Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowe systemy kamerowe Pelco (cz. 1)

Printer Friendly and PDF

Na przełomie roku firma Pelco, światowy lider w dziedzinie systemów CCTV, wprowadziła do swojej oferty nowe modele kamer dzienno-nocnych: system Spectra IV SE Horizon oraz serię kamer kompaktowych C10DN. Celem artykułu jest dostarczenie podstawowych informacji o tych produktach.

Systemy kamerowe Spectra IV SE Horizon z 35-krotnym zoomem to najnowsze produkty w rodzinie Spectra. Jest to linia prestiżowych dla Pelco, wysokiej jakości produktów zawierających wiele innowacji technologicznych. Ważnym, choć często niedostrzeganym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu z kamery szybkoobrotowej jest zależność między kształtem klosza kamery a ułożeniem obiektywu modułu kamerowego. Podczas projektowania systemu kamerowego Spectra Horizon zwrócono na to szczególną uwagę. Celem projektantów było zapewnienie krystalicznie czystego obrazu przy dużych powiększeniach optycznych i poszerzonym kącie widzenia w pionie.

Unikatowy, zintegrowany zestaw optyczny (ang. Integrated Optics Package, IOP) głowicy obrotowej systemu Spectra IV SE Horizon pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu wideo w najtrudniejszych warunkach otoczenia. Głowica kamery systemu Spectra IV SE Horizon może wychylić się w pionie o 18 stopni ponad horyzont, dając tym samym możliwość uzyskania czystego obrazu przestrzeni znajdującej się powyżej miejsca instalacji kamery. Technologia LowLight zapewnia uzyskanie dobrej jakości obrazu podczas obserwacji obszarów z minimalną ilością oświetlenia. Kamera charakteryzuje się 128-krotnym zakresem dynamiki, co pozwala wykonywać kompensację obrazu, jeśli w obserwowanej scenie występują bardzo duże różnice oświetlenia. Funkcja elektronicznej stabilizacji obrazu zmniejsza poprzez obróbkę cyfrową rozmazywanie obrazu spowodowane wibracjami, których źródłem jest np. wiatr lub przemieszczające się ciężkie pojazdy.

Obudowa systemu Spectra IVSE Horizon jest dostępna w trzech wersjach: standardowej do montażu nauchwycie, do pracy w trudnych warunkach temperaturowych montowana w sufi cieoraz do pracy w trudnych warunkach temperaturowych do montażu na uchwycie.

Tab. 1. Dostępne modele systemu kamerowego Spectra Horizon
*Zawiera podgrzewacz i wentylator; **Zawiera podgrzewacz, wentylator i osłonę przeciwsłoneczną

 

Każda obudowa zawierawbudowaną pamięć, która przechowuje informacje o ustawieniach modułu kamery,takich jak nazwy zdefi niowane przez użytkownika, zaprogramowane ujęcia(presety), trasy obserwacji i obszary zabronione. Do transmisji wideo przezskrętkę przeznaczony jest pasywny moduł UTP, który znajduje się na klapcezamykającej dostęp do wnętrza obudowy. Moduł Pelco do transmisji przez jedno-lub wielomodowy światłowód może być także zainstalowany jako podzespół wewnątrzobudowy.

Tab. 2. Dostępne modele kamery C10DN

 

Usprawnienia w programie Spectry IV SE Horizon sprawiają, że urządzenie jest wydajniejsze, a programowanie i obsługa łatwiejsze. Wewnętrzny zegar steruje harmonogramami związanymi z zaprogramowanymi presetami i trasami obserwacji. Użytkownik może zaprogramować osiem czworobocznych obszarów prywatnych. Dostęp do menu opcji programowania jest chroniony hasłem, co zabezpiecza przed dostępem osób nieupoważnionych. Informacje o pozycji i nachyleniu mogą być wyświetlane na ekranie, jeśli jest taka potrzeba. Menu programowania kamery jest dostępne w wielu językach: angielskim, polskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, tureckim i czeskim.

Szybkość ruchu modułu kamery Spectra Horizon może się zmieniać w szerokim zakresie od płynnego, szybkiego ruchu 400 stopni/s do powolnego 0,1 stopnia/s. System ma możliwość ciągłego obrotu o 360 stopni. Ciekawa jest funkcja „auto-przerzutu”, która umożliwia obrót o 180 stopni i samoczynną zmianę pozycji kamery podczas obserwacji obiektu poruszającego się bezpośrednio pod kamerą.

Opcjonalne urządzenia instalacyjne i diagnostyczne, takie jak IPS-RMK i IPS-CABLE, pozwalają instalatorowi podglądać obraz na małym ekranie LCD 5,6 cala, a przy pomocy palmtopa sterować PTZ oraz programować system kamerowy w miejscu instalacji.

Główne cechy Spectry IV SE Horizon:
 • wysokiej jakości obraz pod każdym kątem;
 • nachylenie pionowe do 18° ponad horyzont;
 • automatyczne ogniskowanie;
 • kamera wysokiej rozdzielczości ze zintegrowaną optyką;
 • kamera dzienno-nocna, 540 TVL, 128-krotny zakres dynamiki (WDR);
 • detekcja ruchu, elektroniczna stabilizacja obrazu;
 • obszary zastrzeżone;
 • strefy z nazwami do 20 znaków każda;
 • informacje o pozycji, nachyleniu i zoomie na ekranie;
 • zabezpieczenie hasłem – „zamrażanie” obrazu podczas realizacji presetów;
 • wbudowane zabezpieczenia przed przepięciami i wyładowaniami atmosferycznymi;
 •  zintegrowany pasywny obwód UTP;
 • wbudowany zegar sterowania harmonogramami;
 • wyjście z przeplotem lub progresywnym skanowaniem.

Kamery serii C10DN

Seria C10DN to najmniejsze w ofercie Pelco kamery dzienno-nocne. Technologia dzień/noc z fi rmy Pelco umożliwia wyjątkową wydajność kamery w szerokim zakresie warunków oświetleniowych. W kamerze znajduje się ruchomy fi ltr odcinający zakres podczerwieni (IR). Usunięcie fi ltra następuje podczas przełączania między trybem kolorowym i czarno-białym, np. wówczas, kiedy potrzebna jest większa czułość w warunkach bardzo słabego oświetlenia.

Seria C10DN to kamery wysokiej rozdzielczości (540 TVL), które mogą pracować przy oświetleniu minimum 0,3 luksa w trybie dziennym i minimum 0,07 luksa w trybie nocnym.

Dostępne w kamerze funkcje to: automatyczna detekcja rodzaju zasilania 12V= lub 24V~, automatyczna regulacja wzmocnienia (AGC), elektroniczne sterowanie migawką (ESC), redukcja migotania. Dodatkowo seria C10DN ma wbudowaną funkcję automatycznego balansu bieli (AWB) dla trudnych warunków oświetleniowych i funkcję kompensacji oświetlenia tła, która koryguje obraz tak, aby obiekty nie były widziane jako ciemne, kiedy ich tło jest silnie oświetlone. Funkcje te są ustawiane w prosty sposób, przy użyciu menu ekranowego.

Kamera C10DN jest przystosowana do zamocowania obiektywu typu CS. Zastosowane mogą być obiektywy stałe, ręcznie regulowane oraz z automatyczną przesłoną ze sterowaniem DC lub wideo. Podłączenie sterowania przesłoną jest realizowane poprzez czterostykowy kwadratowy wtyk, który należy do standardowego wyposażenia obiektywów produkowanych przez Pelco.

Wygodne menu ekranowe pozwala wybrać obszary maskowania, nazwy, korekcje pikseli i profi - le oświetlenia. Nie są to funkcje często spotykane w kompaktowych kamerach. Menu umożliwia także wykonanie ustawień dla kolorowego i czarno- białego trybu pracy.

Instalacja kamer C10DN odbywa się szybko i łatwo. Dla modelu C10DN-6X rekomendowane są obudowy DF5, DF8A, EH100, EH3508 i EH2508. Kamery te mogą być częścią zestawów Pelco DomePak i ImagePak. Opcjonalny uchwyt C10-UM może być stosowany wszędzie tam, gdzie kamera C10DN-6X lub C10DN-7X będzie montowana bez obudowy – na ścianie, suficie lub do profilu.

Rekomendowane obiektywy

 • Seria 13FA, FD – obiektywy o stałej ogniskowej, format 1/3 cala, FA (ręczna przesłona), FD (automatyczna przesłona, DD);
 • Seria 13VA, VD, VDIR – obiektywy o zmiennej ogniskowej, format 1/3 cala, VA (ręczna przesłona), VD (automatyczna przesłona, DD), VDIR (automatyczna przesłona, DD, podczerwień);
 • Seria 13ZD – obiektywy motor-zoom, format 1/3 cala (automatyczna przesłona, DD). Obiektyw nie należy do wyposażenia kamery.

Główne cechy serii C10DN:

 • kompaktowa obudowa, niewielkie rozmiary;
 • kamera dzienno-nocna ze sterowaniem ręcznym lub automatycznym;
 • przetwornik CCD 1/3 cala;
 • cyfrowa obróbka sygnału wizyjnego (DSP);
 • rozdzielczość 540 TVL;
 • menu kamery na ekranie;
 • cztery profile zdefiniowane w fabryce, jeden profil definiowany przez użytkownika;
 • automatyczny balans bieli, automatyczna regulacja wzmocnienia;
 • kompensacja oświetlenia tła, elektroniczne sterowanie migawką;
 • redukcja migotania;
 • mocowanie obiektywu typu CS;
 • automatyczna detekcja zasilania 12V=/ 24V~.

Więcej informacji na temat opisanych kamer dzienno-nocnych można znaleźć na stronie http://www.pelco.com oraz u dystrybutorów Pelco w Polsce. W drugiej części artykułu przedstawione zostaną informacje o nowych kamerach kolorowych wysokiej rozdzielczości z oferty Pelco.

Norbert Góra
PELCO EUROPE

Zabezpieczenia  1/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony