Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kamery IP

Printer Friendly and PDF

W maju bieżącego roku firma Pelco, światowy lider w dziedzinie systemów CCTV, wprowadziła do swojej oferty kolejną nowość - rodzinę kamer sieciowych Camclosure IP serii IP110. Obecnie w sprzedaży jest wiele modeli tego typu urządzeń różniących się rodzajem kamery i obiektywu. Celem niniejszego artykułu jest dostarczenie podstawowych informacji o tych produktach.

Wbudowany w kamerę serwer wideo może wprowadzać do sieci trzy strumienie wideo. Dwa strumienie MPEG4 (25 obr./s) mogą być odbierane przez urządzenia systemu Endura lub dowolne oprogramowanie z interfejsem, zgodnym z protokołem Camclosure IP API. Skalowalny strumień MJPEG może być odbierany bezpośrednio przy użyciu przeglądarki internetowej Microsoft Internet Explorer lub FireFox. Obsługiwane przez kamerę protokoły to: TCP/IP, UDP/IP (Unicast, Multicast IGMP), UPnP, DNS, DHCP, RTP i NTP.

Klient ma do wyboru cztery rodzaje kamer i dwa rodzaje obiektywów, co oznacza osiem różnych produktów. Dostępne są następujące kamery: kolorowa wysokiej rozdzielczości 540 TVL, dzienno-nocna wysokiej rozdzielczości 540 TVL, kolorowa z szerokim zakresem dynamiki oraz dzienno-nocna z szerokim zakresem dynamiki, a także obiektywy o zmiennej ogniskowej: 3,0 - 9,5 mm oraz 9,0 - 22,0 mm.

Dodatkową funkcjonalność zapewnia wyjście alarmowe oraz parametryzowane wejście alarmowe.

Instalacja

Obudowa o konstrukcji stalowo-aluminiowej jest przeznaczona do montażu wewnętrznego lub zewnętrznego (IP66) bezpośrednio na ścianie lub na suficie. Istnieje także możliwość montażu na opcjonalnym uchwycie. Kamera wymaga zasilania napięciem 24V~ z zewnętrznego zasilacza lub poprzez Ethernet w standardzie PoE.

W obudowie znajdują się dwa elementy: na spodzie - płyta Web serwera z koderem, a powyżej - zespół kamery z obiektywem. Oba elementy są połączone ze sobą trzema przewodami ze złączami. Jest to duże udogodnienie dla instalatora, gdyż w przypadku zmiany kamery IP, np. z kolorowej na dzienno-nocną, wystarczy wymienić sam zespół kamery, nie demontując kodera i obudowy.

Pokrywa kamery przykręcana jest trzema śrubami. Może być w wersji przezroczystej lub przyciemnionej. Dopuszczalny zakres temperatur pracy urządzenia wynosi od -46°C do 50°C. Podgrzewacz sterowany termostatem aktywuje się, gdy temperatura spadnie poniżej 5°C.

Strojenie

Regulacja ustawienia modułu kamery wewnątrz obudowy jest możliwa w trzech osiach symetrii. Moduł kamery może być obrócony poziomo w zakresie 360°. Pochylenie kamery jest możliwe w zakresie od 20° do 100°. Sama kamera może też zostać obrócona w swoim uchwycie. W celu ułatwienia strojenia w zespole kamery znajduje się gniazdo typu „jack" 2,5 mm, gdzie dostępny jest analogowy sygnał wideo w systemie PAL. Instalator może tu podłączyć swój monitor serwisowy.

Zestaw przełączników w module kamery, w zależności od jej typu, umożliwia włączanie różnych funkcji, np. automatycznej regulacji wzmocnienia (AGC), kompensacji jasnego tła (BLC), redukcji migotania, automatycznego balansu bieli i innych.

Praca z przeglądarką

Po podłączeniu Camclosure IP do sieci komputerowej należy włączyć komputer i uruchomić przeglądarkę MS Internet Explorer lub FireFox. Na komputerze musi być zainstalowana Java JRE w wersji 1.42 lub wyższej. Po wpisaniu adresu IP kamery w polu adresu (http://...) przeglądarki można się zalogować, wpisując login: „admin" i hasło: „admin". Obraz z kamery pojawia się na ekranie. W prawym górnym rogu znajduje się rozwijalne menu do ustawienia szybkości odświeżania. Do wyboru jest 1, 2, 5, 10 i 15 obrazów/s. Po prawej stronie wyświetlanego obrazu znajdują się następujące przełączniki: przejścia do trybu pełnoekranowego, przejścia do okna skalowalnego oraz przechwytywania pojedynczego obrazu z możliwością jego zapisu (JPG), wydruku oraz przesłania przez e-maile.

Zakładka „Roles" służy do definiowania kategorii uprawnień dostępu np. administrator, użytkownik, gość. Zakładka „Users" służy do definiowania nowych, przydzielania im haseł oraz kategorii dostępu. Web serwer umożliwia jednoczesny odbiór strumieni wideo przez 10 użytkowników. Przy użyciu technologii „multicast" liczba użytkowników nie jest limitowana.

Praca w systemie Endura

Jeśli Camclosure IP użyjemy w sieciowym systemie Endura produkowanym przez Pelco, to Web serwer kamery wysyła w sieci dwa dodatkowe strumienie wideo w formacie MPEG4 do rejestratora wideo NVR5100 oraz do urządzeń wyświetlających, takich jak stacja robocza WS5050 lub dekoder z podłączonym monitorem analogowym. Dostępne rozdzielczości pracy to 4CIF (704 x 576), 2CIF (704 x 288), CIF (352 x 288) i QCIF (176 x144). Strumień w formacie MJPEG może być nadal używany do podglądu wideo na zwykłym komputerze PC z przeglądarką internetową. Strumienie MPEG4 są przetwarzane w systemie Endura przy wykorzystaniu technologii EnduraStor i EnduraView, które pozwalają zoptymalizować czas przechowywania materiału wideo oraz jakość obrazu podczas podglądu i odtwarzania.

 
Tab. 1. Modele kamer IP Pelco

 

Współpraca z BMS

Firmy oferujące oprogramowanie typu BMS mogą zintegrować Camclosure IP ze swoimi produktami. Producentom oprogramowania Pelco udostępnia dokumentację API umożliwiającą stworzenie sterownika do odbioru strumieni wideo z Camclosure IP. Do komunikacji z innymi urządzeniami kamery IP Pelco używają języka XML. W chwili obecnej takiej integracji dokonała firma Milestone Systems (USA). Sterownik do obsługi Camclosure IP może być także ciekawym rozwiązaniem dla stacji monitorowania, korzystających z wideo weryfikacji alarmów.

Więcej informacji na temat Camclosure IP można znaleźć na www.pelco.com/ipcam oraz u autoryzowanych dystrybutorów Pelco w Polsce. Firmy produkujące oprogramowanie i zainteresowane dokumentacją API mogą wysyłać zapytania na adres: pelco.ipcam@poczta.neostrada.pl.

Przeglądarka

Podłącz system Camclosure IP do sieci komputerowej używając przełącznika sieciowego i obserwuj obraz za pomocą komputera z przeglądarką MS Internet Explorer lub Mozilla Firefox. W tym celu wpisz definiowany przez użytkownika adres IP kamery Camclosure IP w polu adresu przeglądarki i zaloguj się uprawnionym hasłem. Będziesz mógł obserwować transmisje wideo z dowolnego miejsca na świecie. 

 Endura

W sieciowym systemie wideo Endura webserwer kamery wysyła do sieci dwa strumienie wideo w formacie MPEG-4: do rejestratora wideo NVR5100 oraz do urządzeń wyświetlających, takich jak stacja robocza WS5050 lub dekoder z podłączonym analogowym monitorem. Trzeci strumień, w formacie MJPEG, może być nadal używany do podglądu wideo na zwykłym PC z przeglądarką internetową. 

 

Norbert Góra
Pelco Europe

Zabezpieczenia 5/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony