Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Telemetria - bezprzewodowy system transmisji sygnału telemetrycznego (868 MHz) firmy 3D z Bydgoszczy

Printer Friendly and PDF

Cieszący się dużym zainteresowaniem na minionych targach Securex 2008 nasz nowy produkt – bezprze­wodowy system transmisji sygnału telemetrycznego (RTR008T-h, skonstruowany i wyprodukowany przez firmę 3D z Bydgoszczy) – zainspirował nas do napisania kolejnego artykułu. Chcemy w nim przybliżyć charakterystykę produktu oraz przedstawić, jak poprawnie zainstalować system.

Bezprzewodowe kamery obrotowe, charakterystyka systemu telemetrii RTR008T-h

W wielu profesjonalnych systemach dozorowych wyko­rzystuje się kamery szybkoobrotowe. Stało się tak za sprawą coraz niższych kosztów ich zakupu. Przystępność cenowa kamer szybkoobrotowych, a przede wszystkim ich wybór, co mogliśmy zaobserwować na targach Securex, spowodowały duże zainteresowanie ich bezprzewodowym sterowaniem. Rozwój systemów bezprzewodowych na przestrzeni kilku lat spowodował, że inwestor/instalator nie zadaje sobie pytania czy, tylko jak zamontować system bezprzewodowy.

Nasza firma wyszła naprzeciw oczekiwaniom instalatorów i zaprojektowała system bezprzewodowego sterowania ka­merami szybkoobrotowymi RTR008T-h, pracujący w paśmie 868 MHz (standard nadawania RS485). Prędkość transmisji protokołu jest regulowana przez użytkownika w zakresie od 4800 do 38400 bitów na sekundę. System składa się z na­dajnika i odbiornika w wykonaniu hermetycznym, który obsługuje protokół Pelco-D, najbardziej popularny dla kamer obrotowych. Nadajnik/odbiornik zasilany jest napięciem stałym 12 V przy poborze prądu rzędu 100 mA. W wersji podstawowej system pracuje na dwóch dookolnych antenach na częstotliwości 868 MHz (w paśmie niewymagającym ze­zwoleń), zapewniając transmisję o zasięgu do 2000 metrów. Rodzaj zastosowanej anteny ma decydujące znaczenie dla maksymalnej odległości transmisji. Przy zastosowaniu an-ten kierunkowych zasięg transmisji znacząco się zwiększa. Moduły telemetryczne są zgodne z wymogami normy EN 300 220-1 oraz EN 300 220-2 dla urządzeń bliskiego zasię­gu, dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej EC i zagadnień widma radiowego (ERM – Electromagnetic Compatibility and Radio Spectrum Matters), oraz posiadają oznakowanie CE.

zestaw-telemetrii-pelny.jpg
Fot. 1. Zestaw telemetrii pełny

 

Innowacją konstrukcyjną naszego systemu jest opcja testu, w której instalator może sprawdzić poprawność działania urządzenia oraz jakość instalacji, a przede wszystkim brak przeszkód w transmisji, zanim przystąpi do montażu urzą­dzenia w obiekcie. Tej bardzo potrzebnej opcji nie posiadają żadne inne systemy telemetrii, które pojawiły się na rynku. Tylko system RTR008T-h (3D Bydgoszcz) pozwoli inwesto­rom/instalatorom ocenić, czy system telemetrii w danym obiekcie będzie działał poprawnie i czy transmisja będzie przebiegać bez zakłóceń i przeszkód.

Kolejną konstrukcyjną innowacją jest zasilacz zintegrowa­ny ZTR-h PTZ, który powstał podczas prac nad systemem telemetrii. Po stronie kamery obrotowej występują różne ro­dzaje zasilania: stałe 12 V i 24 V oraz zmienne 230 V. Z my­ślą o instalatorach, dla których łatwość montażu jest istotna, stworzyliśmy zasilacz zintegrowany w obudowie hermetycz­nej. Za pomocą jednego zasilacza instalator zasili nadajnik AV, odbiornik telemetrii oraz kamerę obrotową.

Konfiguracja systemu RTR008T-h

Konfiguracji systemu składającego się z jednej lub kilku bezprzewodowych kamer szybkoobrotowych nie należy się obawiać. Wiedza o montowaniu bezprzewodowych systemów transmisji AV, pracujących w paśmie 2,4 GHz i 5,8 GHz, jaką posiadł instalator, w znacznym stopniu ułatwi montaż i po­czątkową obsługę telemetrii. Po instalacji system staje się już bezobsługowy (poza koniecznością obsługi samej kamery przez użytkownika po stronie klawiatury).

Projekt instalacji należy rozpocząć od tzw. wizji lokalnej w obiekcie. Należy zastanowić się nad jak najlepszą lokalizacją kamer po to, by ich obraz monitorował oczekiwany obszar, jak również zachowana była widzialność optyczna między nadaj­nikiem a odbiornikiem bezprzewodowej transmisji wizji oraz między nadajnikiem a odbiornikiem telemetrii. Bez widzialno­ści optycznej urządzeń instalator może mieć poważne kłopoty z uzyskaniem obrazu oraz sterowaniem kamerą obrotową. Do przesyłu wizji nasza firma proponuje zastosowanie systemu pra­cującego w paśmie 5,8 GHz (RTR05-h). Pasmo 5,8 GHz cha­rakteryzuje się oddzieleniem transmisji cyfrowych (Internet itp.) od analogowych, co w sposób zdecydowany ogranicza liczbę zakłóceń. W podstawowej wersji oba systemy przesyłają sygnał na odległość rzędu 2000 metrów, a zdecydowana więk­szość instalacji przewiduje transmisje na takie właśnie odległo­ści. Istnieje jednak możliwość zwiększenia zasięgu. W przypad­ku zestawu do przesyłu wizji wymaga to montażu eliminatora zakłóceń bocznych AK05 bądź zewnętrznej anteny kierunko­wej 5,8 GHz, a w przypadku zestawu telemetrii zewnętrznej - anteny kierunkowej 868 MHz. Zasięgi transmisji można zwięk­szyć w obydwu przypadkach do około 4000 metrów.

telemetria-rys-do-artykulu.gif
Rys.1. System kompleksowej bezprzewodowej obsługi n kamer obrotowych

 

Rozpatrzmy przypadek instalacji n bezprzewodowych ka­mer szybkoobrotowych w jednym obiekcie z zachowaniem widzialności optycznej obsługiwanych przez jeden pulpit (Rys. 1). Konfiguracja takiego systemu składa się z jednego nadajnika telemetrii i n odbiorników telemetrii oraz n nadaj­ników AV i n odbiorników AV. Użytkownik obsługujący pul­pit sterujący wyznacza za pomocą nadajnika telemetrii, któ­ra kamera ma w danej chwili wykonać jakąś czynność. Przy zastosowaniu większej liczby pulpitów sterujących zwiększa się wymagana liczba nadajników telemetrii. Zasada jest taka, że liczba pulpitów sterujących jest równa liczbie nadajników telemetrii.

Co dalej?

Firma 3D z Bydgoszczy to wiodący producent systemów bezprzewodowych stosowanych w nowoczesnym monitorin­gu. Mamy za sobą blisko 20 lat doświadczeń w branży elek­tronicznej. Profil produkcyjny rozpoczynaliśmy od obrotnic anten satelitarnych, dekoderów itp. Od 2000 roku produ­kujemy bezprzewodowe systemy transmisyjne, początkowo pracujące na częstotliwości 1,2 GHz. Obecnie są to syste­my transmisyjne działające na częstotliwościach 2,4 GHz, 5,8 GHz oraz telemetria (868 MHz). Rozpoczęliśmy prace nad kolejnymi produktami, rozszerzając swoją bogatą ofertę. Zachęcamy do kierowania pytań i sugestii na temat naszych produktów na adres jowita.kuczyniecka@3d.com.pl . Zapra­szamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdują się opisy poszczególnych produktów, karty katalogowe oraz instrukcje.

Jowita Kuczyniecka
 „3D” Bydgoszcz
www.3D.com.pl

Zabezpieczenia 3/4/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony