SSM w zakresie zarządzania systemem i rejestracji obrazu. Wyznaczony serwer zapasowy przejmie pracę w przypadku uszkodzenia lub utraty łączności sieciowej z serwerem głównym. Po przywróceniu serwera głównego do pracy ponownie przejmie on zarządzanie systemem w sposób automatyczny i niewidoczny dla użytkownika.

Fot. 3. Aplikacja mobilna SSM Mobile

 

Mapy Google i nie tylko

SSM, niezależnie od wersji, jest standardowo wyposażony w moduł interaktywnych map synoptycznych. Podkładem do takiej mapy może być dowolna grafika, np. fragment planu budynku. Na planie można umieścić interaktywne ikony reprezentujące kamery, wejścia i wyjścia alarmowe itp. Kliknięcie ikony z kamerą powoduje wyświetlenie wytwarzanego przez kamerę obrazu. Wykrycie ruchu czy pobudzenie wejścia alarmowego powoduje migotanie właściwej ikony, a podkłady map mogą być automatycznie zmieniane. Uzupełnieniem w wersji SSM Enterprise są mapy Google umożliwiające znaczne zautomatyzowanie przełączania obrazów. Skojarzenie pozycji GPS kamer z mapami Google umożliwia automatyczne wytyczenie trasy obserwacji od kamery do kamery czy wyznaczenie obszaru obserwowanego przez grupę kamer.

Transaction Server

SSM to nie tylko element systemu dozoru wizyjnego. Dzięki modułowi Transaction Server SSM-TS10L możliwa jest łatwa integracja z systemem kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu lub innym. Transaction Server jest w istocie konwerterem protokołów systemowych pracującym w czasie rzeczywistym. Jego zadaniem jest zapewnienie transmisji dwukierunkowej (np. przekazanie informacji alarmowych z centrali SSWiN do SSM w celu automatycznego przełączenia obrazu, a z SSM do SSWiN w celu włączenia strefy w dozór albo wyłączenia jej z dozoru).

Screen Capture

Człowiek jest jednym z najistotniejszych i zarazem najsłabszych ogniw w systemach zabezpieczających. Dzięki modułowi Screen Capture SSM-SC10L można kontrolować efektywność pracy personelu obsługującego wizyjny system dozorowy, łatwo uzyskać materiał szkoleniowy w postaci filmu pokazującego pracę operatora, szybko sprawdzić, czy pracownicy zajmują się swoją pracą czy np. przeglądaniem stron internetowych. Jego zadaniem jest przechwytywanie w czasie rzeczywistym obrazu wyświetlanego na wskazanym monitorze i przekazywanie go w postaci strumienia danych na inne stanowisko. Taki strumień danych jest następnie traktowany przez serwer SSM jak obraz ze zwykłej kamery – może zostać zarejestrowany, podlegać analizie obrazu itd.

Łączność mobilna

Moduły SSM uzupełnia aplikacja klienta SSM Mobile. To darmowy program dostosowany do urządzeń z systemami operacyjnymi Android oraz iOS, działający w trybie klient – serwer. Umożliwia on korzystanie z uprawnień przemieszczającemu się użytkownikowi, podgląd obrazu na żywo w trybie pełnoekranowym lub z podziałem ekranu na cztery części, sterowanie kamerami PTZ czy odtwarzanie nagranego materiału. Są to najważniejsze funkcje aplikacji SSM Mobile. Darmowa licencja umożliwia zainstalowanie aplikacji w wersji Enterprise lub Professional w wielu urządzeniach mobilnych.

SSM 1.40 obsługuje od jednej do wielu tysięcy kamer. W przypadku korzystania z darmowej licencji serwer, na którym odbywa się rejestracja, obsługuje maksymalnie 16 kanałów. Obsługa ekranów wielkoformatowych, funkcja „federacji” obiektów rozproszonych, redundancja serwerów, wbudowane mapy synoptyczne i Google Maps, Transaction Server, przechwytywanie ekranu i łączność mobilna – to wszystko i dużo więcej oferuje SSM Enterprise. Wiele z opisanych funkcji jest dostępnych także w bezpłatnej wersji SSM Professional, którą można pobrać ze strony WWW firmy Samsung Techwin Europe (https://www.samsung-security.eu/).

Ramy niniejszego artykułu umożliwiają tylko pobieżne omówienie najistotniejszych elementów pakietu SSM. Zainteresowanych szczegółami gorąco zachęcamy do kontaktu z polskimi przedstawicielami firmy Samsung Techwin Europe. Bardzo dobrą okazją będą Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń SECUREX 2016. Zapraszamy na stoisko 24 w pawilonie 7A.

 

Piotr Rogalewski
Samsung Techwin Europe

 

 

Zabezpieczenia 2/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony