Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nasobny wizyjny system dozorowy marki NOVUS

Printer Friendly and PDF

Nasobne systemy telewizji użytkowej są rekomendowane przede wszystkim policji i Straży Miejskiej. Wynika to z konieczności rejestrowania interwencji, które bardzo często są przedmiotem kontrowersji i skarg, a także sporów sądowych. Wydanie wiarygodnej opinii w takich przypadkach bywało niemożliwe, gdyż nie było możliwości bezstronnego odtworzenia jego przebiegu i wszystko sprowadzało się do przedstawienia przez obie strony swoich wersji wydarzeń. Systemy nasobne mogą również być stosowane przez inne grupy zawodowe, które muszą dokumentować swoje czynności, np. przez pracowników agencji ochrony, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej, przez osoby odpowiedzialne za prowadzenie imprez masowych czy ochronę konwojów, a także osoby zagrożone przemocą i agresją w kontakcie z petentami, np. przez pracowników socjalnych. Spektrum grup społecznych mogących z korzyścią stosować takie rozwiązania stale się powiększa. Dotyczy to również kierowców jednośladów dokumentujących wykroczenia drogowe innych użytkowników dróg.

Rys. 1. Kamera nasobna NVBWS-C01

 

W podstawowej konfiguracji system tworzą kamery nasobne wraz z dodatkowymi akcesoriami. Każda z tych kamer ma niewielkie rozmiary, masę 200 g i jest wyposażona w uchwyt nośny. Kamery mają klasę szczelności IP67 i mogą pracować w temperaturach od -30°C do 70°C. Można je wykorzystać w każdych warunkach pogodowych. Każda z kamer ma wbudowaną baterię o pojemności 2700 mAh, co umożliwia ciągłą pracę urządzenia przez okres jednej zmiany, czyli przez około 8 h. Kamery mają przetworniki CMOS o rozdzielczości 1920x1080 i generują dwa strumienie wizyjne z kompresją H.264 lub H.265. Rejestrują także dźwięk. Wbudowane głośniki oraz mikrofony mogą być wykorzystywane do komunikacji z centrum nadzoru. Pierwszy strumień wizyjny o wysokiej rozdzielczości jest zapisywany na wewnętrznej karcie pamięci o pojemności 32 GB (gwarantowany jest zapis przez okres jednej zmiany) oraz może być transmitowany do centrum nadzoru. Drugi strumień wizyjny o niższej rozdzielczości jest nieprzerwanie transmitowany do centrum nadzoru. Ponadto w każdej z kamer może być zainstalowana karta SD o pojemności do 128 GB. Kamery mają wbudowane dwie diody LED pracujące w podczerwieni, o zasięgu do 15 m, co umożliwia wykorzystanie ich w całkowitej ciemności. Dwie inne diody LED, które oświetlają światłem widzialnym, mogą być wykorzystywane jako latarki.

Rys. 2. Stacja dokująca NVBWS-DDS

 

Nagrania są opatrzone znakiem wodnym identyfikującym operatora. Mogą być dodatkowo oznaczone jako kluczowe, co umożliwia ich szybkie odnalezienie w zgromadzonym materiale. Kamery można skonfigurować za pomocą wbudowanego dotykowego wyświetlacza o przekątnej 2,2". Dostęp do menu może być autoryzowany kodem lub wzorem. Kamery mogą pracować w trybie autonomicznym bez komunikacji sieciowej z centrum nadzoru, ale dzięki interfejsom Wi-Fi (802.11 a/b/g/n 2,4 GHz + 5 GHz) oraz 3G/4G możliwa jest ciągła transmisja i zdalny nadzór nad podejmowanymi czynnościami.

W wersji kamuflowanej dostępne są dodatkowe akcesoria, takie jak kamery guzikowe NVBWS-C01/BC oraz kamery nauszne NVBWS-C01/EC komunikujące się kablowo z „kamerą matką” poprzez gniazdo microUSB.

Stacja dokująca pozwala na zarządzanie danymi zapisanymi na kamerach nasobnych. Jest w niej sześć gniazd dla kamer, w tym jedno gniazdo priorytetowe. Przy pełnym obsadzeniu wszystkich gniazd kamerami nasobnymi prędkość zgrywania danych wynosi maksymalnie 4,6 Mb/s i maksymalnie 15 Mb/s w przypadku gniazda priorytetowego. Stacja dokująca, wyposażona w system operacyjny Windows 10 i ekran o przekątnej 13,3", może być rozbudowana w zależności od potrzeb – mogą być w niej maksymalnie 24 gniazda.

Rys. 3. Architektura systemu nasobnego marki NOVUS

 

Po włożeniu kamery do gniazda następuje automatyczne pobieranie i kasowanie z pamięci zarejestrowanych nagrań oraz ładowanie akumulatorów. Kamery mają mechaniczną blokadę zabezpieczającą je przed nieautoryzowanym użyciem. Ponowne uruchomienie kamery wymaga podania identyfikatora i hasła lub użycia klucza mechanicznego używanego przez administratora systemu.

W stacji dokującej można dodatkowo zamontować dwa dyski twarde o łącznej pojemności 24 TB służące do zgrywania materiału wizyjnego. Operator systemu może pobrać bieżący lub archiwalny materiał wizyjny, a także usunąć stare nagrania.

Rys. 4. Interfejs graficzny stacji zarządzającej systemem wizyjnym (NVBWS-VMS)

 

Uzupełnieniem systemu i podstawowym narzędziem do jego obsługi w czasie rzeczywistym jest stacja zarządzania NVBWS-VMS. Stacja umożliwia bieżące odbieranie strumieni wizyjnych z kamer i zapisywanie ich na dyskach twardych. Istnieje możliwość połączenia z macierzami iSCSI, a także zwizualizowanie położenia kamer na mapie Google Maps. Analizując przebieg patrolu, możemy odtworzyć materiał zapisany w dowolnym momencie, w dowolnym miejscu. Ponadto w sytuacjach krytycznych nadzorca systemu może zdalnie uruchomić zapis na dowolnej z kamer, wyręczając tym samym operatora. VMS oraz kamery mają dupleksowy system komunikacji głosowej. Każdy z operatorów kamer nasobnych cały czas ma kontakt głosowy z centrum dozorowym.

Należy spodziewać się, że w miarę upływu czasu popularność takich rozwiązań będzie rosła i kamery nasobne staną się codziennym narzędziem pracy poprawiającym bezpieczeństwo personelu przebywającego w terenie, pozwalającym na lepszą ocenę aktualnej sytuacji, a także stwarzającym możliwość dokumentowania podejmowanych czynności.

Patryk Gańko
AAT HOLDING

 

Zabezpieczenia 3/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony