Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

GO Advance

Printer Friendly and PDF

lead.jpgRealShot Manager to oprogramowanie dobrze znane osobom pracującym z kamerami IP marki Sony. Doczekało się ono premiery wersji zaawansowanej, która uwzględnia uwagi użytkowników wersji standardowej poprzez dodanie szeregu udogodnień zwiększających efektywność pracy operatorów. RealShot Manager Advanced dostępny jest jako aplikacja dla systemu operacyjnego Windows lub jest wbudowany w nową serię rejestratorów sieciowych NSR (NSR-1050H, NSR-1100 i NSR-1200). Co ważne, rozwiązania te są ze sobą kompatybilne – na urządzeniach z serii NSR-1000 pracuje dokładnie ta sama aplikacja RSM Advanced, tyle że w wersji dla platformy Linux. W niniejszym artykule przybliżymy kilka kluczowych cech nowej platformy software’owej marki Sony.

W porównaniu z poprzednią wersją aplikacja RealShot Manager Advanced (RSM Advanced) posiada wiele nowych udogodnień. Jedną z nich jest automatyczna rejestracja kamer w systemie. Rejestrację dowolnej liczby kamer wraz z ustawieniem dla nich harmonogramu nagrywania można w RSM Advanced wykonać w niecałą minutę! Siatka z podglądami obrazów z kamer jest automatycznie tworzona i dopasowywana do rozdzielczości monitora. Oczywiście wciąż można tworzyć swoje własne schematy podglądu obrazów. Kolejną ciekawostką jest zupełnie nowa obsługa kamer za pomocą myszy. W RSM Advanced wystarczy kliknąć na dowolny obszar obrazu kamery, aby stał się on środkiem obserwowanego obrazu. Za pomocą myszy można też sterować funkcją zoom. Poprzez zaznaczenie na obrazie prostokątnego obszaru wymuszamy na kamerze automatyczny zoom i wyśrodkowanie kadru.

rys1.jpg
Rys. 1. Rozbudowa powierzchni dyskowej NSR serii 1000 o kolejne zewnętrze dyski

 

Rozbudowany został również moduł wyszukiwania nagrań, dzięki czemu oprogramowanie pozwala na wyszukiwanie według wielu kryteriów. Wyszukane nagrania (które często mogą być bardzo krótkie) można połączyć w jeden film i oglądać go w trybie przyśpieszonym. Nagrania można eksportować do powszechnie akceptowalnych formatów.

Aplikacja RSM Advanced wyręcza operatorów monitoringu w wielu czynnościach, dzięki czemu przeciwdziała ich szybkiemu znużeniu. Po pierwsze odróżnia ona alarm od zdarzenia. Nie każde wykryte przez kamerę zdarzenie musi być traktowane jako alarm przykuwający uwagę operatora. W pewnych warunkach wykryty ruch nie będzie powodował alarmowania, za to może być nagrany jak alarm. Jeśli przykładowo monitorujemy korytarze w centrum handlowym, to ruch wykryty w godzinach otwarcia centrum nie zostanie potraktowany jako zdarzenie alarmowe, będzie jednak nagrywany. Ruch wykryty po zamknięciu centrum też jest nagrywany, ale wtedy będzie już wywoływać alarm przykuwający uwagę operatora. Po drugie, obraz z kamery wykrywającej alarm można przekierować na oddzielnie zdefiniowany monitor (ang. Hot Spot).

Jedną z nowych funkcji w oprogramowaniu jest definiowanie akcji systemu monitoringu dla określonych zdarzeń. Możemy na przykład stworzyć schemat z podglądem kamery skierowanej na drzwi, a obok ikony kamery umieścić ikonę przycisku do otwierania drzwi. Jeśli na obrazie z kamery zobaczymy osobę uprawnioną do wejścia, możemy kliknąć na ikonę przycisku otwierania, co spowoduje wysłanie impulsu do systemu kontroli dostępu otwierającego drzwi.

W celu poznania innych nowych funkcji RSM Advanced prosimy o kontakt z producentem.

Rejestratory serii NSR-1000 – GO HYBRID

Nowe rejestratory sieciowe (wyposażone w RealShot Manager Advanced dla systemu Linux) są dostępne w trzech wersjach: NSR-1050H, NSR-1100 i NSR-1200. Pomagają one przejść w sieciach IP z rozwiązań analogowych na cyfrowe w sposób płynny i ekonomicznie efektywny, co jest głównym celem prowadzonej przez firmę Sony kampanii „GO HYBRID”. Wszystkie modele NSR-1000 (oprócz pełnej obsługi kamer IP) pozwalają na podłączenie kamer analogowych bez wykorzystywania dodatkowych urządzeń (np. konwerterów). Główne różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami przedstawia poniższa tabela. Pierwszy wymieniony model pozwala standardowo na podłączenie maksymalnie 16 kamer analogowych. Za pomocą zaawansowanych filtrów wykrywających zdarzenia (np. przekroczenie linii, zniknięcie obiektu czy zgromadzenie się określonej grupy osób) obraz z kamer analogowych będzie podlegał analizie pozwalającej na detekcję ruchu oraz obróbkę. Kamery IP Sony podłączone do NSR-a mogą wysyłać do niego obraz w celu rejestracji czy też wtórnej analizy obrazu, ale w przypadku kamer cyfrowych bazowanie na ich własnej wbudowanej inteligencji jest dużo bardziej efektywne. W takim przypadku kamery odciążą rejestrator sieciowy od zaawansowanej analizy obrazu i stworzą z innymi urządzeniami system rozproszonej inteligencji (platforma DEPA).

tab1.gif

 

Otwarta platforma

Aplikacja RSM Advanced dla platformy Windows pozwala na współpracę z urządzeniami NSR z serii 1000. Dzięki niej może mieć miejsce taka na przykład sytuacja, że w każdym sklepie należącym do sieci handlowej X zainstalowanych jest dziesięć kamer analogowych oraz dziesięć kamer sieciowych. Kamery połączone są z NSR-1050H znajdującym się w sklepie, na tym urządzeniu rejestrowane są też nagrania. Osoba odpowiadająca za bezpieczeństwo może połączyć się z NSR-em w dowolnym sklepie, może ponadto zarządzać kamerami, przeglądać nagrania czy też przekonfigurować ustawienia. Wszystko to może wykonać za pomocą bezpłatnej aplikacji klienckiej RSM Advanced. W przypadku większej liczby kamer można użyć kilku urządzeń NSR (lub komputerów z serwerową wersją RSM Advanced) i przechowywać centralną bazę użytkowników na jednym z nich. System uprawnień użytkowników pozwala na bardzo zaawansowane dostosowanie uprawnień do niemal każdego typu monitorowanych obiektów. Jeśli okaże się, że pojemności dysków w rejestratorach NSR nie są wystarczające, wówczas do każdego rejestratora można podłączyć kaskadowo siedem zewnętrznych macierzy dyskowych Sony (2 TB każda).

rys2.jpg
Rys. 2. Możliwy schemat działania rozproszonych instalacji wielokamerowych

 

rys3.jpg
Rys. 3. Łatwy dostęp do nagrań, odtwarzanie i podgląd na żywo równocześnie

 

W przyszłości RealShot Manager będzie wspierał standard ONVIF, który umożliwi obsługę kamer czołowych producentów (w tym Sony) przez ten sam interfejs. Obecnie kamery niemal każdego producenta są obsługiwane inaczej i w każdym oprogramowaniu dedykowanym dla systemów monitoringu należy je osobno definiować. Mimo, że na zakończenie prac nad standardem ONVIF należy jeszcze poczekać, w najnowszej wersji RealShot Manager Advanced będzie obsługiwał wszystkie modele kamer Axis. Już w tej chwili RSM Advanced obsługuje pięć najpopularniejszych modeli kamer sieciowych tego producenta.

Obsługa w języku polskim

Pod koniec maja 2009 r. bardzo popularne w Polsce oprogramowanie RealShot Manager będzie dostępne także w językach polskim i portugalskim. Dotychczas dostępne są wersje w językach: angielskim, japońskim, chińskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i rosyjskim.

Podsumowanie

Firma Sony rozpoczęła nową kampanię GO HYBRID, która przyczyniła się do wprowadzenia serii rejestratorów sieciowych NSR-1000, dedykowanych zarówno dla rozwiązań hybrydowych (analogowo-cyfrowych), jak i rozwiązań standardowych w sieciach IP. Rejestratory są wyposażone w zupełnie nowe oprogramowanie RealShot Manager Advanced, dostępne również jako samodzielna aplikacja dla platform Windows. Użytkownikom ceniącym efektywność i wygodę obsługi oprogramowanie to na pewno przypadnie do gustu. Systemy bazujące na tych rozwiązaniach można ze sobą łączyć w niemal dowolny sposób, a w przyszłości będą one współpracowały z rozwiązaniami innych wiodących producentów. Pod koniec maja RSM Advanced będzie dostępny w wersji polskiej. Do końca czerwca obowiązuje promocja – kupując dowolne cztery kamery sieciowe Sony, można bezpłatnie otrzymać 4-kamerową licencję na RealShot Manager Advanced.

Marta Małecka
Jacek Gawrych
Sony Poland

Zabezpieczenia 3/2009

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony