Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

MB-Secure – modułowa platforma SSWiN i kontroli dostępu

Printer Friendly and PDF

leadInwestorzy poszukujący systemów zabezpieczających dla swych obiektów znajdą na rynku wiele różnych rozwiązań, jednak nie wszystkie te rozwiązania umożliwiają stworzenie systemu o dowolnej wielkości i bez zbędnych funkcji. Przyjrzyjmy się proponowanej przez firmę Honeywell platformie MB-Secure, która spełnia najwyższe wymagania klientów.

Honeywell Security Group to globalna grupa technologiczna oferująca systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy kontroli dostępu, systemy zarządzania czasem i bezpieczeństwem pracy oraz wizyjne systemy dozorowe. Firma oferuje nowoczesne urządzenia o wysokiej jakości i zintegrowane rozwiązania systemowe, które spełniają wszystkie potrzeby klientów – od domowych systemów bezpieczeństwa po kompleksowe, zintegrowane rozwiązania dla obiektów biznesowych czy przemysłowych.
MB-Secure firmy Honeywell jest modułową platformą SSWiN i kontroli dostępu. Można wykorzystać tylko te moduły, które są w danym przypadku potrzebne, i stworzyć z nich system zabezpieczeń odpowiadający faktycznym potrzebom użytkownika. Stosując dodatkowe moduły BUS lub moduły wejścia/wyjścia i dodatkowe urządzenia peryferyjne  można go łatwo rozbudować, a także zintegrować z innymi systemami, na przykład z wizyjnym systemem dozorowym. Do obsługi tak zintegrowanych systemów służy zaawansowane oprogramowanie WINMAG Plus. Dzięki modułowości sprzętu i oprogramowania można więc stworzyć prosty system zabezpieczający, a w razie potrzeby zwiększyć jego możliwości, modyfikując oprogramowanie.

Niezbędne funkcje mogą być łatwo aktywowane poprzez wymianę kluczy licencyjnych. Centrale systemowe mogą być instalowane w różnych obudowach, więc system może zostać skonfigurowany w dowolny sposób, w zależności od tego, czy potrzebne są ekonomiczne rozwiązania dla małych budynków czy wielosystemowe platformy bezpieczeństwa dla rozległych obiektów. Architektura systemu umożliwia użycie czterech magistral komunikacyjnych BUS-2 lub – opcjonalnie – RS485. W pierwszym przypadku możliwe jest dołączenie maksymalnie 64 modułów na jednej magistrali i – co istotne – tworzenie odgałęzień na tej magistrali. Dzięki temu można tworzyć bardzo duże systemy, dostosowane do konkretnych wymagań wynikających ze specyfiki zabezpieczanych obiektów. Należy dodać, że elastyczność systemów MB-Secure można zwiększyć, stosując technologię bezprzewodową. System radiowy umożliwia łatwe, równoległe podłączenie urządzeń bezprzewodowych (pasywnych czujek podczerwieni, kontaktronów alarmowych, sygnalizatorów, czujek pożarowych) i standardowych urządzeń przewodowych w celu stworzenia hybrydowego systemu służącego do sygnalizacji włamań. Działanie w trybie Dual Band w pasmach 433 MHz lub 868 MHz i możliwość wyboru jednej z tych częstotliwości gwarantuje stabilną transmisję sygnałów.

Funkcje kontroli dostępu mogą być realizowane przez adresowalne moduły podłączane do magistrali BUS-2, a także przez moduły DCM, które pozwalają na użycie typowych czytników Wiegand. Dzięki temu można używać różnego rodzaju kart identyfikacyjnych. Do modułów zainstalowanych na magistrali BUS-2 można podłączyć maksymalnie cztery czytniki zbliżeniowe z interfejsem RS485. Specjalny interfejs zapewniający komunikację z czytnikami IdentKey oferuje unikatowe funkcje dla użytkownika końcowego, np. łatwe załączanie w dozór/wyłączanie z dozoru partycji systemu poprzez użycie przycisków on/off i przyłożenie karty. Akcesoriami podwyższającymi poziom bezpieczeństwa i ułatwiającymi wprowadzanie nowych użytkowników do systemu kontroli dostępu są podkładka służąca do czytania podpisów i skaner do paszportów.

rys1

Rys. 1. Architektura MB-Secure

Inną kluczową cechą systemów MB-Secure jest proste i komfortowe zarządzanie za pomocą programowalnych przycisków umieszczonych w manipulatorach LCD lub LED. Aby uzbroić poszczególne partycje, wystarczy przyłożyć kartę do czytnika zainstalowanego w oznaczonym miejscu i nacisnąć odpowiedni przycisk. Trójkolorowa dioda umieszczona obok przycisku informuje o aktualnym stanie systemu i efekcie wykonanej czynności. Jest to bardzo wygodny sposób obsługi systemów MB-Secure. Dla wymagających użytkowników lub administratorów dostępny jest duży wyświetlacz dotykowy. Dzięki nowoczesnym aplikacjom mobilnym, przeznaczonym do zdalnej obsługi systemów MB-Secure, można łatwo ustalić aktualny stan systemu alarmowego i obsługiwać go za pomocą smartfonu.

Pisząc o systemie MB-Secure, nie można pominąć wątku jego współpracy z systemem zarządzania budynkiem o nazwie WINMAG Plus. W ramach jednolitego interfejsu użytkownika oprogramowanie WINMAG integruje i wizualizuje działanie systemu ochrony antywłamaniowej i systemu kontroli dostępu (MB-Secure), a także systemu ochrony przeciwpożarowej, systemu dozoru wizyjnego, dźwiękowego systemu ostrzegawczego wykorzystywanego podczas ewakuacji, systemu automatyki budynku oraz systemów innych producentów, takich jak systemy ogrzewania i wentylacji oraz systemy HVAC (sterowane przez interfejs OPC). Interesującą wersją tego oprogramowania jest WINMAG touch. Ta wersja, dostarczana razem z komputerem wyposażonym w duży ekran dotykowy, tworzy zupełnie nowy, innowacyjny system sterowania z graficzną prezentacją map. Aktualne stany czujek są symbolizowane przez ikony o odpowiednim kolorze. Klikając ikonę odpowiadającą czujnikowi, wywołujemy okno informacyjne z metadanymi dotyczącymi stanu tego czujnika, przedstawionymi w postaci graficznej z użyciem dynamicznych symboli, tabel lub informacji w formie tekstu. Okna informacyjne są w pełni programowalne, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb każdego z klientów. Opcja Engine 3D programu WINMAG Plus pozwala używać modeli 3D, aby wyświetlić wszystkie połączone moduły nie tylko trójwymiarowo, ale także z użyciem preprogramowalnych scenariuszy wizualizacji zdarzeń.

Na koniec warto wspomnieć, iż system MB-Secure został zainstalowany w wielu nowoczesnych i prestiżowych obiektach w Europie i skutecznie je zabezpiecza, dowodząc swojej elastyczności i zdolności do sprostania najwyższym oczekiwaniom klientów. Z braku miejsca na pełną listę obiektów wymienię tylko Terminal 5 lotniska Heathrow w Londynie, hotel Hilton w Wiedniu, budynek Dexia Bank Internationale w Luxemburgu i ultranowoczesny biurowiec Main Point Karlin w czeskiej Pradze. Z pewnością nie bez znaczenia dla wielu inwestorów będzie pełna zgodność systemu MB-Secure z restrykcyjnymi normami EN50131 oraz VDS.

 

Tomasz Szklarz
Ultrak Security Systems Sp. z o.o.
Lubieszyn 8, 72-002 Dołuje
tel.: +48 91 485 40 60–69
e-mail: info.pl@adiglobal.com
www.adiglobal.com/pl

 

Zabezpieczenia 6/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony