Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kamery megapikselowe z Pelco

Printer Friendly and PDF

W drugim kwartale 2009 r. firma Pelco wprowadzi do sprzedaży stałe kamery megapikselowe wykonane w technologii Sarix. Celem artykułu jest przedstawienie parametrów i możliwości nowych kamer IP.

Technologia Sarix

Sarix to nazwa technologii kamer megapikselowych opracowanej przez konstruktorów Pelco. Będzie ona stosowana we wszystkich kamerach wysokiej rozdzielczości Pelco, jakie zostaną wprowadzone na rynek w 2009 roku. Pierwsze modele kamer wykonanych w tej technologii to rodzina Sarix IX składająca się z ośmiu kamer kolorowych i dzienno-nocnych o rozdzielczościach 3,1 megapiksela, 2,1 megapiksela, 1,3 megapiksela oraz 0,5 megapiksela. Planowane jest wprowadzenie kolejnych modeli w kolejnych kwartałach 2009 roku. Będą to kolorowe i dzienno-nocne kamery kopułowe do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych.

Kamery Sarix IX zawierają przetworniki CMOS pracujące ze skanowaniem progresywnym. Czułość, mierzona przy f/1,2, 2800 K i SNR>24 dB, dla trybu kolorowego i czarnobiałego wynosi odpowiednio 1 luks i 0,20 luksa. W trybie SENS czułość dla trybu kolorowego i czarno-białego wynosi odpowiednio 0,20 luksa i 0,05 luksa.

Podstawowym standardem kodowania jest H.264, dostępny jest też MJPEG. Kamera może wytworzyć dwa strumienie wideo. Liczba obrazów/s w strumieniu wideo zależy od wybranej rozdzielczości i sposobu kodowania. Przykładowo strumień wideo z kamery IXE20 o rozdzielczości 1920x1080 dla kompresji H.264 może zawierać maksimum 15 obrazów na sekundę. Karty katalogowe poszczególnych kamer Sarix IX opisują szczegółowo parametry generowanego strumienia wideo w zależności od wybranej rozdzielczości. Kamery IXS0 mają dodatkowo możliwość wytworzenia strumienia kodowanego MPEG4 o rozdzielczości 4CIF, co umożliwia zastosowanie ich w istniejących systemach rejestracji obsługujących protokół IP Pelco, takich jak seria DVR5100.
W kamerach IXE20 stosowana jest technologia Sarix EP (Extended Platform – poszerzona platforma), dzięki której procesor kamery ma zwiększoną wydajność. Pozwala to uzyskać dużą liczbę obrazów/s dla dużych rozdzielczości oraz stosować w przyszłości oprogramowanie do analizy obrazu. Docelowo klienci będą mogli załadować do pamięci kamery programy analityczne tworzone przez różnych producentów. Wbudowany czytnik kart pamięci w standardzie mini-SD pozwala na zapis zdjęcia powiązanego ze stanem alarmowym wywołanym na przykład naruszeniem parametryzowanego wejścia alarmowego w kamerze. Oprócz wejścia alarmowego dostępny jest też wyjściowy obwód alarmowy o obciążalności 75 mA przy napięciu stałym 15 V. Dla ułatwienia strojenia kamery Sarix IX są wyposażone w serwisowe wyjścia wideo z analogowym sygnałem PAL.

dubai_sarix-city.jpg

Obsługiwane są następujące protokoły sieciowe: TCP/IP, UDP/IP (Unicast, Multicast IGMP), UPnP, DNS, DHCP, RTP, RTSP, NTP, IPv4, SNMP, QoS, HTTP, HTTPS, LDAP (klient), SSH, SSL, SMTP, FTP, MDNS (Bonjour).

Interfejs internetowy

Kamery serii Sarix IX mogą być konfigurowane i administrowane zdalnie, przy użyciu przeglądarki internetowej. Kompatybilne przeglądarki to Microsoft Internet Explorer wersja 7.0 lub późniejsza oraz Mozilla Firefox wersja 3.0 lub późniejsza. Użytkownik może oglądać w przeglądarce obraz z maksimum 16 kamer pracujących w tej samej sieci IP. Poprzez przeglądarkę internetową zarządza się także protokołami SSL, SSH i QoS. Z każdą kamerą w trybie „unicast” może połączyć się maksimum 20 użytkowników, natomiast w trybie „multicast” liczba nie jest limitowana.

Systemy rejestracji

Rejestracja obrazów z kamer megapikselowych będzie się odbywać w systemie IP Endura (wersja 2.0), którego premiera jest zapowiadana na drugi kwartał bieżącego roku. Drugą platformą rejestracji będzie rodzina rejestratorów Digital Sentry z oprogramowaniem w wersji 1.6 lub późniejszej. Obraz wideo może być wyświetlany i nagrywany także przez oprogramowanie innych producentów z branży. Pelco udostępnia zainteresowanym firmom protokół API umożliwiający wykonanie sterowników do swoich kamer megapikselowych.

tab1.gif
Tab. 1. Kamery megapikselowe serii Sarix IX

Obiektywy

Do kamer megapikselowych oferowana jest nowa seria obiektywów o oznaczeniu 13M, które zapewniają uzyskanie dobrej jakości obrazu i maksymalne wykorzystanie możliwości kamery nawet przy słabych warunkach oświetleniowych. Obiektywy mają automatyczną migawkę, natomiast ostrość i powiększenie są ustawiane ręcznie. Dostępne są cztery zakresy ogniskowych: 2,2–6,0 mm, 2,8–8 mm, 2,8–12 mm oraz 15–50 mm. Obiektywy serii 13M są przeznaczone do kamer z przetwornikiem 1/3 cala, mocowaniem typu CS i sterowaniem DC. Mogą być stosowane w systemach telewizji dozorowej z oświetlaczami podczerwieni.

Rekomendowane obudowy i zasilacze

Do kamer Sarix IX Pelco poleca obudowy serii EH3512, EH1512 i DF8 (kopuła). Kamery mogą być także mocowane na uchwycie uniwersalnym C10-UM. Masa kamery bez obiektywu to około 500 g. Zasilanie może być doprowadzone poprzez sieć Ethernet w standardzie PoE lub z zewnętrznego zasilacza o napięciu przemiennym 24 V z serii MCS lub WCS. Moc pobierana przez kamerę nie przekracza 7 W. Kamery megapikselowe Pelco cechują się zaawansowanymi parametrami technicznymi i wyróżniają się wyjątkową estetyką wykonania. Bardzo dobrze prezentują się we wnętrzach nowoczesnych budynków biurowych. W Polsce produkty Pelco są dostępne w sieci partnerów firmy TAC, która jest wyłącznym przedstawicielem firmy Pelco w Polsce. Więcej informacji o kamerach IP z Pelco można znaleźć na stronie http://www.pelco.com/IP. Zapraszamy też na stronę TAC http://www.tac.com/pl.

Norbert Góra
TAC

Zabezpieczenia 2/2009

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony