Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

System zamknięć drzwi pożarowych Dorgard i system alarmowania osób niesłyszących Deafgard

Printer Friendly and PDF

ramka1Systemy zamknięć drzwi pożarowych Dorgard

Wszyscy wiemy o przypadkach, w których drzwi pożarowe zostały podparte gaśnicami, klinami lub innymi przedmiotami. Jest to bezpośrednie naruszenie przepisów przeciwpożarowych obowiązujących w Polsce. W razie wystąpienia pożaru takie działania przyczyniają się do szybszego rozprzestrzeniania się ognia, które skutkuje zwiększeniem strat materialnych, a przede wszystkim zagraża życiu lub zdrowiu ludzi przebywających w budynku.

Urządzenia Dorgard umożliwiają każdemu użytkownikowi legalne i bezpieczne otwarcie drzwi przeciwpożarowych do momentu rozgłoszenia alarmu pożarowego. W trakcie alarmu odblokowują drzwi tak, aby dzięki ich zamknięciu zwiększyć bezpieczeństwo ludzi oraz zmniejszyć szybkość rozprzestrzeniania się pożaru wewnątrz budynku.

System Dorgard może działać na dwa sposoby. W pierwszym z nich wykorzystywane są samodzielne urządzenia wyposażone w innowacyjny czujnik dźwięku. Aktywacja urządzenia następuje po odebraniu ciągłego sygnału o natężeniu co najmniej 65 dBA, które powoduje zwolnienie blokady drzwi. System Dorgard w wersji X może również działać jako bezprzewodowa sieć urządzeń uruchamianych albo na skutek akustycznego wzbudzenia nadajnika przez syreny systemu sygnalizacji pożarowej albo bezpośrednio przez przekaźnik wyjściowy centrali systemu SAP. W sieci X może pracować maksymalnie 200 urządzeń. Urządzenia Dorgard nie wymagają okablowania, są zasilane bateryjnie i wyposażone w systemy sygnalizacji rozładowania i usterki oraz eliminacji zakłóceń. Instalacja zajmuje kilka minut i polega na przykręceniu urządzenia do drzwi za pomocą czterech śrub.

Dorgard to rozwiązanie problemu nielegalnego podpierania drzwi przeciwpożarowych, które spowoduje, że w trakcie pożaru nie spełnią one swojej funkcji. Dzięki zgodności z normami BS (British Standard) i dyrektywami Unii Europejskiej urządzenia te mogą być stosowane w Polsce.

fot1

Fot. 1. Sterownik systemu X oraz Dorgard X

Stosowane dotychczas urządzenia służące do podtrzymywania drzwi to zwory magnetyczne i elektrotrzymacze. Ich wadą jest sposób instalacji, który wymaga okablowania oraz użycia dodatkowych urządzeń, np. central sterowania. Instalowanie tych urządzeń jest dużym problemem zwłaszcza w już funkcjonujących obiektach, w których inwestor chciałby na przykład usprawnić ruch w ciągach komunikacyjnych, nie naruszając jednocześnie przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej.

Dorgard różni się więc od poprzedników sposobem działania i instalacji. Dzięki bateryjnemu zasilaniu nie wymaga okablowania. Jest rozwiązaniem sprawdzającym się we wszystkich rodzajach budynków, bez względu na ich rozmiar i przeznaczenie. Wszędzie tam, gdzie ważna jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia, a brakuje środków pieniężnych na przebudowę instalacji lub nie ma możliwości wykonania okablowania (a zatem nie można zainstalować elektrotrzymaczy i zaworów) sprawdzą się urządzenia Dorgard. Do tej pory zainstalowano ich już ponad 400 tysięcy. Skutecznie chronią one szkoły, przychodnie, szpitale i urzędy, a także obiekty sportowe i muzea.

Alarmowanie osób niesłyszących

fot2

Fot. 2. Urządzenie Dorgard

W trakcie alarmu pożarowego osoby niesłyszące lub niedosłyszące są bardziej zagrożone niż osoby bez ubytku lub zaniku słuchu. Ostrzeganie o niebezpieczeństwie osób niedosłyszących lub niesłyszących stanowi duży problem w wielu obiektach, np. w hotelach, domach pomocy społecznej, domach opieki. Urządzenia Deafgard są rozwiązaniem tego problemu.

fot3

Fot. 3. Urządzenie Deafgard

W razie potrzeby przenośny system bezpieczeństwa Deafgard powiadomi osobę niesłyszącą o zagrożeniu. Budowa Deafgard zapewnia potrójny system alarmowania. Podkład (pad), który znajduje się w urządzeniu, można włożyć pod poduszkę przed snem. W razie pożaru pad zacznie wibrować, budząc i ostrzegając o niebezpieczeństwie. W ciągu dnia zagrożenie zasygnalizują diody LED i wyświetlacz LCD znajdujące się na obudowie urządzenia. W razie pożaru diody LED zaczynają świecić, a na wyświetlaczu pojawia się ostrzeżenie.

Urządzenia Deafgard są uruchamiane identycznie jak
Dorgard, czyli po odebraniu sygnału dźwiękowego o długości co najmniej 10 sekund i natężeniu 65 dbA lub z bezprzewodowego nadajnika wzbudzanego sygnałem dźwiękowym lub przekaźnikiem z systemu sygnalizacji pożarowej.

Więcej informacji o urządzeniach Dorgard i Deafgard znajduje się na naszej stronie internetowej www.draftel.pl. Zachęcamy też do kontaktu e-mailowego lub telefonicznego.

Piotr Zapiórkowski
kierownik działu SAP i marketingu w firmie Draftel

 

Zabezpieczenia 4/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony