Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

GANZ - kamera szerokodynamiczna nowej generacji

Printer Friendly and PDF

Jak pokazuje praktyka, nadal pojawia się wiele trudności w uzyskaniu satysfakcjonującego obrazu z kamery usytuowanej w utrudnionych warunkach oświetleniowych. Ich przykładem jest skierowanie kamery wewnątrz pomieszczenia w kierunku np. drzwi wejściowych, okna czy też witryny wystawowej. Występuje wówczas silne miejscowe, a nawet tzw. punktowe oślepienie kamery, utrudniające zachowanie wyraźnego i czytelnego obrazu wideo. Na rynku pojawiło się dotychczas wiele rozwiązań „odpornych” na to zjawisko, jednakże silne punktowe oślepienie kamery jest na tyle trudnym do skompensowania efektem, że nawet zaawansowane kamery nie zapewniają wystarczająco jednorodnego i wyraźnego obrazu w momencie pojawienia się oślepiającego światła punktowego.

Firma CBC wprowadziła na rynek kamerę szerokodynamiczną GANZ nowej generacji o symbolu ZC-Y35PH4. Jest to zaawansowany produkt, przeznaczony i zalecany do obserwacji w wyjątkowo trudnych i nietypowych warunkach oświetleniowych. Duża zdolność kamery do kompensacji niejednorodnego oświetlenia sceny została uzyskana dzięki bardzo szerokiemu zakresowi dynamiki oraz definiowanej wielostrefowej kompensacji tła.

Image

 

Funkcja Low Light Integration, czyli dynamiczne wzmocnienie sygnału wideo, maksymalnie 64-krotnie, oraz szeroka dynamika układów elektronicznych zapewniają wyraźny obraz na całym jego obszarze, nawet przy miejscowym zaciemnieniu sceny lub też przy punktowym oślepieniu kamery.

Model ZC-Y35PH4 doskonale sprawdza się w nadzwyczaj trudnych warunkach oświetleniowych, takich jak zmienne źródło światła, niejednorodne oświetlenie obserwowanej sceny itp. Funkcja Wide Dynamic Range (WDR) efektywnie wspomaga kompensację tła dzięki zaawansowanej metodzie reprodukcji obrazu. Procesor DSP dokonuje syntezy dwóch obrazów uzyskanych przy różnych prędkościach migawki elektronicznej, dając w rezultacie skompensowany obraz o bardzo wysokiej jakości, nawet pomimo niejednorodnego oświetlenia obserwowanej sceny. Jest to bardzo skuteczna metoda uzyskiwania obrazu, opracowana przez inżynierów japońskiego koncernu CBC.

Kamera pracuje w dwóch trybach (kolorowym i monochromatycznym) z wykorzystaniem mechanicznego filtru IRCut. Zmiana trybu pracy na kolorowy powoduje nasunięcie filtru IRCut przed przetwornik CCD, eliminując tym samym ewentualne interferencje czy też zakłócenia pracy kamery, które mogą być spowodowane światłem podczerwonym IR. Wysoka rozdzielczość kamery, wynosząca 500 linii TV, zapewnia doskonałą wyrazistość obrazu i rozróżnialność szczegółów.

Podstawowe parametry kamery ZC-Y35PH4
Rozdzielczość pozioma500 TVL
Czułość (F1.0/50IRE)0,1 lx - kolor; 0,01 lx - mono
Zakres dynamiki46 dB (WDR: włączone); S/N: 50 dB
Kompensacja światła tylnegoWDR/ON/OFF; 48-strefowa kompensacja BLC w trybie WDR
Przetwornik CCDCCD IT 1/3"; 768 x 494 pikseli
Zasilanie24 VAC ± 10% lub 12 VDC ± 10%; pobór mocy: około 4 W
Balans bieliATW/AWB/ręcznie
Wymiary (szer. x wys. dł.)69,5 x 65,1 x 137,1 mm
Masa450 g

Konfiguracja kamery odbywa się za pomocą menu OSD oraz tzw. joysticka nawigacyjnego, umieszczonego na tylnej ściance kamery. Model ZC-Y35PH4 jest wyposażony w funkcję maskowania stref, dzięki której możliwe jest zdefiniowanie maksymalnie czterech niezależnych stref w polu widzenia kamery, maskowanych szarym tłem. Rozmiar i lokalizacja stref są konfigurowane indywidualnie. Jest to funkcja praktyczna i przydatna w sytuacjach, kiedy zachodzi potrzeba zabronienia obserwacji obszarów prywatnych, takich jak np. okna mieszkania, biura itp., znajdujących się w polu widzenia kamery.

Funkcja detekcji ruchu, zaimplementowana w kamerze ZC-Y35PH4, posiada 48 stref detekcji z regulacją czułości. Wykrycie ruchu, czyli naruszenie aktywnej strefy detekcji, powoduje przesłanie sygnału alarmowego z kamery poprzez przewód koncentryczny do dodatkowego modułu CRU10. Moduł jest wyposażony w wyjście alarmowe NO/NC, które można wykorzystać np. do pobudzenia systemu alarmowego.

Wielostrefowy tryb WDR działa w obrębie zdefiniowanych wcześniej obszarów. Pole widzenia kamery podzielone jest na 48 niezależnych stref, które mogą działać w trybie WDR (szerokodynamiczna kompensacja tła), lub też w normalnym trybie BLC. Wielostrefowy tryb WDR doskonale się sprawdza w sytuacjach zróżnicowanego poziomu światła w różnych rejonach obserwowanej sceny. Na rysunku przedstawiono dwa przykładowe obszary kompensacji w trybie WDR. Takie obszary można również konfigurować indywidualnie w obrębie 48 stref, dostępnych na obrazie wideo.

Kamera ZC-Y35PH4 jest też wyposażona w funkcję wspomagania regulacji ostrości, tzw. F. ADJ. (Focus Adjustment). Jest to doskonałe narzędzie dla instalatora, które w prosty sposób ułatwia regulację ostrości obrazu w ciągu dnia przy dobrym oświetleniu, tak, aby zagwarantować jednocześnie optymalną ostrość w nocy. Włączenie tej funkcji powoduje uruchomienie symulacji filtru ND, dzięki czemu uzyskiwane jest zminimalizowanie głębi ostrości. W takich warunkach przeprowadzenie regulacji ostrości obrazu nawet w ciągu dnia gwarantuje zachowanie prawidłowej ostrości w warunkach nocnych, przy niskim poziomie oświetlenia.

Krzysztof Skowroński
CBC Poland

Zabezpieczenia 4/2006 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony