Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

System sygnalizacji pożarowej Axis produkcji Advanced Electronics

Printer Friendly and PDF

Firma Advanced Electronics została założona w 1999 roku przez osoby, które świetnie znają się na fizyce pożarów. Ich celem było stworzenie najbardziej niezawodnego i łatwego w obsłudze systemu sygnalizacji pożarowej. Pierwszymi produktami były centrale sygnalizacji pożarowej należące do serii Mx 4000. Centrale te są nadal dostępne i rozwijane. Pojawiają się nowe wersje firmware’u zwiększające możliwości tych urządzeń. Firma przeznacza na prace badawczo-rozwojowe 25% swoich zysków. W roku 2010 zaprezentowała nową „rodzinę” urządzeń spełniających wymagania zawarte w normie EN 54 (część 13), z centralami z serii Mx-5000.

Fot. 1. System sygnalizacji pożarowej Axis EN



Podczas targów Firex 2013 w Birmingham zaprezentowano systemy sygnalizacji pożarowej z centralami z serii Mx-5000 pod nową marką – Axis EN. Ponadto przedstawiono kilka innowacyjnych rozwiązań, takich jak AlarmCalm i TouchControl.
System Axis EN jest przeznaczony na rynek europejski. Uzyskał certyfikaty potwierdzające zgodność z normą EN 54. Istnieje też wersja Axis AX zgodna z normą UL 864 oraz Axis AU, która jest przeznaczona na rynek australijski. Dzięki instalacjom w różnych częściach świata firma może pochwalić się takimi obiektami referencyjnymi jak najwyższy budynek w Europie – The Shard w Londynie, londyńskie metro, Muzeum Hagia Sophia w Stambule, Międzynarodowy Port Lotniczy Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Elektrownia Delimara na Malcie. Więcej informacji o oferowanych systemach i obiektach referencyjnych można znaleźć na stronie www.advancedco.com.

Wszystkie urządzenia firmy Advanced Electronics są produkowane w Europie. Wyłącznym partnerem firmy w Polsce jest P.U.I. ZETO-PROJEKT.

Fot. 2. Panel wyniesiony w obudowie ze stali nierdzewnej

 

System sygnalizacji pożarowej Axis EN

Centrale systemu sygnalizacji pożarowej Axis EN posiadają certyfikat spełnienia wymagań normy EN 54 (części 2, 4 i 13). W roku 2013 producent uzyskał świadectwo dopuszczenia CNBOP.

Dostępne są wersje central umożliwiające użycie od jednej do ośmiu pętli dozorowych w obudowach o kilku różnych wielkościach. Montaż może być natynkowy lub podtynkowy. Jest również wersja przeznaczona do montażu w szafach typu rack (19"). W obudowie każdej centrali można zainstalować przełączniki kluczykowe ułatwiające obsługę. Na panelu obsługi są cztery przyciski, których działanie można zaprogramować. Urządzenia systemu Axis EN można przyłączać do centrali poprzez:

  • pętle dozorowe (maksymalnie 240 adresów na pętli, wliczając również urządzenia bezprzewodowe),
  • magistralę rozszerzeń P-BUS, która jest dostępna w każdej centrali,
  • sieć Ad-NeT/Ad-NeT+.

Do pętli dozorowych centrali możemy dołączać wiele różnych urządzeń: czujki punktowe (optyczne, temperatury oraz multisensorowe), ręczne ostrzegacze pożarowe, moduły wejścia/wyjścia, moduły linii bocznej oraz sygnalizatory. Dostępne są różne warianty wykończenia czujek punktowych – w wersji Decorline jest 14 gotowych wzorów imitujących marmury, drewno itp. Można w związku z tym zaproponować inwestorowi (lub np. konserwatorowi zabytków czy architektowi) rozwiązania dostosowane do specyficznych wymagań dotyczących wyglądu instalacji SSP dla danego obiektu. Również ręczne ostrzegacze pożarowe dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych.

Fot. 3. Panel TouchControl

 

Bardzo istotną częścią urządzeń pętlowych są urządzenia bezprzewodowe. Dołączamy je do pętli dozorowej, wykorzystując specjalny translator. Translator jest zasilany bezpośrednio z pętli, na której jest zainstalowany. Umożliwia obsługę maksymalnie 32 urządzeń. Producent oferuje w wersji bezprzewodowej wszystkie rodzaje czujek punktowych, ręczne ostrzegacze pożarowe, sygnalizatory oraz moduły wejścia/wyjścia. W warunkach optymalnych odległość pomiędzy translatorem a urządzeniami podłączonymi może wynosić do 200 metrów. Jeżeli warunki pracy są utrudnione, np. przez grube mury, mamy możliwość zastosowania specjalnych ekspanderów wzmacniających sygnał. Odległość między translatorem a ekspanderem może wynosić maksymalnie 600 metrów, a dodatkowo można podłączyć kilka ekspanderów w układzie kaskadowym, dzięki czemu możliwa jest transmisja na naprawdę duże odległości. Wszystkie urządzenia bezprzewodowe uzyskały certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN54 (część 25) dotyczącą urządzeń wykorzystujących łącza radiowe.

Fot. 4. AdSpecials – wykonanie specjalne CSP Axis EN

 

Magistrala P-BUS to magistrala rozszerzeń centrali, dzięki której możemy powiększyć system o dodatkowe wyjścia przekaźnikowe, obwody sygnalizatorów, wejścia linii urządzeń konwencjonalnych, wejścia monitorujące lub umożliwić obsługę tablicy synoptycznej. W pojedynczej centrali można zainstalować 32 karty, w tym maksymalnie 16 sztuk danego typu. Umożliwia to np. zainstalowanie dodatkowych 64 wyjść przekaźnikowych oraz 64 obwodów sygnalizatorów dla pojedynczej centrali.

Centrale systemu sygnalizacji pożarowej Axis EN są przystosowane do pracy w sieci. Rozwiązanie Ad-NeT+ umożliwia podłączenie maksymalnie 200 urządzeń w topologii pętli. Transmisja komunikatów pomiędzy elementami sieci jest bardzo szybka – czas przesłania informacji do wszystkich urządzeń (gdy zainstalowanych jest 200 węzłów, czyli wszystkie możliwe) nie przekracza trzech sekund.

Fot. 5. AdSpecials – wykonanie specjalne CSP Axis EN

 

Oprócz central sygnalizacji pożarowej elementami sieci są:

  • panele wyniesione (trzy różne wersje standardowe oraz panel wyniesiony z ekranem dotykowym TouchControl),
  • karty interfejsów do połączenia z systemami wizualizacji/systemami BMS,
  • kontrolery wejść/wyjść,
  • IpGateway – element umożliwiający sprawdzanie stanu systemu sygnalizacji pożarowej w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem przeglądarki internetowej (osoby zainteresowane funkcjonalnością IpGateway prosimy o kontakt z nasza firmą – udostępnimy informacje, dzięki którym można samodzielnie sprawdzić, jakie możliwości oferuje IpGateway).

Innowacyjne rozwiązania Advanced Electronics

AlarmCalm – redukcja fałszywych alarmów

Fałszywe alarmy są jednym z największych problemów związanych z eksploatacją systemów sygnalizacji pożarowej. Aby maksymalnie ułatwić inżynierom programującym algorytmy działania systemu oraz użytkownikowi, który go obsługuje, weryfikację informacji o alarmie pożarowym, stworzone zostało rozwiązanie AlarmCalm. AlarmCalm składa się z dwóch elementów: pętlowego przycisku do potwierdzenia zdarzenia oraz dedykowanego modułu oprogramowania. Bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie okresowo mogą występować fałszywe alarmy (np. w kuchni, w warsztacie).

TouchControl – panel wyniesiony z ekranem dotykowym i aktywnymi mapami

Aby zwiększyć funkcjonalność i łatwość obsługi systemu Axis EN, w tym roku firma Advanced Electronics zaprezentowała nowy panel wyniesiony o nazwie TouchControl. Jest to element sieci Ad-NeT/Ad-NeT+ z ekranem o przekątnej 10". Oprócz pełnej obsługi systemu umożliwia wyświetlanie aktywnych map i informacji o lokalizacji strefy dozorowej, w której wystąpiło zdarzenie. Do tworzenia map producent przygotował specjalną aplikację, która pozwala w kilku prostych krokach utworzyć mapy ze zdjęć, podkładów architektonicznych lub dowolnych innych plików. Obsługa TouchControl jest możliwa również w rękawicach strażackich. Urządzenie jest bardzo estetyczne i nie wpływa negatywnie na wygląd pomieszczenia, w którym jest zainstalowane. W trakcie normalnej pracy systemu możliwe jest wyświetlanie na ekranie TouchControl dowolnego pojedynczego obrazu lub wielu obrazów („pokaz slajdów”) – np. prezentacji oferty firmy. W momencie wystąpienia zdarzenia w systemie sygnalizacji pożarowej urządzenie natychmiast przechodzi w tryb pracy panelu wyniesionego.

Urządzenia szyte na miarę – AdSpecials

W większości przypadków obiekty, dla których projektowane są systemy sygnalizacji pożarowej, różnią się pod wieloma względami. Dostosowane do danego obiektu i zgodne z wytycznymi rozwiązanie może być niestandardowe. Aby oczekiwania inwestorów i projektantów mogły być spełniane w możliwie najszerszym zakresie, w firmie powstał specjalny dział AdSpecials. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie klientowi systemu sygnalizacji pożarowej Axis EN, którego obsługa będzie dostosowana do jego wymagań.

Fot. 6. System sterowania gaszeniem ExGo

 

Sterowanie stałymi urządzeniami gaśniczymi – ExGo

W ofercie firmy jest również system sterowania stałymi urządzeniami gaśniczymi ExGo. Jego podstawowym elementem jest centrala sygnalizacji pożarowej i sterowania gaszeniem Ex-3001 z trzema liniami dozorowymi przeznaczonymi do współpracy z czujkami konwencjonalnymi oraz wyjściem do wysterowania urządzenia gaśniczego dla jednej strefy gaszenia. Wyjście do sterowania urządzeniami gaśniczymi można obciążyć do 1 A w sposób ciągły lub do 3 A w trybie impulsowym. Informacje o stanie systemu są wyświetlane na wyświetlaczu LCD. Centrala Ex-3001 ma pamięć 1000 zdarzeń. Istnieje możliwość rozbudowy centrali przez wyposażenie jej w dodatkowe wyjścia przekaźnikowe za pomocą modułu instalowanego bezpośrednio w obudowie centrali lub panelu wyniesionego. Dodatkowo do centrali można przyłączyć panele wyniesione umożliwiające sterowanie lub tylko wyświetlające informacje o stanie systemu.

System powiadamiania radiowego – LifeLine

LifeLine jest idealnym rozwiązaniem do zastosowania w obiektach, w których mogą przebywać osoby z wadami słuchu. Po przyłączeniu systemu LifeLine do systemu sygnalizacji pożarowej Axis EN za pomocą karty interfejsu ESPA można wysyłać precyzyjną informację o alarmie do pagerów obsługi obiektu oraz osób mających problemy ze słuchem. Jeżeli alarm pożarowej zdarzy się w nocy, w celu obudzenia i ostrzeżenia osób z wadami słuchu wykorzystujemy specjalny zestaw składający się z wibrującej wkładki do poduszki oraz ostrzegacza błyskowego instalowanego obok łóżka. Ze względu na łączność radiową takie zestawy można bardzo łatwo przenosić w inne miejsca w zależności od potrzeb.

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji o zaprezentowanych produktach prosimy o kontakt z naszą firmą.

Krzysztof Dembiński
P.U.I. Zeto-Projekt

 

Zabezpieczenia 1/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony