Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowa era w wizyjnych systemach dozorowych

Printer Friendly and PDF

Otwarta platforma to otwarta droga do nowej ery w wizyjnych systemach dozorowych

Wysoka moc obliczeniowa procesorów DSP stosowanych w najnowszych kamerach o wysokiej rozdzielczości firmy Samsung Techwin stwarza nowe możliwości wykorzystania wizyjnych systemów dozorowych – dzięki niej wizyjne systemy dozorowe mogą mieć nowe funkcje.

Taka sytuacja jest korzystna dla wszystkich, także dla producentów kamer i urządzeń rejestrujących, którzy mogą współpracować z firmami specjalizującymi się w produkcji oprogramowania. Integratorzy i instalatorzy wizyjnych systemów dozorowych mogą nadawać urządzeniom nowe funkcje niezależnie od tego, czy działają oni w branży IT czy zajmują się tradycyjnymi gałęziami przemysłu elektronicznego.

Nowe możliwości

Otwarta platforma jest określeniem, z którym będziemy spotykać się coraz częściej. Taka platforma umożliwia spożytkowanie nadmiaru mocy obliczeniowej, z jakim mamy do czynienia w procesorach DSP stosowanych we współczesnych kamerach firmy Samsung Techwin. Do pamięci tych procesorów mogą być wprowadzone aplikacje przeznaczone dla urządzeń peryferyjnych. Aplikacje te mogą być pobierane z sieci i instalowane w kamerach podobnie jak w przypadku smartfonów. Wynika z tego ewidentna korzyść polegająca na bardzo znacznym, dochodzącym do 90% odciążeniu serwerów dokonujących analizy treści obrazów wytwarzanych przez kamery.

Większość kamer wykorzystujących otwartą platformę programową może uruchomić tylko jedną aplikację, jednakże znaczna moc obliczeniowa procesorów WiseNetIII DSP firmy Samsung Techwin stwarza możliwość jednoczesnego uruchomienia kilku aplikacji.

Fot. 1.    Kamery sieciowe z serii WiseNet III

 

Rozwiązania przygotowywane na zamówienie

Dodatkowe aplikacje wprowadzone do pamięci procesorów znajdujących się w kamerach umożliwiają wielozadaniowe wykorzystanie kamer. Dzięki temu różne działy danego przedsiębiorstwa zyskują możliwość jednoczesnego wykorzystania tych samych danych i przetwarzania ich zgodnie z własnymi potrzebami. Informacje pozyskiwane dzięki inteligentnej analizie treści obrazów z kamer poprawiają kontrolę procesu produkcyjnego, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wykorzystanie zasobów ludzkich, usprawniają marketing i ułatwiają pracę służb ochrony, które mogą szybko i skutecznie reagować na niebezpieczne incydenty wykrywane przez wizyjny system dozorowy.

Na przykład zastosowanie kamer z otwartą platformą programową w obiektach handlowych stwarza możliwość integracji systemu dozorowego z innymi systemami, takimi jak system kasowy, system kontroli dostępu, system rozpoznawania twarzy ludzkich, system automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych samochodów. Ponadto możliwe jest wykorzystanie aplikacji analizujących ruch osób przebywających na terenie obiektu, tworzących tak zwane mapy termiczne, które ułatwiają zrozumienie zachowań klientów. Specjalistyczne aplikacje pozwolą na analizę reakcji klientów na ogłoszenia, reklamy, zmiany w ustawieniu regałów eksponujących towary, a także akcje promocyjne i inne działania mające na celu zwiększenie sprzedaży.

Fot. 2.    Wodoszczelna kamera sieciowa SNO-L6083R

Bezpieczne inwestycje

W pracach prowadzonych przez zespół inżynierów i projektantów zatrudnionych w firmie Samsung Techwin kładziony jest duży nacisk na zapewnienie użytkownikom końcowym jak najlepszego wykorzystania nakładów związanych z zakupem i instalacją wizyjnych systemów dozorowych, a także poczucia, że ich biznes jest bezpieczny, gdyż korzystają ze specjalistycznych aplikacji dostosowanych do specyfiki ich obiektów.

W komfortowej sytuacji są również integratorzy i instalatorzy wizyjnych systemów dozorowych, którzy mogą zaoferować swoim klientom specjalnie przygotowane, unikatowe rozwiązania spełniające złożone wymagania użytkowe, charakterystyczne dla takich dziedzin jak bankowość, edukacja, opieka medyczna, handel detaliczny, transport itp. Wykorzystanie kamer z otwartą platformą programową ułatwia prowadzenie negocjacji z jednostkami budżetowymi, których przedstawiciele oczekują szybkiego zwrotu kosztów poniesionych na budowę miejskich systemów bezpieczeństwa.

Fot. 3.    Sieciowa kamera kopułkowa SND-L5083R

 

Samsung Techwin szykuje niespodziankę, wprowadzając na rynek serię tanich kamer WiseNet Lite

Na zatłoczonym rynku kamer sieciowych, na którym nie brakuje konkurujących producentów zabiegających o uwagę użytkowników i instalatorów, firma Samsung Techwin ponownie wykazała się dużą determinacją i utrzymała czołową pozycję, wyróżniając się z tłumu dzięki wprowadzeniu do sprzedaży kamer o wysokiej rozdzielczości z serii WiseNet Lite. W skład tej serii wchodzą trzy kamery w obudowach tulejowych i siedem kamer kopułkowych. W ten sposób klientom firmy Samsung Techwin zapewniono wybór pomiędzy zróżnicowanymi modelami kamer z serii WiseNetIII a tańszymi modelami z serii WiseNet Lite.

W pełni rozumiemy, że najlepszym sposobem na zapewnienie skutecznego wsparcia instalatorom, integratorom systemów i partnerom biznesowym w całej Europie jest zapewnienie możliwości wyboru odpowiednich rozwiązań systemowych, spełniających wymagania dotyczące różnych projektów i jednocześnie dostosowanych do nieuniknionych ograniczeń budżetowych – powiedział Tim Biddulph, Product Manager w firmie Samsung Techwin Europe. – Dzięki WiseNet Lite możemy zaoferować niedrogie rozwiązania dla takich obiektów jak małe sklepy i biura, w których trzeba zastosować kamery o wysokiej rozdzielczości, wytwarzające obrazy, które mogą stanowić materiał dowodowy, a także zaproponować rozwiązania dla dużych instalacji, w których wymagane jest użycie setek kamer.

Modele kamer z serii WiseNet Lite o rozdzielczości 1,3 megapiksela i 2 megapikseli mają funkcje, które są dostępne w kamerach z serii WiseNetIII, w tym funkcje inteligentnej analizy treści obrazu, detekcji ruchu, maskowania stref prywatnych i dwukierunkowej transmisji dźwięku. Kamery z serii WiseNet Lite mogą być zasilane metodą PoE i mają wbudowane gniazda dla kart pamięci SD/SDHC. Mają one także funkcję LDC, która umożliwia skorygowanie zniekształceń geometrycznych powstających w przypadku stosowania obiektywów skrajnie szerokokątnych. Ponadto kamery z serii WiseNet Lite, zarówno tubowe jak i kopułkowe, mogą wytwarzać obraz odwrócony o dziewięćdziesiąt stopni, co jest przydatne podczas obserwacji korytarzy i tuneli lub wąskich, pionowych przestrzeni, takich jak klatki schodowe. Wszystkie omawiane kamery mogą wytwarzać obrazy o proporcjach 9:16 lub 3:4, dostosowanych do charakteru obserwowanych przestrzeni, przez co można zaoszczędzić na paśmie sieciowym i przestrzeni dyskowej podczas transmisji i rejestracji materiału wizyjnego z tych kamer.

Nowe modele kamer sieciowych z serii WiseNet Lite:

  • SND- L6013 – kamera kopułkowa o rozdzielczości 2 megapikseli,
  • SND-L6013R – kamera kopułkowa o rozdzielczości 2 megapikseli z oświetlaczem pracującym w podczerwieni,
  • SND- L6083R – kamera kopułkowa o rozdzielczości 2 megapikseli z oświetlaczem pracującym w podczerwieni i z obiektywem o ręcznie regulowanej ogniskowej,
  • SNV-L6083R – wandaloodporna kamera kopułkowa o rozdzielczości 2 megapikseli z oświetlaczem pracującym w podczerwieni i z obiektywem o ręcznie regulowanej ogniskowej,
  • SNO-L6013R – wodoszczelna kamera o rozdzielczości 2 megapikseli w obudowie tulejowej,
  • SNO-L6083R – wodoszczelna kamera o rozdzielczości 2 megapikseli w obudowie tulejowej, z oświetlaczem pracującym w podczerwieni i z obiektywem o ręcznie regulowanej ogniskowej,
  • SND-L5013 – kamera kopułkowa o rozdzielczości 1,3 megapiksela,
  • SND-L5083R – kamera kopułkowa o rozdzielczości 1,3 megapiksela z oświetlaczem pracującym w podczerwieni i z obiektywem o ręcznie regulowanej ogniskowej,
  • SNV-L5083R – wandaloodporna kamera kopułkowa o rozdzielczości 1,3 megapiksela z oświetlaczem pracującym w podczerwieni i z obiektywem o ręcznie regulowanej ogniskowej,
  • SNO-L5083R – wodoszczelna kamera o rozdzielczości 2 megapikseli w obudowie tulejowej, z oświetlaczem pracującym w podczerwieni i z obiektywem o ręcznie regulowanej ogniskowej.

Samsung Techwin wprowadza szybkoobrotową kamerę PTZ o rozdzielczości Full HD, z obiektywem o krotności 32×, z funkcją automatycznego śledzenia obiektów, z unikatowym adaptacyjnym oświetlaczem pracującym w podczerwieni, dostosowującym kąt promieniowania do ogniskowej obiektywu

Firma Samsung Techwin jest przekonana, że najnowsze kamery z serii WiseNetIII staną się najbardziej poszukiwanymi na rynku szybkoobrotowymi kamerami PTZ spełniającymi najwyższe wymagania użytkowe. To przekonanie zostało ugruntowane dzięki przejściu najnowszej kamery SNP-6320RH do finału w dorocznym konkursie Benchmark Innovation Awards 2015.

Fot. 4.    Sieciowa kamera szybkoobrotowa SNP-6320RH

 

Wbudowany inteligentny oświetlacz pracujący w podczerwieni

W szybkoobrotową kamerę SNP-6320RH o rozdzielczości Full HD (1920×1080) z funkcją automatycznego śledzenia obiektów wbudowany jest inteligentny oświetlacz pracujący w podczerwieni, który pozwala na obserwację obiektów oddalonych od kamery nawet o 150 m. Zostało to osiągnięte dzięki automatycznej regulacji szerokości wiązki świetlnej emitowanej przez oświetlacz w zależności od aktualnej długości ogniskowej obiektywu w kamerze. Ponadto zastosowany obiektyw ma aberrację chromatyczną precyzyjnie skorygowaną w szerokim zakresie widmowym, przez co zapewnia ostry obraz przy oświetleniu mieszanym, to znaczy przy jednoczesnym użyciu światła białego i podczerwieni, na przykład w zacienionych przestrzeniach częściowo oświetlonych światłem dziennym. Powyższe właściwości kamery SNP-6320RH w połączeniu z zakresem regulacji długości ogniskowej obiektywu wynoszącym ×32 powodują, że rozpoznawanie ludzi czy odczyt tablic rejestracyjnych pojazdów jest możliwy w bardzo zróżnicowanych warunkach oświetleniowych, a nawet w całkowitej ciemności.

Automatyczne śledzenie obiektów

Dzięki pracy zespołu inżynierów i projektantów zatrudnionych w firmie Samsung Techwin kamera SNP-6320RH ma wiele dodatkowych, innowacyjnych funkcji, w tym funkcję automatycznego śledzenia obiektów, która pozwala operatorowi systemu na obserwację poruszających się osób lub pojazdów bez konieczności ręcznego sterowania kamerą.

– Wyrafinowane funkcje kamery SNP-6320RH stanowią doskonały przykład podejmowanych przez firmę Samsung Techwin wysiłków zmierzających do zacieśnienia współpracy z integratorami i instalatorami wizyjnych systemów dozorowych, a także z partnerami biznesowymi na terenie całej Europy, polegającej na rozpoznawaniu i zaspakajaniu rosnących potrzeb użytkowników końcowych – powiedział Tim Biddulph – W wyniku tej współpracy stworzyliśmy kamerę SNP-6320RH z zestawem funkcji, który powinien spełnić najwyższe wymagania użytkowników wizyjnych systemów dozorowych pracujących w trudnych warunkach środowiskowych, wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie kamer PTZ.

Aby uzyskiwać obrazy o wysokiej jakości nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych, w konstrukcję kamery SNP-6320RH włożono wiele pracy. Opracowana przez firmę Samsung Techwin i zastosowana w kamerze SNP-6320RH technika kodowania sygnałów wizyjnych umożliwia wytwarzanie obrazów z prędkością 60 klatek na sekundę. Dzięki temu operatorzy systemów dozorowych mogą obserwować ostre i wyraźne obrazy obiektów ruchomych bez jakichkolwiek opóźnień.

Dzięki funkcji Defog jakość obrazu otrzymywanego w złych warunkach pogodowych, gdy pada deszcz lub jest mgła, a także w przypadku obserwacji obszarów zadymionych, ulega znacznej poprawie. Funkcja cyfrowej stabilizacji obrazu eliminuje wpływ drgań i wibracji konstrukcji wsporczej, na której zamocowana jest kamera SNP-6320RH.

Obudowa kamery ma stopień szczelności IP66 i odporność na udary mechaniczne IK10. Kamera może pracować w temperaturach otoczenia z zakresu od -50°C do +55°C.

Otwarta platforma programowa

Otwarta platforma programowa, z jaką mamy do czynienia w procesorze WiseNetIII DSP, jest zgodna ze specyfikacją ONVIF. Dzięki temu kamery SNP-6320RH mogą być wykorzystane podczas tworzenia złożonych systemów dozorowych, spełniających indywidualne wymagania użytkowników końcowych. Dzięki nadmiarowi mocy obliczeniowej procesorów WiseNetIII DSP w kamerach SNP-6320RH mogą być uruchomione specjalistyczne aplikacje dokonujące analizy treści obrazów, na przykład służące do odczytu tablic rejestracyjnych samochodów czy wykrywania twarzy ludzkich, zliczania osób, ochrony perymetrycznej obiektów i innych tym podobnych zadań. Aplikacje mogą być pobierane z sieci i instalowane w kamerach podobnie jak w przypadku smartfonów. Większość kamer wykorzystujących otwartą platformę programową ma możliwość uruchomienia tylko jednej aplikacji, tymczasem znaczna moc obliczeniowa procesorów WiseNetIII DSP firmy Samsung stwarza możliwość jednoczesnego uruchomienia kilku aplikacji.

Podobnie jak inne produkty firmy Samsung Techwin, kamery SNP-6320RH są objęte realizowanym przez Samsung Techwin Europe programem wsparcia technicznego i serwisowego. Wsparcie to obejmuje pomoc przy projektowaniu systemów dozorowych oraz trzyletnią gwarancję na wszystkie produkty.

Samsung Techwin Poland
Tłumaczenie: Redakcja

Na stronie http://goo.gl/A1U1CG można zobaczyć, jak działa kamera SNP-6320RH

 

Zabezpieczenia 3/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony