Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Współpraca kart rejestrujących

Printer Friendly and PDF

Branża informatyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Nową technologię po kilku miesiącach wypiera jeszcze nowsza, a producenci podzespołów nie nadążają z dostawami nowych urządzeń. Rynek zalewany jest nowymi rozwiązaniami o atrakcyjnie brzmiących nazwach. Deklarowanym celem tego wyścigu jest zwiększenie mocy obliczeniowej komputerów, a tym samym szybkości działania pracujących na nim aplikacji. Czy jednak te zmiany w jakikolwiek sposób wpływają na wydajność aplikacji przeznaczonych dla kart rejestrujących i wygodę pracy z nimi?

Hyper Threading (HT)

Pierwszym nowym i szeroko reklamowanym rozwiązaniem Intela dla procesorów z serii Pentium 4 była technologia pod nazwą Hyper Threading, oznaczona akronimem HT. Chociaż system operacyjny identyfikuje procesor wyposażony w technologię HT jako dwie niezależne jednostki obliczeniowe, to w rzeczywistości jest to procesor jednordzeniowy. Technologia Hyper Threading w skrócie polega na tym, że dwa niezależne wątki mogą korzystać z tych samych jednostek wykonawczych. Rzeczywisty średni przyrost mocy obliczeniowej dzięki zastosowaniu tej technologii wynosi około 15-25%. Co ważne, technologia ta działa na każdym systemie operacyjnym, który współpracuje z architekturą wieloprocesorową (Windows 2000/XP/2003/Vista, Linux, BSD itp.) i jest całkowicie „przezroczysta" dla aplikacji, nie wymagając ich ponownego programowania. Technologia Hyper Threading jest jednak na tyle trudna do zaimplementowania, że Intel powoli wycofuje się z produkcji tego typu procesorów na rzecz jednostek dwurdzeniowych, takich jak Pentium D (Dual Core) lub Core 2 Duo. Ogromną wadą procesorów wyposażonych w technologię HT jest też zwiększony o niemal 45% pobór mocy w stosunku do klasycznych jednostek Pentium 4.

Aplikacje rejestrujące, w które wyposażone są karty rejestracji PC, powinny znacznie zyskiwać pracując na procesorach z rodziny HT. Przechwytywanie obrazu z kamer odbywa się bowiem za pomocą osobnych wątków, które technologia HT wspomaga. W rzeczywistości okazuje się jednak, że w większości przypadków przyrost wydajności takich kart jest niewielki. Co więcej, niektórzy producenci oferowanych na naszym rynku kart CCTV nie gwarantują poprawnej współpracy tych kart z procesorami z serii HT. Na to, że sytuacja ta powtarza się w przypadku każdej nowej technologii na rynku, ma natomiast wpływ brak możliwości przeprowadzenia wystarczających testów kompatybilności przez producentów kart CCTV.

Penitum D - Dual Core

Zaprezentowany w 2005 roku procesor z serii Dual Core, oznaczony nazwą Pentium D, jest procesorem dwurdzeniowym, zawierającym dwie jednostki obliczeniowe. Stanowi on odpowiedź Intela na zapotrzebowanie rynku, w którym szacunkowo 70% używanych procesorów jest jednostkami wielordzeniowymi. Chociaż przyrost mocy obliczeniowej uzyskany dzięki zastosowaniu tego typu procesora zbliża się do 50%, to jednak dotyczy on - w przeciwieństwie do opisanej wyżej technologi HT - jedynie aplikacji zaprojektowanych specjalnie z myślą o procesorze wielordzeniowym (najczęściej programów inżynieryjnych oraz programów do obróbki grafiki 3D).

 Image

 

Niestety, niemal wszystkie aplikacje przeznaczone dla kart CCTV nie są zaprojektowane do pracy z procesorami wielordzeniowymi, w związku z czym szybkość ich działania w przypadku procesora Pentium 4 jest identyczna, jak w przypadku Pentium D, pracującego z tą samą częstotliwością. Należy jednak podkreślić, że środowisko, czyli system operacyjny w którym wszystkie procesory pracują, jest systemem wielozadaniowym i w momencie dużego obciążenia procesor dwurdzeniowy zyskuje przewagę nad jednordzeniowym. Może się zatem okazać, że mimo braku wspierania technologii wielordzeniowych praca z aplikacją rejestrującą i jednoczesne używanie innych aplikacji w systemie (edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne itp.) będzie znacznie wygodniejsze, jeśli zastosujemy procesor dwurdzeniowy, taki jak Pentium D. Wypada jednak pamiętać o braku deklarowanej kompatybilności kart CCTV z tego typu procesorami.

Intel Core 2 Duo

Intel Core 2 Duo jest najnowszym procesorem firmy Intel, który zadebiutował na rynku w sierpniu 2006 roku. Procesory Core 2 Duo charakteryzują się nową strukturą, dlatego też otrzymały od producenta nową nazwę Core, która odróżnia je od starszej rodziny - Pentium. Core 2 Duo, podobnie jak Pentium D, jest procesorem dwurdzeniowym, jednak dzięki zastosowaniu wspomnianej wyżej nowatorskiej struktury pracuje ze znacznie niższymi częstotliwościami, osiągając lepsze wyniki od swojego poprzednika. Ogromną zaletą procesorów Core 2 Duo jest niski pobór prądu, który stanowi szacunkowo 2/3 poboru prądu procesorów Pentium D.

Niestety, technologia Core dziedziczy po swoim poprzedniku jedną wadę: aplikacje, które chcą w pełni wykorzystać potencjał procesora Core 2 Duo, muszą zostać napisane zgodnie z regułą wielordzeniowości. Jak już wspomniano, programy dostarczane do kart CCTV nie spełniają tych wymagań, dlatego wzrost szybkości ich działania nie jest specjalnie widoczny. Dodatkowy problem stanowić może również niekompatybilność istniejących kart CCTV z nowym procesorem.

Pozostałe technologie

Trzy wymienione wyżej procesory nie wyczerpują oczywiście listy nowych jednostek pojawiających się na rynku. Niniejszy artykuł pomija procesory 64-bitowe, które wymagają specjalnej wersji systemu operacyjnego. Aby w pełni wykorzystać ich możliwości, należy zastosować specjalnie zaprojektowaną aplikację rejestrującą. Nie wspomniano również o procesorach firmy AMD z serii Athlon, które w niemal wszystkich wypadkach nie są rekomendowane do pracy z kartami rejestrującymi. Jeśli dodać do tego również deklarowany przez producentów brak zgodności aplikacji rejestrujących z procesorami opisanymi powyżej, okazuje się, że pole manewru instalatora znacznie się zawęża. Jaka jest rzeczywista przyczyna takiego stanu? Czy uruchomienie kart przechwytywania obrazu na tych jednostkach jest niemożliwe?

Niekompatybilność w teorii i w praktyce

Wydaje się, że niemal wszyscy producenci kart CCTV deklarują niekompatybilność swoich urządzeń z nowymi procesorami dlatego, że nie przeprowadzili odpowiednich testów kompatybilności. Chociaż branża zabezpieczeń rozwija się dynamicznie, wciąż pozostaje o krok w tyle za branżą informatyczną. Nowe modele kart przechwytywania obrazu pojawiają się znacznie rzadziej niż karty graficzne i są testowane na zdecydowanie mniejszej ilości podzespołów. Dlatego też większość producentów z góry narzuca konfigurację sprzętową, na której karta będzie działała poprawnie.

Problemem, który występuje podczas instalacji kart przechwytywania obrazu najczęściej, jest niekompatybilność karty z chipsetem na płycie głównej. Sytuacja taka miała miejsce w przypadku dawnych wersji chipsetu VIA, który współpracował z procesorami AMD z serii Athlon - to właśnie chipset spowodował, że większość producentów deklarowała brak współpracy karty z procesorami AMD.

Okazuje się, że dzisiaj niemal każda karta bezproblemowo współpracuje z procesorami Pentium 4 wyposażonymi w technologię HT oraz procesorami Pentium D. Problemy, które się początkowo pojawiały, były wynikiem pośpiesznego projektowania chipsetów obsługujących te procesory. Wraz z pojawianiem się kolejnych wersji BIOS problemy znikały. Wydaje się, że podobnie jest w przypadku jednostek Core 2 Duo i wszystkie ewentualne problemy zostaną z czasem rozwiązane.

Jak się okazuje, mimo zwiększenia wydajności komputerów i wygody pracy z aplikacjami, mnogość nowatorskich rozwiązań na rynku wywołuje na tyle duże zamieszanie pośród producentów oprogramowania, że decydują się oni na wstrzymanie produkcji specjalnej, wielordzeniowej wersji swojego oprogramowania do czasu ustabilizowania się rynku. Dzisiaj ewentualny wzrost komfortu pracy z aplikacjami do kart rejestrujących związany jest ze wzrostem szybkości pracy samego systemu operacyjnego. Żadna z nowych technologii nie wpłynie znacząco na szybkość i komfort pracy z oprogramowaniem rejestrującym do czasu powstania nowych wersji aplikacji. Może się okazać, że sięgnięcie po najnowsze technologie sprawi problemy i nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Z pewnością jednak jest to jedynie kwestia czasu.

Marcin Gierszner

Zabezpieczenia 1/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony