Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nie tylko komunikacja

Printer Friendly and PDF

lead.jpgPonad 130 lat temu Alexander Graham Bell dokonał rewolucji w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej. Od tamtej pory człowiek uzależnił się od uzyskiwania drogą telefoniczną informacji, a także przeprowadzania konsultacji, pogaduszek czy wzywania pomocy. Jednak komunikacja głosowa to nie tylko telefonia. Rozwój elektroniki i techniki cyfrowej otworzył nowe możliwości komunikacji. Dotychczas standardowa telefonia wykorzystywała przy transmisji mowy ludzkiej pasmo 3,4 kHz, natomiast specjalistyczne rozwiązania interkomowe Commend stosowały 7 kHz. Obecnie zmodyfi- kowane kodeki VoIP pozwalają na szersze wykorzystanie pasma. System komunikacji i zarządzania firmy Commend nie pozostaje w tyle i aktualnie przoduje w systemach łączności interkomowej, stosując pasmo 16 kHz. Firma C&C Partners przedstawi, jak różne wymagania oraz sektory potrafizaspokoić jeden dostawca.

O tym, jak bogatą i skomplikowaną platformą jest system Commend, firma C&C Partners pisała już kilkakrotnie (w magazynach branży zabezpieczeń oraz w innych czasopismach fachowych, docierających do specjalistów z konkretnej branży). Kilkakrotnie prezentowała swoje systemy na targach (także międzynarodowych). W niniejszym artykule przedstawione zostaną wybrane realizacje, aby uzmysłowić czytelnikom/ inwestorom, że interkom w systemie Commend to nie tylko darmowy przekaz głosu.

rys1.jpg

Jednym z ważniejszych sektorów, w którym produkty firmy Commend znajdują zastosowanie, jest medycyna, a ściślej obiekty służby zdrowia. W szpitalach, domach opieki oraz ośrodkach zdrowia jest stosowana komunikacja głosowa, która obejmuje pielęgniarkę dyżurną i lekarza dyżurnego oraz sale operacyjne/zabiegowe, recepcje/rejestracje. Interkom znajduje zastosowanie także w innych pomieszczeniach szpitalnych, np. w kuchni, pokoju personelu, pokoju socjalnym, w windach, szatniach, na portierni czy nawet w poczekalniach. Nie bez znaczenia jest umożliwienie komunikacji między personelem w części biurowej, dzięki czemu sekretarka, kierownik, oddziałowa i ordynator mogą być w stałym kontakcie. Łączność ta może mieć charakter konferencji, może odbywać się w trybie Simplex lub Open-duplex. W szpitalach ważna jest także możliwość wykonywania śluz, czyli kontroli dostępu z możliwością zdalnego otwierania drzwi z poziomu klawiatury interkomu, a także integracja słuchawki interkomu z telefonią, telewizją dozorową, możliwość nadawania komunikatów do wszystkich/wybranych grup użytkowników czy przełączania się między trybem głośnomówiącym a mikrotelefonicznym. Uzupełnieniem takiego pakietu możliwości jest wizualizacja z funkcjami raportowania. W polskich szpitalach rozwiązania Commend znajdują się w Świnoujściu, Radomiu, Gdańsku, Lesznie, Warszawie i Białymstoku.

Jedną z ciekawszych realizacji jest wyposażenie w system Commend Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Na terenie tego lotniska znajdują się panele komunikacji SOS (ratowniczej) wykorzystujące interkomy Commend. W sytuacjach alarmowych lub informacyjnych można nawiązać połączenie ze służbami ochrony portu w trybie głośnomówiącym. Wyjście audio z interkomu zostało również sprzęgnięte z pętlą indukcyjną, dając w ten sposób większy komfort odsłuchiwania dla osób z dysfunkcjami słuchu, wyposażonymi w aparaty słuchowe z cewką typu T. W toaletach dla niepełnosprawnych zainstalowane zostały cięgna, które aktywując alarm, wysyłają komunikat na panel LCD interkomu, uruchamiają sygnalizator optyczny i przekazują informację o miejscu zdarzenia na wizualizacji. Ze względów bezpieczeństwa wszelkie połączenia głosowe rejestrowane są na serwerze. Wszystko to zbudowane jest na jednej platformie. Innego typu instalacje znajdują się także na lotnisku Ławica w Poznaniu oraz Okęciu w Warszawie.

Innym typem obiektów, w których doskonale sprawdza się Commend, są teatry. W tego typu placówkach ważna jest jakość przekazu oraz niezawodność systemu inspicjenckiego. Nie jest możliwe, aby spektakl został zrealizowany bez ciągłej łączności między inspicjentem, reżyserem, oświetleniowcem czy akustykiem. Commend pozwala dodatkowo na komunikację z garderobami czy integrację z telefonią DECT. Tego typu systemy działają w Warszawie, Łodzi, Szczecinie.

Nietypowym sposobem wykorzystania komunikacji IoIP (ang. Intercom over IP) systemu Commend jest realizacja nowego projektu przy współpracy z firmą Thales w Poznaniu. Na terenie stolicy Wielkopolski przy przejazdach kolejowych rozmieszczonych na przestrzeni kilku kilometrów wykorzystano możliwość przesyłu głosu po sieci IP. Na słupach przy przejazdach kolejowych zamontowane zostały kamery, promienniki podczerwieni oraz tuby głośnikowe. Tuby te mają bezpośrednie powiązanie z modułami interkomowymi. W mieście czterej dróżnicy wyposażeni są w słuchawki interkomowe pozwalające na nadawanie komunikatów dla wybranych przejazdów, na ostrzeganie oraz informowanie użytkowników dróg i przejść. System pozwala na pokonywanie hałasu miejskiego przy bardzo dobrej zrozumiałości mowy. Dodatkowo, za pośrednictwem wbudowanych przekaźników systemu Commend, pozwala on na załączenie (po wprowadzeniu kodu) promienników podczerwieni (skonfigurowane zostały także wejścia bezpotencjałowe pozwalające na wprowadzenie na przykład sygnału z kontaktronu). Każdy dróżnik ma swój obszar za który odpowiada i nie może nadawać komunikatów na przejazdy, których nie nadzoruje. Dodatkowo pracownicy kolei mają możliwość wzajemnego komunikowania się za pomocą doskonałej jakości sprzętu, wypierającego poczciwe radiotelefony simpleksowe. Interkom (w wydaniu wandaloodpornym) pojawił się również na terenie miasta przy jednym z przejazdów ograniczających wjazd na teren prywatny. I znów jedna platforma spełniła zróżnicowane oczekiwania (inwestora, integratora, użytkownika oraz prywatnego przedsiębiorcy).

Commend nieprzypadkowo trafił również do przemysłu. Dostarczane są tam sprawdzone rozwiązania pozwalające na pracę w dużym hałasie (bliskim 100 dB). Obudowa o podwyższonej klasie szczelności odporna jest na pył i wilgoć, a tworzywo sztuczne wzmacniane włóknem szklanym sprawdza się także w zakładach azotowych. Interkomy mogą być obsługiwane w rękawicach ochronnych, mogą pracować w trybie simpleks, uruchamiać automatycznie sygnalizator optyczny, mają także programowalne przyciski z podświetleniem LED. Poza tym pozwalają na integrację z innymi systemami. Omawiane tu produkty pracują w Kędzierzynie-Koźlu, Wrocławiu, Olsztynie czy Wykrotach.

Wyjątkowym obszarem zastosowań kompleksowych rozwiązań firmy Commend jest sektor penitencjarny. W zakładach karnych i aresztach potrzebny jest system gwarantujący niezawodność, a zarazem bezpieczny, stabilny, funkcjonalny i intuicyjny. Stosowanie kontroli dostępu i funkcji śluz, a także monitoring ciągłości linii, wizualizacja, rozwiązania wandaloodporne, integracja z CCTV, sterowanie oświetleniem – to tylko fragment wykorzystania możliwości tego systemu. Zintegrowany system komunikacji i zarządzania jest wykorzystywany przez skazanych podczas używania radiowęzła. Stosowany jest także do wzywania strażnika oraz pozwala na swobodne i szybkie komunikowanie się pracowników tych fortec.

Austriacka firma Commend wypromowała zintegrowany system komunikacji i zarządzania, stanowiący nieodzowną część budynków inteligentnych. Rozwiązania systemu Commend stanowią platformę integrującą łączność głosową, systemy alarmowe, CCTV, kontrolę dostępu, sterowanie bramami, telefonię, wizualizację itp. Co więcej, Commend nie pozostał obojętny wobec rozwoju technologii IP. Dziś dzięki wykorzystaniu proponowanych rozwiązań możliwa staje się nie tylko komunikacja z ludźmi z całego świata, ale także sterowanie urządzeniami w świecie TCP/IP. Wśród tych, którzy nam zaufali, są zarówno międzynarodowe zakłady produkcyjne, międzynarodowe grupy integratorów systemów automatyki, duże i małe biura projektowe, jak i mali oraz więksi inwestorzy… Sprawdź sam, co przekonało ich do naszego rozwiązania.

Marek Katarzyński
C&C Partners

Zabezpieczenia 4/2009

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony