Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Termowizja - widzieć tam, gdzie wzrok nie sięga

Printer Friendly and PDF

lead.jpgKamera C-Allview Thermal jest połączeniem dwóch uzupełniających się kamer: kamery termowizyjnej z 7-krotnym zoomem cyfrowym, której zadaniem jest wykrycie zagrożenia w obszarze do 1000 m, nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych i oświetleniowych, oraz kamery z torem optycznym, wyposażonej w 36-krotny zoom optyczny, służącej do weryfikacji ewentualnego zagrożenia.

Zasada działania kamery termowizyjnej

Działanie kamery termowizyjnej C-Allview Thermal oparte jest na detekcji energii fal elektromagnetycznych w zakresie 7–14 μm (daleka podczerwień). Jest to poziom promieniowania emitowany przez każde ciało fizyczne w temperaturach od ok. 0 do 600°C.

kamera.jpg

 

Podstawowym elementem każdej kamery termowizyjnej jest detektor promieniowania podczerwonego. Jest to element, który odróżnia te kamery od kamer wideo. Otóż przetworniki CMOS czy CCD stosowane w kamerach wideo detekują fotony promieniowania widzialnego (lub też bliskiej podczerwieni pochodzącej z oświetlaczy IR) które po odbiciu od obserwowanego przedmiotu docierają do detektora. Kamera termowizyjna wyposażona jest natomiast w detektor mikrobolometryczny, którego zadaniem jest wykrycie temperatury docierającego promieniowania cieplnego. Jak wynika z doświadczenia Herschela, promieniowanie podczerwone jest promieniowaniem „cieplejszym” niż promieniowanie widzialne (rys. 2), czyli posiada większą energię i można je wykrywać z większych odległości niż promieniowanie widzialne.

Ze względu na właściwości transmisyjne fal elektromagnetycznych w kamerach termowizyjnych zastosowanie znajdują zwykle obiektywy germanowe. Dzieje się tak, ponieważ german bardzo dobrze transmituje promieniowanie cieplne, filtrując zarazem zakres widzialny promieniowania. Oferowane przez CBC kamery termowizyjne możemy sklasyfikować pod względem zastosowanych obiektywów. Są trzy rodzaje kamery C-Allview Thermal:

  • o poziomym kącie widzenia 12° i zasięgu ok. 1000 m (ogniskowa 75 mm),
  • o poziomym kącie widzenia 25° i zasięgu ok. 300 m,
  • o poziomym kącie widzenia 50° i zasięgu ok. 100 m.

Parametry kamery z torem optycznym pozostają niezmienne w wyżej wymienionych modelach kamery C-Allview Thermal.

rys1.jpg
Rys. 1. Widmo promieniowania elektromagnetycznego
 
rys2.jpg
Rys. 2. Temperatura promieniowania elektromagnetycznego. Temperatura promieniowania podczerwonego jest wyższa od temperatury promieniowania widzialnego
 

 C-Allview Thermal

Każda kamera posiada rozbudowane, aczkolwiek intuicyjne menu. Wykorzystując zaimplementowane funkcje, można m.in. włączyć/wyłączyć koloryzację obrazu termicznego. Co więcej, można dowolnie regulować przedziały temperatur odwzorowywanych przez poszczególne barwy. Jest również możliwość pomiaru temperatury w danym obszarze. Poza tym, dzięki zastosowaniu dwóch torów wizyjnych, istnieje możliwość jednoczesnej obserwacji obrazu z kamery termowizyjnej i z kamery z torem optycznym. C-Allview Thermal oferuje dowolne przełączanie pomiędzy obserwowanymi kanałami wizyjnymi oraz wybór kamery (głównej), która ma być sterowana przez operatora.

rys3.jpg
Rys. 3. Z lewej: Porównanie kamery termowizyjnej i kamery standardowej podczas obserwacji obszarów przy dużym oświetleniu
Z prawej: Porównanie kamery termowizyjnej i kamery tandardowej podczas obserwacji obszarów zadrzewionych

 

Oprócz opisanych już cech kamera ta jest wyposażona w wandaloodporną obudowę wykonaną z silnie anodowanego, proszkowanego aluminium w celu uodpornienia na zadrapania, utlenianie oraz skutki kontaktu z rozpuszczalnikami. Użycie tych materiałów sprawia, iż kamera jest przystosowana do pracy w nieprzyjaznym środowisku. Wymienna frontowa szyba wykonana jest z hartowanego szkła i posiada zainstalowaną fabrycznie wycieraczkę, która skutecznie usuwa zanieczyszczenia oraz zgromadzoną wodę. Szyba jest odporna zarówno na fizyczny atak rzuconym przedmiotem, jak również na atak balistyczny.

rys4.jpg
Rys. 4. Porównanie kamery termowizyjnej i kamery standardowej podczas obserwacji przy ograniczonej widoczności, w trudnych warunkach atmosferycznych

 

Bardzo istotną zaletą kamery jest obecność modułu PTZ. Kamerą można precyzyjnie sterować nawet przy maksymalnym zbliżeniu. Istnieje również możliwość pochylenia głowicy, co całkowicie niweluje strefę martwą obserwacji, występującą np. przy montażu na słupie.

Zastosowanie

Opisane cechy kamery C-Allview Thermal powodują, że ma ona bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w systemach bezpieczeństwa. Jednakże ze względu na swoją wandaloodporną budowę jest ona przeznaczona głównie do instalacji w systemach ochrony życia i mienia. Można ją stosować do monitoringu rozległych terenów, obszarów o słabej lub całkowitym braku widoczności dla tradycyjnych kamer, w terenach zalesionych, w transporcie, w przemyśle itd.

stnieje również możliwość sprzężenia kamery C-Allview Thermal z systemem radarowym i stworzenia inteligentnego systemu detekcji i śledzenia obiektu, działającego w każdych warunkach atmosferycznych.

Robert Mędrzycki
CBC Poland

Zabezpieczenia 6/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony