Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

CSP – System sygnalizacji pożarowej firmy SATEL

Printer Friendly and PDF

Aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów, firma SATEL wprowadziła do swojej oferty nowe produkty, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego. Doświadczenie zdobyte przez ponad dwadzieścia lat produkcji cenionych nie tylko w Polsce urządzeń do systemów sygnalizacji włamania i napadu pozwoliło inżynierom firmy SATEL zaprojektować najbardziej nowoczesny konwencjonalny system sygnalizacji pożarowej, który z zapasem spełnia wymagania określone w europejskich normach oraz dodatkowe wymagania wprowadzone do polskiego prawa na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (Dz. U. Nr 143, poz. 1002 z późn. zm.).

fot1

Fot. 1. CSP serii 100 i 200 to konwencjonalne, w pełni zgodne z wymaganiami EN54 centrale sygnalizacji pożarowej

System sygnalizacji pożarowej firmy SATEL stanowi kombinację prostoty instalacji, charakterystycznej dla systemów konwencjonalnych, z rozbudowanym zestawem funkcji spotykanym w bardziej złożonych systemach adresowalnych. Głównymi elementami systemu są centrale z serii CSP-200 i CSP-100.

Centrale obu tych typów są przeznaczone dla małych i średnich obiektów. Są zamknięte w eleganckich obudowach z tworzywa sztucznego, których głównym elementem jest panel obsługi. Na panelu umieszczone są główne wskaźniki oraz przyciski uruchamiające najbardziej potrzebne funkcje. Układ tych przycisków jest bardzo uporządkowany i czytelny. Różnice pomiędzy centralami CSP-100 i CSP-200 polegają na sposobie korzystania z funkcji bardziej zaawansowanych. Centrala z serii CSP-200 jest wyposażona w wyświetlacz LCD umożliwiający łatwe programowanie z użyciem menu. Wyświetlacz ten ułatwia również codzienną obsługę oraz okresową konserwację instalacji dzięki możliwości przeglądania zdarzeń oraz szczegółowej informacji przekazywanej użytkownikowi. Z kolei centrala z serii CSP-100 umożliwia podstawową obsługę za pomocą przycisków panelu oraz wskaźników LED.

W obu rodzinach central dostępne są modele wyposażone w osiem (CSP-208, CSP-108) lub cztery (CSP-204, CSP-104) linie dozorowe. Do każdej z linii można przyłączyć maksymalnie 32 elementy – czujki automatyczne lub ręczne ostrzegacze pożarowe. Taki wybór pozwala optymalnie dobrać urządzenie w zależności od wielkości zabezpieczanego obiektu.

We wszystkich centralach rodziny CSP wykorzystano nowoczesne, innowacyjne rozwiązania. Energię potrzebną do pracy urządzeń zapewnia dedykowany zasilacz AC/DC typu APS-318 o wysokiej sprawności, co obniża koszty zasilania w całym okresie eksploatacji systemu. Zasilanie zapasowe jest zapewniane przez pojedynczy akumulator 12 V/17 Ah. Użycie pojedynczego akumulatora ułatwia diagnostykę oraz eliminuje konieczność wykonania dodatkowych połączeń. Także koszty wymiany zużytego akumulatora są niższe.

Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym instalatorowi pracę jest zastosowana osłona układów elektroniki. Po otwarciu pokrywy obudowy centrali instalator uzyskuje dostęp do kostek połączeniowych, ale całość elektroniki jest osłonięta płytą z tworzywa sztucznego. Zabezpiecza to elektronikę przed przypadkowym uszkodzeniem, co czasami zdarza się podczas prac instalacyjnych. Na osłonie umieszczone są również opisy poszczególnych złączy, co dodatkowo ułatwia i przyspiesza instalację, obniżając prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki.

fot2

Fot. 2. Uzupełnieniem paneli wynienionych w zakresie zdalnego nadzorowania pracy systemu CSP jest panel wirtualny, dzięki któremu można uzyskać zdalny podgląd stanu systemu w przeglądarce internetowej

Do centrali można przyłączyć panele wyniesione. Jest to rozwiązanie rzadko spotykane w przypadku tej klasy urządzeń. Panele te umożliwiają zdalną obsługę centrali z miejsc od niej oddalonych. Dzięki temu centrala może być umieszczona na przykład w pomieszczeniu teletechnicznym, a obsługiwana w pomieszczeniu pracowników ochrony. Firma SATEL oferuje cały szereg paneli przeznaczonych do współpracy z centralami serii CSP-200 i CSP-100, zarówno dla modeli ośmio-, jak i czteroliniowych. Uzupełnieniem paneli wyniesionych jest panel wirtualny. Przyłączając do centrali moduł CSP-ETH, można uzyskać zdalny podgląd stanu systemu w przeglądarce internetowej.

Podstawowym elementem systemu sygnalizacji pożarowej są ręczne ostrzegacze pożarowe. SATEL oferuje zarówno ostrzegacze przeznaczone do montażu wewnątrz obiektów, jak i ostrzegacze, które montuje się na zewnątrz. Oba rodzaje tych ostrzegaczy nie wymagają wymiany szybki, co znacznie ułatwia przeprowadzanie testów systemu. Po uruchomieniu sygnalizacji wystarczy przywrócić ostrzegacz do stanu pierwotnego za pomocą specjalnego narzędzia oferowanego w komplecie.

W systemach sygnalizacji pożarowej ważne są również ostrzegacze automatyczne – czujki pożarowe. Ich zadaniem jest wczesne wykrycie zjawisk związanych z rozwojem pożaru, takich jak pojawiające się zadymienie czy wzrost temperatury. W ofercie SATEL znajduje się czujka optyczna, rozproszeniowa czujka dymu DRP-100 wykrywająca pożary testowe klasy TF2–TF5 i TF8, nadmiarowo-różniczkowa czujka ciepła DCP-100 pracująca w klasie A1R oraz multisensorowa czujka DMP-100 zawierająca rozproszeniową czujkę optyczną i sensor ciepła, zdolną do wykrywania pożarów klasy TF1-TF6 i TF8. Opracowanie właściwej konstrukcji tych urządzeń zajęło wiele miesięcy. Badano zachowanie urządzeń zarówno w tunelach testowych, jak i w symulowanych warunkach pożarowych. Owocem tych prac było zaprojektowanie unikatowego profilu komory detekcyjnej, który ułatwia wnikanie dymu do wnętrza urządzenia, czy precyzyjnego filtra ze stali szlachetnej, wykonanego metodą fototrawienia, który zabezpiecza przed wnikaniem zabrudzeń i przedostawaniem się insektów z zewnątrz, a jednocześnie nie hamuje wnikania cząstek dymu. Zwieńczeniem konstrukcji czujek jest system uszczelnień zabezpieczających wrażliwe elementy elektroniki przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Uzupełnieniem oferowanego asortymentu czujników są akcesoria montażowe, takie jak gniazda DB-100 umożliwiające łatwe wykonanie podłączeń instalacyjnych czy podstawy przemysłowe PDB-100, dzięki którym można łatwo wykonać instalację natynkową w rurkach instalacyjnych Ø16. Tam, gdzie potrzebne jest zastosowanie wyniesionego wskaźnika zadziałania, można zastosować WZ-100, który jest przyłączany bezpośrednio do czujki i umożliwia szybką identyfikację urządzenia zgłaszającego wykrycie pożaru za pomocą jasnej diody LED.

rys1

Rys. 1. Duży asortyment i jakość urządzeń współpracujących z systemem sygnalizacji pożarowej CSP bezpośrednio wpływa na funkcjonalność i niezawodność instalacji

Do nowych urządzeń w ofercie firmy SATEL należą również sygnalizatory akustyczne: SPP-100 z niską podstawą oraz SPP-101 wyposażony w wysoką podstawę. Wybór zależy od montażu i sposobu wykonania instalacji. Oba sygnalizatory oferują te same funkcje. Możliwy jest nie tylko wybór spośród 32 dźwięków oraz płynna regulacja głośności, ale także użycie dwóch różnych dźwięków do sygnalizowania różnych zdarzeń w systemie.

Do urządzeń CSP dołączany jest komplet dokumentów niezbędnych w przypadku zastosowania systemu SATEL w obiekcie, w którym system sygnalizacji pożarowej jest wymagany na podstawie przepisów (od certyfikatów CPD, poprzez świadectwa dopuszczenia, po aprobaty techniczne – wszystkie uzyskane w CNBOP, co gwarantuje bezproblemowe uznanie systemu w trakcie odbioru przez uprawnione jednostki Straży Pożarnej).

Wprowadzeniem nowych urządzeń firma SATEL udowadnia, że nawet konwencjonalne systemy sygnalizacji pożarowej mogą być nowoczesne i innowacyjne. Warto zapoznać się z całym asortymentem urządzeń na stronie www.satel.pl, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące produktów, komplet dokumentacji technicznej i inne przydatne narzędzia.

 

Michał Konarski
Kierownik Działu Badań SATEL

 

Zabezpieczenia 5/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony