Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Rejestratory NOVUS serii 5000 - oprogramowanie sieciowe (cz. 2)

Printer Friendly and PDF

Zgodnie z obietnicą złożoną w poprzednim numerze Zabezpieczeń chciałbym niniejszy oraz kolejny artykuł poświęcić oprogramowaniu sieciowemu rejestratorów Novus serii 5000. Temat połączeń sieciowych został wyodrębniony z ogólnego przedstawienia rejestratorów ze względu na jego obszerność i ważność. Rozbudowane oprogramowanie sieciowe nie jest tylko dodatkiem do rejestratorów NOVUS, ale stanowi ich podstawowe środowisko pracy – to odróżnia je od wielu innych rejestratorów.

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z rozproszonymi systemami monitoringu, kluczowym zagadnieniem jest organizacja systemu transmisji wizji oraz sygnałów pomocniczych (dane telemetryczne, audio, sygnały alarmowe). Transmisja tych sygnałów w postaci analogowej jest bardzo złożona technicznie i w konsekwencji wymaga znaczących nakładów finansowych. Taka organizacja transmisji wizji dla systemów rozproszonych jest w związku z powyższym praktycznie ograniczona do projektów typu „bezpieczne miasto". Transmisja analogowa jest w takich przypadkach konieczna ze względu na ciągły nadzór ze strony operatorów oraz konieczność płynnego sterowania kamerami obrotowymi i śledzenia wybranych obiektów. W przypadku transmisji cyfrowej, ze względu na opóźnienia wynikłe z obróbki sygnału po stronie serwera oraz stacji monitorowania, efektywne sterowanie kamerami szybkoobrotowymi może być znacznie utrudnione.

Niemniej jednak w obiektach rozproszonych, w których nie ma ciągłego nadzoru, a pożądana jest możliwość weryfikowania zapisów zdarzeń i podejmowania na ich podstawie odpowiedniej akcji, można wykorzystać z powodzeniem dynamicznie rozwijającą się transmisję cyfrową. Koszty organizacji takiego systemu transmisji, zwłaszcza dla klientów instytucjonalnych, są coraz niższe. Co więcej, możliwość zdalnej negatywnej weryfikacji fałszywych alarmów pozwoliłaby zoptymalizować pracę załóg interwencyjnych i tym samym ograniczyć koszty ich funkcjonowania. Ten system organizacji transmisji wizji jest przeznaczony szczególnie dla klientów, posiadających dużą liczbę rozproszonych obiektów wymagających monitorowania, np. oddziałów bankowych lub innych instytucji finansowych, sieci sklepów, restauracji, stacji benzynowych etc.

W skład zestawu programów dołączanych do rejestratorów wchodzą: IRAS, I-MAP oraz I-MAP edytor. Program IRAS pozwala realizować połączenia z rejestratorami poprzez sieć komputerową (protokół TCP/IP). IRAS pozwala na połączenia w trybie administracyjnym z dwoma użytkownikami jednocześnie, w trybie odtwarzania z jednym użytkownikiem, natomiast w trybie podglądu „na żywo" z maksymalnie dziesięcioma użytkownikami. Dostępny jest podgląd na żywo, a także przeglądanie nagrań. Możliwa jest także zdalna konfiguracja ustawień multiplekserów.

Programy I-MAP edytor oraz I-MAP służą odpowiednio do tworzenia, edycji i konfiguracji map oraz wizualizacji położenia elementów systemu (kamery, czujki, syreny itp.) na tle schematu obiektu, co pozwala na intuicyjne przeglądanie sytuacji w obiekcie i tym samym usprawnienie obsługi systemu CCTV z poziomu sieci komputerowej.

W ramach oprogramowania IRAS można wyróżnić trzy moduły:

  • Admin - do zarządzania systemem,
  • Watch - do podglądu bieżących obrazów,
  • Search - do zdalnego odtwarzania zarejestrowanych na twardych dyskach urządzenia nagrań.

Okno modułu Novus Admin

 

Po uruchomieniu programu IRAS na ekranie pojawi się okno modułu Admin i zostaną uruchomione wszystkie moduły.
W celu połączenia się z wybranym rejestratorem ze skonfigurowanymi uprzednio ustawieniami sieciowymi należy dokonać ustawień parametrów lokalizacji w oprogramowaniu oraz dodatkowych ustawień systemowych, takich jak typ połączenia sieciowego, poziom zabezpieczeń hasłem programu, format daty i czasu. Zdalny dostęp do urządzenia oraz przysługujące uprawnienia zależą od dokonanych wcześniej ustawień użytkownika. Administrator może zdefiniować dowolną liczbę lokalizacji oraz logicznie je pogrupować, otrzymując drzewo lokalizacji.

Oprogramowanie w celach weryfikacyjnych i administracyjnych zostało wyposażone w użyteczną funkcję rejestru. Rejestr programu został podzielony, dla większej przejrzystości, na trzy części:

1. Pierwsza część rejestru (System) to zapisy dotyczące działania programu i zmian w ustawieniach od momentu jego instalacji do chwili obecnej.

2. Druga część rejestru (Batch Job) jest poświęcona wpisom dotyczącym zadań administracyjnych wykonywanych przez program, takich jak aktualizacja oprogramowania multiplekserów itp.

3. Trzecia część rejestru (Emergency Event) jest poświęcona wpisom dotyczącym odebranych połączeń zwrotnych informujących o zdarzeniach wykrytych przez multiplekser, takich jak detekcja ruchu itp.

Dla rejestrów dostępne są opcje filtrowania, zapisywania i drukowania.

Ze względu na to, że oprogramowanie przeznaczone jest do obsługi wielu multiplekserów, szereg żmudnych acz koniecznych czynności administracyjnych zostało w programie zautomatyzowanych:

1. Pierwsza z nich (System Check) pozwala jednorazowo na sprawdzenie stanów dowolnej liczby multiplekserów. Program nawiąże połączenia z każdym multiplekserem i zbierze informacje o stanie jego wejść alarmowych i nagrywaniu.

2. Druga część (Upgrade) pozwala jednorazowo na uaktualnienie oprogramowania dowolnej liczby multiplekserów.

3. Trzecia część (Setup) pozwala na aktualizację ustawień multipleksera.

Po wybraniu rejestratora na drzewie lokalizacji i połączeniu się z nim zostanie uaktywnione graficzne okno stanu rejestratora.

Pozwala ono na szybką ocenę stanu pracy rejestratora oraz dokonanych konfiguracji.

W pięciu sekcjach przedstawiane są kolejno:

  1. Stan detekcji ruchu i wejść alarmowych (włączenie, aktywność) - sekcja Event.
  2. Stan wyjść alarmowych (włączenie, aktywność) - sekcja Alarm Out.
  3. Wizualizacja informacji z systemu diagnostycznego (sprawdzenie stanu sygnału wizji oraz wejść alarmowych) - sekcja System Check.
  4. Informacje o okresie z jakiego pochodzą nagrania zarejestrowane na dyskach rejestratora oraz o trybie pracy (nagrywanie, odtwarzanie, archiwizacja) - sekcja Record Period.
  5. Informacje o aktualnej wersji oprogramowania rejestratora (firmware) - sekcja Version.

Oprogramowanie IRAS umożliwia również zdalną konfigurację ustawień multipleksera, z którym w danej chwili nawiązane jest połączenie. Aby móc dokonywać zmian ustawień, należy zalogować się jako administrator. Jest to bardzo cenna funkcja, ponieważ dokonywanie ustawień może być realizowane z centrum monitoringu przez jedną uprawnioną osobę. W związku z tym nie jest wymagane szkolenie osób do lokalnej obsługi w oddziale. Mogą one skoncentrować się na wykonywaniu swych podstawowych obowiązków. Okno konfiguracji jest graficznie i funkcjonalnie tożsame z menu ekranowym multipleksera. Dodatkowo ustawienia multipleksera można „ściągnąć" i zapisać na komputerze w celu późniejszego użycia.

Oprócz wglądu w rejestr programu możliwe jest także, po połączeniu się z rejestratorem, zapoznanie się z historią funkcjonowania multipleksera, która jest zgromadzona w dwóch rejestrach: systemowym i zdarzeń.
Wygenerowane wpisy można zachować w postaci pliku tekstowego lub wydrukować.

Cechą wyróżniającą rejestratory Novus serii 5000 jest możliwość nawiązywania połączeń zwrotnych z centrum monitoringu, gdzie jest zainstalowane oprogramowanie sieciowe (należy podać adres IP lub numer telefonu) w przypadku określonych przez administratora zdarzeń, takich jak: nieprawidłowa praca urządzenia, uszkodzenie twardego dysku, uszkodzenie wejść alarmowych, wykrycie ruchu, aktywacja wejścia alarmowego itp. Dzięki tej funkcji możliwe jest automatyczne powiadamianie określonych operatorów zdalnych stacji roboczych o sytuacjach zaistniałych w systemie. Informacje te będą się pojawiać w części Emergency Event okna IRAS Admin, nawet gdy połączenie z danym multiplekserem nie jest zainicjowane.

Jedynym warunkiem otrzymywania powiadomień jest odpowiednie skonfigurowanie ustawień multipleksera i uruchomienie programu IRAS.

Każda nowe powiadomienie może być dodatkowo sygnalizowane dźwiękiem (jeśli komputer posiada kartę dźwiękową i jest podłączony np. do głośników).

Powiadomienie zawiera informacje o nazwie lokalizacji, z której pochodzi połączenie zwrotne, dacie i czasie wystąpienia zdarzenia, nazwie kamery/wejścia i rodzaju zdarzenia w postaci ikony. Zdarzenia obejmują: wykrycie ruchu, utratę sygnału wideo, sygnał z wejścia alarmowego, transakcje, brak aktywności wejścia alarmowego (diagnostyka), nieaktywne nagrywanie (diagnostyka), błąd dysku (system S.M.A.R.T.), błąd dysku (diagnostyka), zapełnienie dysku, przekroczenie dopuszczalnej temperatury dysków. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę wybranego zdarzenia pozwala na:

  • natychmiastowe połączenie się z daną lokalizacją przy pomocy modułu Admin (Go to Admin),
  • natychmiastowe połączenie się z daną lokalizacją w celu obejrzenia obrazów z kamer danej lokalizacji (Go to Watch),
  • natychmiastowe połączenie się z daną lokalizacją w celu obejrzenia nagranych obrazów powiązanych ze zdarzeniem (Go to Search).

Moduł Watch

Do oglądania bieżących obrazów z kamer służy moduł Watch.

Interfejs modułu Novus Watch

 

Po nawiązaniu połączenia z lokalizacją na ekranie pojawią się obrazy wraz z opisami kamer. W przypadku braku sygnału wideo pojawi się napis No Video. Ukrywanie kamer ustawiane w rejestratorze dotyczy również transmisji sieciowej (obraz z kamer ukrytych jest czarny). Obrazy z kamer można oglądać pełnoekranowo lub w podziałach 2x2, 3x3, 4x4.

Istnieje możliwość korygowania parametrów wyświetlanych obrazów dla każdej kamery osobno w zakresie jasności, nasycenia, kontrastu i odcienia.

Jeżeli do systemu podłączona jest kamera PTZ (napis PTZ w prawym rogu okienka), użytkownik może sterować nią zdalnie, z poziomu modułu Watch. Sterowanie kamerą może odbywać się zarówno w trybie pełnoekranowym, jak i podczas wyświetlania w podziale. Możliwe jest również programowanie i wywoływanie ujęć programowalnych (tzw. presetów), ułatwiających sterowanie kamerą.

Ważną funkcją modułu Watch jest zdalne sterowanie wyjściami przekaźnikowymi, pozwalającymi np. na uruchamianie urządzeń dźwiękowych czy włączanie oświetlaczy halogenowych.

W celu usprawnienia pracy operatora moduł Watch pozwala na zdefiniowanie logicznych lokalizacji i przypisanie im dowolnych kamer z różnych rejestratorów. Jednoczesne połączenie się z nimi (maks. 16 lokalizacji) pozwala uzyskać sygnały wizji np. z sal operacyjnych w szesnastu oddziałach lub monitorować obszar przed budynkami wybranych oddziałów. Dodatkowo można uruchomić funkcję automatycznego, sekwencyjnego przełączania się między rzeczywistymi i logicznymi lokalizacjami, zgodnie ze zdefiniowanym czasem.

Moduł Watch posiada funkcję automatycznego nawiązywania połączenia z wybraną lokalizacją po wystąpieniu zdarzenia alarmowego. Warunkiem działania funkcji jest ustawienie w rejestratorze połączenia zwrotnego na adres komputera z oprogramowaniem IRAS. W momencie wystąpienia określonego zdarzenia multiplekser nawiąże połączenie ze wskazanym komputerem i wyświetli obrazy z kamer dla lokalizacji, w której nastąpiło zdarzenie. W sytuacji, gdy aktywne jest połączenie z inną lokalizacją, program wyświetli operatorowi zapytanie, czy zgadza się on na przerwanie tego połączenia i połączenie z lokalizacją wysyłającą powiadomienie.

Do połączeń w celu przeglądania zarejestrowanych przez kamery materiałów służy odrębny moduł pakietu - Search.
Po nawiązaniu połączenia istnieje możliwość wyszukiwania materiałów z dysków multipleksera według daty i czasu, z wykorzystaniem intuicyjnego kalendarza lub według zdarzeń. Funkcja filtrowania zdarzeń oraz określania ram czasowych filtracji umożliwia szybkie dotarcie do wybranych materiałów.

Dzięki funkcji wykonywania kopii materiałów z multipleksera istnieje możliwość szybkiego przedstawienia dowodów w postaci zapisu wideo lub pojedynczych zdjęć (format JPG lub BMP), bez konieczności odwiedzania obiektu.

Format zapisu wideo jest zależny od typów koderów-dekoderów wideo zainstalowanych w systemie operacyjnym komputera. Dodatkowo funkcja Save as MiniBank pozwala zapisać nagrania w postaci specjalnego formatu, który tworzy pliki o rozszerzeniu EXE. Pliki te pozwalają zapisać jednocześnie obrazy ze wszystkich kamer, z możliwością ich późniejszego odtwarzania w dowolnym podziale. Dodatkową zaletą tego formatu jest fakt, że nie wymaga on zainstalowania żadnych specjalnych koderów wideo ani odtwarzaczy. Pliki te posiadają niejako „wbudowany" odtwarzacz, który dodatkowo posiada funkcję weryfikacji autentyczności nagrania.

Wszystkie przedstawione powyżej cechy użytkowe pozwalają na budowę bazującej na oprogramowaniu sieciowym IRAS centralnej stacji monitorowania, zdolnej do nadzoru i podglądu obrazów z kamer z wielu lokalizacji rozproszonych. Możliwości zdalnej konfiguracji urządzeń oraz monitorowania stanu pracy urządzenia pozwalają na wyeliminowanie lokalnej obsługi urządzeń i skupienie wszystkich funkcji zarządzających w jednym miejscu. Automatyczne nawiązywanie połączeń przez rejestrator ze zdefiniowanymi lokalizacjami (równoczesne połączenie z maksymalnie pięcioma lokalizacjami) pozwala na efektywne wykorzystanie pracy operatora i obserwację obrazów z kamer tylko z lokalizacji, w których nastąpiły zdefiniowane uprzednio zdarzenia krytyczne, takie jak aktywacja wejścia alarmowego czy detekcja ruchu. Wszystkie moduły oprogramowania sieciowego są integralną częścią rejestratora i dostarczane z rejestratorem. Oprogramowanie sieciowe, które aktualnie wdrażane jest w polskiej wersji, jest ciągle rozwijane i rozbudowywane.

W kolejnym numerze Zabezpieczeń zostanie omówione działanie programu I-MAP Editor, służącego do tworzenia i konfiguracji podkładów bitowych oraz programu I-MAP do wizualizacji i podglądu.

Patryk Gańko
AAT-T

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony