Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowości w ofercie JVC Professional

Printer Friendly and PDF

Przełom roku 2007/2008 to czas wprowadzenia do oferty firmy JVC Professional kilku nowych urządzeń telewizji dozorowej. Nowości odzwierciedlają wyraźnie zauważalny trend, jakim jest większy udział rozwiązań sieciowych w CCTV.

Wraz z wprowadzeniem stacjonarnej kamery sieciowej VN-V25U fi rma JVC Professional zainaugurowała nową serię urządzeń IP VN-Vxx.

Kamera JVC VN-V25U została wyposażona w przetwornik CCD 1/4'' z progresywnym skanowaniem. W rezultacie otrzymujemy bardzo dobrej jakości obraz bez efektu smużenia szybko poruszających się obiektów, z wyraźnymi szczegółami i bardzo dobrą ostrością.

W zależności od potrzeb można wykorzystać dwa rodzaje kompresji: MPEG-4 lub Motion JPEG. Kamera wysyła do 30 klatek na sekundę w rozdzielczości VGA. Klient ma pełną możliwość ustawienia wielkości pojedynczej klatki w celu dobrania optymalnej wielkości strumienia. Kamera została wyposażona w funkcję Easy Day/Night, dzięki której może automatycznie przechodzić w czarno-biały tryb pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Minimalne oświetlenie to 0,5 lx w kolorze oraz 0,4 lx w trybie czarno-białym (wideo 50%, F1.2, AGC włączone). Ponadto VN-V25U posiada funkcję Sense Up, dzięki której przy słabym oświetleniu wydłużony jest czas migawki (x2, 4, 8, 16, 32, 64) w celu uzyskania prawidłowo naświetlonej sceny. W przypadku sytuacji odwrotnej, czyli dużych kontrastów, z pomocą przychodzi funkcja Easy Wide-D. Po jej włączeniu zarówno bardzo jasne jak i ciemne partie obrazu są oddawane prawidłowo, co pozwala na dostrzeżenie wszystkich szczegółów obserwowanej sceny.

Inne przydatne funkcje, które należy wymienić, to:

 • maski prywatności,
 • detekcja ruchu,
 • wybór typu monitora (LCD1/ LCD2/ CRT/ custom),
 • wyjście wideo RCA,
 • serwer WWW, FTP,
 • powiadamianie e-mailem o zdarzeniach,
 • POE.

Istotny jest również fakt, że kamera może pracować w zakresie temperatur od -10 do +50°C bez obudowy zewnętrznej.

Kolejny model kamery wprowadzony do sprzedaży przez firmę JVC to sieciowa kamera stacjonarna o symbolu VN-V26U. Posiada ona wszystkie funkcje kamery VN-V25U oraz dodatkowo:

 • mechanicznie usuwany filtr IR i w związku z tym lepszą czułość (minimalne oświetlenie 0,3 lx w kolorze, 0,03 lx w trybie czarno-białym, wideo 25%, F1.2, AGC włączone),
 • wbudowany mikrofon.

Następny nowy produkt sieciowy to kamera szybkoobrotowa o symbolach VN-V686U (wersja wewnętrzna) oraz VN-V686WPU (w obudowie zewnętrznej IP66).

Fot. 1. Kamera JVC VN-V686WPU w obudowie zewnętrznej IP66

 

Wyróżniającą cechą kamer VN-V686U i VN-V686WPU jest zoom optyczny x36 (zakres ogniskowych 3,4–122 mm). W związku z tak dużym zoomem konieczne było zastosowanie stabilizatora obrazu. Ponadto zaimplementowano funkcję śledzenia obiektów, detekcji ruchu i maski prywatności. Mechanicznie usuwany filtr IR pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych: minimalne oświetlenie to 0,04 lx w trybie czarno-białym (wideo 50%, F1.6, AGC włączone).

W kamerach zastosowano nowy mechanizm obrotu głowicy Direct Drive Motor. Dzięki temu zwiększono dokładność obrotu i uchyłu do 0,01 stopnia, uzyskano zakres zmian prędkości uchyłu i obrotu od 0,04 stopnia na sekundę do 400 stopni na sekundę, a głowica pracuje bardzo cicho. Tym samym, w porównaniu z poprzednimi modelami, w znaczący sposób poprawiono jej funkcjonalność – można nią sterować szybciej, a jednocześnie bardziej precyzyjnie.

Fot. 2. Kamera obrotowa JVC TK-C686E

 

Listę użytecznych funkcji uzupełniają: Easy Wide-D, czyli rozszerzenie zakresu dynamiki kamery, automatyczny balans bieli, Sense Up wydłużająca czas migawki (x2, 4, 8, 16, 32, 64), kompensacja oświetlenia tylnego z możliwością zdefiniowania czterech stref, One-Touch Lock umożliwiająca szybki i bezpieczny montaż kamery.

Kamery VN-V686U i VN-V686WPU charakteryzują się podobnymi funkcjami sieciowymi, jak model VN-V25U – wysyłają do 30 klatek na sekundę w kompresji MPEG-4 lub Motion JPEG o rozdzielczości VGA, pozwalają definiować wielkość strumienia wideo, obsługują do 20 zdalnych klientów jednocześnie. Zarówno VN-V686U jak i VN-V686WPU są zasilane napięciem 24VAC.

Uzupełnieniem oferty produktów sieciowych jest rejestrator VR-N1600U. Wyprodukowano go wykorzystując doświadczenia dwóch znaczących w branży firm: JVC Professional i Milestone. JVC dostarczyło części sprzętowej, natomiast Milestone jednego ze swoich sztandarowych produktów programistycznych – Xprotect Enterprise. W rezultacie uzyskano urządzenie o wyglądzie i sposobie obsługi rejestratora cyfrowego, co znacznie ułatwia pracę operatorom, oraz nowej funkcji – możliwości podglądu, rejestracji i odtwarzania archiwum z 16 kamer sieciowych.

Ponieważ liczba funkcji dostępnych w rejestratorze jest duża, a ramy niniejszego artykułu wąskie, wymienione zostaną tylko najistotniejsze spośród nich:

 • automatyczna rejestracja kamer bez konieczności zakupu dodatkowych licencji,
 • do 5 TB powierzchni dyskowej,
 • obsługa funkcji PTZ w sieciowych kamerach obrotowych JVC z poziomu rejestratora,
 • łatwe dodawanie kamer do systemu,
 • nagrywanie do 160 klatek na sekundę.

VR-N1600U jest już drugim urządzeniem serii. Od ponad roku dostępny jest 9-kanałowy rejestrator hybrydowy VR-N900U.

Wśród analogowych urządzeń JVC na uwagę niewątpliwie zasługuje kamera obrotowa TK-C686E (wersja wewnętrzna) oraz TK-C686WPE (wersja zewnętrzna w obudowie IP66) – jest to moduł kamery obrotowej opisany powyżej, przy opisie VN-V686U. Podstawową cechą kamery jest bardzo duży zoom optyczny (x36). Tym samym JVC po raz kolejny wprowadza do sprzedaży urządzenie wyprzedzające produkty konkurencji. Kamera TK-C676E, obecna na rynku już od kilku lat, była również przez długi okres jedynym produktem o tak wysokim parametrze zoomu optycznego (x27).

Fot. 3. Rejestrator sieciowy JVC VR-N1600U

 

Napęd głowicy PTZ stanowi nowy mechanizm Direct Drive Motor, zwiększający równocześnie szybkość oraz precyzję obrotu i przechyłu kamery. Ponadto kamera wyposażona jest w bardzo użyteczne funkcje rozszerzonego zakresu dynamiki ExDR, Auto Tracking, stabilizację obrazu, maski prywatności oraz 100 presetów.

Wraz z kamerą dostępne są różnego rodzaju uchwyty ścienne i sufitowe.

Opisane produkty nie są jedynymi nowościami, które pojawiły się lub pojawią w najbliższym czasie na rynku telewizji dozorowej. Duża konkurencja w tej branży wymaga ciągłego doskonalenia produktów i wprowadzania nowych, dlatego firma JVC Professional właśnie takie założenia realizuje.

Więcej informacji na temat opisywanych kamer i rejestratorów JVC znajduje się na stronie www.jvcpro.pl.

Sławomir Janiso
RADIOTON

Zabezpieczenia  1/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony