Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Powstanie Akademii Axis

Printer Friendly and PDF

W ciągu ostatnich siedmiu lat Akademia Axis Communications przeszkoliła ponad 25000 specjalistów ds. zabezpieczeń i instalatorów sieciowych systemów wizyjnych. Obecnie Akademia powiększa swoją ofertę szkoleniową – jest obecna w Internecie i oferuje specjalny program certyfikacji.

 

fot1

Fot. 1. Bodil Sonesson – wiceprezes ds. globalnej sprzedaży w Axis Communications

Jak to wszystko się zaczęło?

Bodil Sonesson: O utworzeniu organizacji szkoleniowej pomyśleliśmy po raz pierwszy w 2004 roku. Wtedy firma Axis Communications rozpoczęła sprzedaż sieciowych urządzeń i systemów wizyjnych mających funkcje, których nie oferowały wcześniej analogowe kamery CCTV. Szybko zauważyliśmy, że trzeba pokazać, jak można wykorzystać nowe urządzenia i ich funkcje, oraz przedstawić korzyści wynikające z zastosowania kamer IP. Początkowo zaoferowaliśmy integratorom systemów z całej Europy i Stanów Zjednoczonych szkolenia na dwóch poziomach. Dobry kontakt z naszymi partnerami i klientami był i jest dla nas bardzo ważny, a więc nawet na tym wczesnym etapie zadbaliśmy o dostępność szkolenia w różnych językach. W pierwszym roku przetłumaczyliśmy materiały szkoleniowe na osiem języków, a w różnych miejscach odbyły się kursy z udziałem naszych inżynierów zajmujących się wsparciem sprzedaży.


 

Ile osób przeszkoliliście w Polsce w bieżącym roku?

B.S.: Od początku 2013 roku w naszych kursach uczestniczyło ponad 100 osób. Poprowadzenie pierwszych zajęć było dla nas nie lada wyzwaniem, gdyż kurs jest przeznaczony dla integratorów IT i specjalistów ds. bezpieczeństwa mających nawyki związane z korzystaniem z urządzeń analogowych. Różni ludzie z różnych środowisk mają różne doświadczenia i wiedzę, ale wszyscy słuchacze aktywnie uczestniczyli w warsztatach podczas zajęć praktycznych. Mamy nadzieję, że na szkoleniu wszyscy zdobyli potrzebne umiejętności i wiadomości.

Kto jest odpowiedzialny za szkolenia w Polsce?

fot2

Fot. 2. Kamera AXIS P1354 używana podczas zajęć praktycznych zorganizowanych przez Akademię Axis Communications

B.S.: W Polsce taką osobą jest Jan Grusznic. Obecnie nie mamy jeszcze żadnych pełnoetatowych trenerów w tym regionie. Jednak Jan okazał się fantastycznym szkoleniowcem, znakomicie rozumiejącym potrzeby uczestników, a także prawdziwym ekspertem mającym do czynienia z naszymi urządzeniami na co dzień. Nasi inżynierowie wciąż pełnią rolę trenerów, choć w różnych regionach mamy wielu pełnoetatowych trenerów, gdyż zapotrzebowanie na szkolenia jest duże. W rzeczywistości wzrasta ono tak szybko, że jakiś czas temu zaczęliśmy zastanawiać się nad innymi formami szkoleń w zakresie sieciowych systemów wizyjnych. Zaczęliśmy od utworzenia seminariów internetowych, a następnie, w 2010 roku, stworzyliśmy internetową akademię, która zgodnie z potrzebami pozwala nam na zwiększenie zasięgu oddziaływania i dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Czy może Pani opisać ofertę internetową?

B.S.: Akademia w Internecie umożliwia odbycie szkolenia, a także zapewnia narzędzia i szybką pomoc, a wszystko to pod jednym adresem. Online można znaleźć internetowe kursy, poradniki dotyczące wszystkiego, co ma związek z tworzeniem sieciowych systemów nadzoru wizyjnego – począwszy od sprzedaży sprzętu i projektowania systemów, poprzez instalację, aż do obsługi urządzeń u klienta końcowego. Materiały szkoleniowe są dostępne za darmo, zawsze i dla każdego, a uzupełniają je internetowe seminaria. Na naszej stronie oferujemy również narzędzia do projektowania systemów, które pomogą naszym partnerom i klientom wybrać odpowiednie produkty i akcesoria oraz zaplanować system. Dopiero co dodaliśmy dwa nowe, ekscytujące narzędzia – Coverage Shapes for Microsoft Visio i Axis Design Tool 2, które pomogą projektantom oszacować przepustowość sieci i objętość pamięci przeznaczonej do przechowywania danych.

Czy nadal oferujecie szkolenia stacjonarne?

B.S.: Tak, stacjonarne kursy zawsze były podstawą Akademii Axis Communications. W Polsce mamy teraz standardową ofertę składającą się z dwóch różnych kursów – jeden z nich jest kompleksowym kursem obejmującym kluczowe informacje o sieciowych systemach wizyjnych oraz informacje o możliwościach naszych kamer. Uczestnicy wykonują praktyczne ćwiczenia i uzyskują wiedzę na temat jakości obrazu, czynników wpływających na jego użyteczność, analizy obrazu, kompresji, właściwego wyliczania przestrzeni pamięciowej potrzebnej do zapisu obrazu, optymalizacji przepływności i instalacji kamer. Istnieje również kurs techniczny przeznaczony dla osób zajmujących się projektowaniem lub tworzeniem koncepcji systemów bezpieczeństwa, który dotyczy projektowania sieciowego systemu nadzoru wizyjnego. Powyższe szkolenia są prowadzone przez Jana Grusznica w języku polskim. Oprócz standardowych kursów prowadzimy również wiele niestandardowych, w trakcie których jesteśmy otwarci na sugestie kursantów.

Czy możemy poznać przyszłe plany związane z Akademią Axis Communications?

B.S.: Akademia jest przedsięwzięciem, w którym bierze udział ponad 40 trenerów i własny zespół szkoleniowy, który jest odpowiedzialny za treść i formę kształcenia oraz jego rozwijanie na lokalnych rynkach. Niedawno przeprowadziliśmy badanie, które pomoże nam lepiej zrozumieć oczekiwania osób zainteresowanych szkoleniem. Pokazało ono, że ludzie doceniają swobodę wyboru różnych form szkolenia oraz chcą uzyskać możliwość dostępu do treści szkoleniowych w zależności od potrzeb, a także uczenia się w swoim własnym tempie. Strona internetowa Akademii Axis Communications jest cały czas rozwijana i wzbogacana w nowe treści. Z badania dowiedzieliśmy się także, że wszyscy skorzystaliby na wyspecjalizowanych szkoleniach skoncentrowanych na sprzedaży i rozwoju działalności, projektowaniu systemu oraz instalacji i konfiguracji. Chodzi o to, aby dać naszym partnerom umiejętności potrzebne do osiągnięcia nowych możliwości biznesowych, zwiększania sprzedaży, bardziej efektywnego projektowania oraz uzyskania lojalności klientów. Obecnie dostosowujemy formę prezentacji i strukturę naszej oferty, gdyż chcemy uwzględnić te oczekiwania i jeszcze bardziej ułatwić odnalezienie potrzebnych treści. Rozwijamy też nasz program certyfikacji, która dotychczas jest wdrożona w USA i Kanadzie. Celem jest promowanie tych uczestników szkoleń, którzy zdali nasze testy na poziomie zaawansowanym i otrzymali międzynarodowy certyfikat wykazujący ich wysoki poziom wiedzy i umiejętności mających związek z sieciowym nadzorem wizyjnym. Spodziewamy się, że Akademia będzie nadal rosła i rozwijała się. W dalszym ciągu trwa zastępowanie analogowych urządzeń służących do nadzoru wizyjnego urządzeniami sieciowymi i wciąż pojawiają się nowe technologie, dlatego szkolenie będzie nadal potrzebne. Naszym celem jest stworzenie uznanego, wiodącego, globalnego centrum szkoleniowego prowadzącego szkolenia z zakresu sieciowego nadzoru wizyjnego – centrum będącego źródłem wiedzy z tego zakresu.

 

Zabezpieczenia 4/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony