Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Funkcjonalność i bezpieczeństwo. Obserwacja w promieniu 360 stopni

Printer Friendly and PDF

Czy jest możliwe monitorowanie całego obszaru fabryki, magazynu, sklepu, banku czy ulicy za pomocą jednej kamery? Czy taka nowoczesna kamera byłaby w stanie zastąpić na przykład cztery kamery tradycyjne, zachowując przy tym szerokie pole widzenia, bez martwych stref? Czy takie rozwiązanie jest realne? Jeśli tak, to jak miałoby funkcjonować w praktyce?

rys1

Rys. 1. Mapa oddziałów Oncam Grandeye

Tylko jeden klucz do sukcesu

Możliwość obserwacji całego obiektu w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa jest ostatnio bardzo pożądana. W obiektach handlu detalicznego można w ten sposób zdobyć wiedzę na temat liczby klientów, ich zachowań, preferencji, gustów czy podejmowanych wyborów. Jest to także wiedza o pracownikach, ich tempie pracy, wydajności, nieprawidłowych zachowaniach bądź potencjalnych kradzieżach. Dla centrów logistycznych to informacja o czasie pracy osób zatrudnionych, czasie załadunku i wyładunków samochodów. Wiedza zdobyta dzięki obserwacji obiektu będzie przydatna do usprawnienia nadzoru, jak również do działań marketingowych. Słowem: to wiedza totalna, stanowiąca klucz do sukcesu. Firmy marketingowe prześcigają się w tworzeniu planów na podstawie danych pozyskanych w wyniku kosztownych badań. A teraz takie dane można uzyskać z jednej kamery, która swoim zasięgiem obejmie największe możliwe pole widzenia – obszar 360-stopniowy.

rys2

Rys. 2. Porównanie tradycyjnej kamery PTZ i Oncam Grandeye 360°

Mowa o kamerze Oncam Grandeye 360°. Jest to lekka, mała kamera, przeznaczona zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Evolution 360 stopni – bo tak dokładnie brzmi nazwa serii kamer zaprojektowanych i wyprodukowanych przez firmę Oncam Grandeye – została właśnie wprowadzona na polski rynek. Polska to już jedenasty kraj, w którym firma Oncam Grandeye otworzyła swój oddział. Firma posiada ponaddziesięcioletnie doświadczenie w dziedzinie systemów dozoru wizyjnego, zdobywane w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Turcji, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii, Malezji, Singapurze, Indiach czy Afryce Południowej.

fot1

Fot. 1. Podgląd z kamery Oncam Grandeye 360°

Kamera Oncam Grandeye 360° nie zawiera ruchomych części

Jak już wspomniano, firma zaprojektowała i wyprodukowała szereg pięciomegapikselowych kamer IP – przeznaczonych do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, w obudowach wandaloodpornych oraz przeciwwybuchowych, które w połączeniu z opatentowaną technologią przetwarzania obrazu pozwalają na stworzenie najbardziej opłacalnego i skalowalnego systemu dozorowego.

Kamery pracują w trybie ciągłym i pozwalają na obserwację w polu widzenia 360 stopni. Nie mają części ruchomych, co powoduje, że pracują cicho i nie wymagają częstej konserwacji. Kamery mają cyfrowe wejście alarmowe, wejście mikrofonowe oraz wbudowane gniazdo na kartę SD, dzięki czemu same mogą rejestrować obrazy i dźwięki.

fot2

Fot. 2. Zewnętrzna kamera Evolution Oncam Grandeye 360°

Wiele strumieni wizyjnych z możliwością wyboru rozdzielczości

Kamery z serii Evolution mają zdolność przesyłania strumieni wizyjnych z kompresją H.264 i MJPEG, o rozdzielczości od 528×480 pikseli do 2144×1944 pikseli, z prędkością 10 klatek na sekundę dla pełnej rozdzielczości oraz 15 klatek na sekundę dla niższych rozdzielczości. Kamery stwarzają także możliwość wykrywania głośnych dźwięków i generowania na tej podstawie sygnałów alarmowych. Ze względu na swoje właściwości pozwalają na optymalizację wykorzystywanego pasma sieciowego i przestrzeni pamięciowej potrzebnej do archiwizacji obrazów. Powiadomienia o alarmach mogą być przekazywane pocztą elektroniczną, natomiast obrazy mogą być przesyłane na serwer FTP lub inne urządzenie zewnętrzne. Kamery mogą również współpracować z większością sieciowych rejestratorów wizyjnych. Mają szeroki zakres dynamiki, a do poprawnej pracy wymagają oświetlenia na poziomie 0,1 luksa. Mogą być zasilane metodą PoE. Można w nich wyznaczyć do dziesięciu stref prywatności oraz skorzystać z funkcji detekcji ruchu. Kamery są w pełni kompatybilne ze standardem ONVIF i mogą współpracować z urządzeniami innych producentów. Dzięki specjalnej płytce montażowej ich instalacja jest bardzo szybka, wręcz bezproblemowa. Kamery mają profesjonalne, wytrzymałe obudowy o estetycznym wyglądzie, w kolorze czarnym lub białym. Można je montować na sufitach lub ukrywać w sufitach podwieszanych.

Innowacyjny OnVu360

Podgląd obrazu z kamer jest możliwy z zastosowaniem tradycyjnej przeglądarki internetowej systemu Windows. Obsługa kamer jest prosta, nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Dostępny jest podgląd obrazów z wielu kamer w różnych trybach.

rys3

Fot. 3. Wewnętrzna kamera Evolution Oncam Grandeye 360°

Małe zapotrzebowanie na pasmo sieciowe oraz niewielkie wymagania dotyczące objętości pamięci pozwalają na przeglądanie nagranego materiału wizyjnego z każdego miejsca, w którym można uzyskać połączenie z Internetem – za pośrednictwem komputera PC lub mobilnej aplikacji OnVu360, uruchamianej na iPhone’ach i iPadach. Daje to możliwość obserwacji obrazów z kamer Oncam Grandeye w czasie rzeczywistym i gwarantuje dostęp do informacji przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Dewarping, czyli 35 patentów Oncam Grandeye

Należy wspomnieć o ważnej innowacji zastosowanej w kamerze Oncam Grandeye z 360-stopniowym obrazowaniem. Chodzi o chronioną przez ponad 35 patentów technologię dewarping, wykorzystywaną do transformacji obrazu – korekcji geometrycznych zniekształceń obrazu wynikających z zastosowania obiektywu typu rybie oko. Wszystkie kamery Oncam Grandeye mają wielomegapikselowe przetworniki obrazu oraz wysokiej jakości obiektywy typu rybie oko, o kącie widzenia wynoszącym 180 stopni. Dzięki korekcji zniekształceń geometrycznych obrazu możliwa jest obserwacja wybranych jego wycinków, tak jakby pochodziły one ze standardowej kamery. Interfejs użytkownika umożliwia płynną nawigację po całym polu widzenia obiektywu typu rybie oko wraz z korekcją krzywizn wybranego fragmentu, co z kolei umożliwia komfortowe przeglądanie materiału wizyjnego, zarówno na żywo, jak i retrospektywnie. Dzięki technologii korekcji zniekształceń geometrycznych obrazu można wybrać dowolny jego wycinek za pomocą prostego kliknięcia przyciskiem myszki bądź – w przypadku OnVu360 – odpowiedniego ruchu palców na urządzeniu iPad czy iPhone.

Wzrost wydajności

rys4

Fot. 4. Widok z jednej kamery Oncam Grandeye 360° prezentujący technologię dewarpingu – korekcji zniekształceń obrazu pochodzącego z kamery z obiektywem typu rybie oko. Na ekranach widać symultaniczne, różne obrazy z jednej kamery: obrazy przybliżone, panoramę i podgląd szerokokątny

Dzięki możliwości jednoczesnego nagrywania i obserwacji na żywo obrazów z kamer o 360-stopniowym polu widzenia pracownicy ochrony zyskują możliwość pełnej oceny sytuacji na chronionym obszarze. Możliwość łatwego i dokładnego liczenia osób wchodzących do obiektu lub weryfikacji czasu obsługi klientów może być ważnym narzędziem dla kadry menedżerskiej, wykorzystywanym w procesie zarządzania. W instytucjach i przedsiębiorstwach, w których wymagane jest zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i gwarantowana musi być wiarygodność, cały system dozorowy musi być niezawodny. Ostatni globalny raport dotyczący niezawodności kamer lokuje kamerę Oncam Grandeye na czołowym miejscu w rankingu ze wskaźnikiem awaryjności na poziomie 0,25% – co jest bardzo korzystnym wynikiem w porównaniu ze wskaźnikiem awaryjności konkurencyjnych urządzeń, wynoszącym od 4,8% do 6,5%.

Oncam Grandeye to firma oferująca rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, która ma reputację jednej z najbardziej innowacyjnych na rynku. Jako pionier w zakresie 360-stopniowej obserwacji, rozumie potrzebę inteligentnego zintegrowania całego procesu i stworzenia nowoczesnego, skalowalnego rozwiązania. A to stanowi nową jakość!

Oncam Grandeye zaprezentuje swoje kamery o polu widzenia równym 360 stopni na targach SECUREX w Poznaniu, które odbędą się 8–11.04.2014 roku.

Zapraszamy do odwiedzenia stoiska nr 54 w pawilonie 8A.

 

Piotr Grabiński
OG Poland
info@oncamgrandeye.pl
www.oncamgrandeye.plZabezpieczenia 2/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony