Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Ratunkowe systemy interkomowe

Printer Friendly and PDF

leadJak wynika z danych statystycznych, ponad połowa ludności świata mieszka w miastach i w ich okolicach. Biorąc pod uwagę fakt, że miasta zajmują jedynie niewielki fragment powierzchni kuli ziemskiej, łatwo wywnioskować, że gęstość zaludnienia na ich terenie jest bardzo duża. W takich warunkach zaczyna obowiązywać prawo wielkich liczb, z którego wynika, że w danej chwili zawsze znajdzie się ktoś, kto poszukuje informacji albo wzywa pomocy. I tu zastosowanie znajdują ratunkowe systemy interkomowe.

W miastach są miejsca, w których szybka komunikacja głosowa nabiera szczególnego znaczenia, takie jak lotniska, dworce kolejowe i autobusowe, stacje metra, publiczne parkingi, przejścia podziemne, tunele drogowe. Często zdarza się, że panuje tam spory ruch, co wiąże się z dużym natężeniem hałasu. Podobnie może być poza terenami miejskimi, na przykład na autostradach i innych ruchliwych drogach publicznych, gdzie nagromadzenie pojazdów, a tym samym ludzi, jest bardzo duże i gdzie występują stałe zagrożenia – nie tylko zagrożenie zwykłym wypadkiem drogowym, ale także zagrożenie bandytyzmem czy atakiem terrorystycznym.

Gdy trzeba ratować ludzkie życie i liczy się każda sekunda, szybka komunikacja głosowa odgrywa kluczową rolę. Od publicznych systemów interkomowych wymaga się łatwej obsługi oraz bardzo wysokiej niezawodności. Ich działanie powinno być niezależne od warunków pogodowych, zaś całodobowa obsługa, zapewniana przez odpowiedni personel, powinna być szybka, by rozmówcy nie musieli długo czekać na zgłoszenie się operatora. W większości przypadków w instalacjach interkomowych wykorzystywane są połączenia kablowe.

Współczesne standardy dotyczące jakości dźwięku transmitowanego za pośrednictwem publicznych interkomów są bardzo wysokie. Przykładowo, szerokość pasma kanału dźwiękowego wynosi 16 kHz, co przekłada się na bardzo dobrą zrozumiałość mowy oraz komfortową komunikację głosową. Korzystanie ze stanowisk informacyjnych czy punktów sprzedaży biletów staje się łatwe i wygodne. Ponadto dobra zrozumiałość mowy operatora przekazującego informacje może oddziaływać uspokajająco na zdenerwowaną osobę.

Spróbujmy dokładniej przyjrzeć się dziedzinom, w których zastosowanie publicznych systemów interkomowych nabiera szczególnego znaczenia.

Dworce kolejowe i lotniska

Na dworcach i lotniskach panuje duży ruch i jest duży hałas. Komunikaty dotyczące odjazdów pociągów czy odlotów samolotów mieszają się z reklamami i muzyką dobiegającą ze sklepów i restauracji. Podróżni są często zdezorientowani, towarzyszy im stres wynikający z dużego nagromadzenia bodźców. W takich okolicznościach czytelna komunikacja głosowa nabiera szczególnego znaczenia. Z pomocą mogą przyjść łatwo dostępne, czytelnie oznakowane, proste w obsłudze punkty informacyjne, rozmieszczone w wielu miejscach. Przez naciśnięcie tylko jednego przycisku podróżni mogą połączyć się z operatorem systemu, uzyskać niezbędne informacje lub nawet wezwać pomoc.
W przypadku dużych obiektów, takich jak dworce kolejowe i lotniska, wymagania dotyczące publicznych systemów interkomowych są szczególnie wysokie. Punkty informacyjne powinny być na tyle liczne, by nie tworzyły się przy nich kolejki. W związku z tym potrzebne są duże centra dyspozytorskie, obsługiwane przez całą dobę przez wielu operatorów. Wszystkie zastosowane urządzenia muszą być niezawodne w działaniu, nawet w sytuacjach awaryjnych, co wiąże się z koniecznością zapewnienia ciągłości zasilania zarówno stacji interkomowych, jak i centrum obsługi pasażerów. Jak już wspomniano, w przypadku tej klasy systemów stosuje się wyłącznie połączenia kablowe, co gwarantuje ich niezawodne działanie.

Metro

W metrze proste w obsłudze, czytelnie oznakowane interkomowe punkty informacyjne są rozmieszczane na peronach, a także wewnątrz wagonów. Pasażerowie mogą więc uzyskać niezbędne informacje lub poprosić o pomoc w nagłych wypadkach.

Parkingi samochodowe

Na zurbanizowanych obszarach wielopiętrowe parkingi samochodowe można znaleźć w bardzo wielu miejscach. Stanowią one nieodłączne składniki galerii handlowych, centrów biznesowych, dworców lotniczych i kolejowych. Spotyka się je nawet na osiedlach mieszkaniowych. Publiczne sieci interkomowe na parkingach mogą służyć do komunikacji z administratorami. Można je wykorzystywać także do powiadamiania o nagłych wypadkach i do wzywania pomocy.

ramka1

Osiedla mieszkaniowe, parki logistyczne i biurowce

W takich obiektach przeważnie instalowane są systemy kontroli dostępu, w których wykorzystuje się karty identyfikacyjne, jednak w praktyce często zachodzi potrzeba wpuszczenia na teren obiektu osób nie dysponujących takimi kartami. Może to być użytkownik, który zgubił swoją kartę albo zapomniał zabrać jej ze sobą. Może to być gość albo osoba świadcząca jakieś usługi. We wszystkich tych przypadkach zachodzi konieczność skontaktowania się z portierem lub osobą pełniącą dyżur w pomieszczeniu ochrony. W tradycyjnych systemach interkomowych jakość dźwięku była stosunkowo niska i w związku z tym często wpuszczano na teren chronionego obiektu osoby, które nie powinny się na nim znaleźć. Współczesne głośnomówiące systemy interkomowe są wolne od tej wady, więc komfort obsługi oraz poziom bezpieczeństwa użytkowników obiektu mogą znacznie wzrosnąć.

Przejścia podziemne i tunele

Są to obszary typowe dla wielkich miast. Krzyżowanie się linii komunikacyjnych zmusza do budowy przejść podziemnych dla pieszych i tuneli drogowych dla samochodów. Długie korytarze czy tunele są miejscami szczególnie niebezpiecznymi. W wielu przypadkach nie działają tam telefony komórkowe. Mogą w nich być zainstalowane kabiny telefoniczne lub stacje interkomowe umożliwiające skontaktowanie się z operatorem systemu lub wezwanie pomocy. Z zasady w tego typu instalacjach stosowane są połączenia kablowe, które gwarantują niezakłóconą komunikację głosową w każdych warunkach eksploatacyjnych.

Drogi publiczne i autostrady

Są to miejsca odznaczające się dużym ruchem kołowym. Panujący tam hałas bardzo utrudnia, a często uniemożliwia skorzystanie z telefonów komórkowych. Wzdłuż dróg i autostrad co kilka lub kilkanaście kilometrów znajdują się zjazdy. Są tam umieszczane stacje interkomowe, często oznakowane jako telefony SOS, co z góry określa ich funkcję. Kierowcy, którzy potrzebują pomocy lub byli świadkami wypadku drogowego czy innego wydarzenia wymagającego natychmiastowej interwencji, mogą skontaktować się z operatorem systemu.

Bramki na autostradach

Bramki na autostradzie są typowym miejscem zastosowania interkomów. Ze względu na duży hałas oraz pośpiech towarzyszący przekraczaniu bramek użycie niezawodnych interkomów emitujących głośne komunikaty głosowe staje się koniecznością.

To oczywiście nie wszystkie możliwe zastosowania interkomów publicznych, a jedynie przykłady. W każdym z opisanych przypadków cechą wyróżniającą jest czytelna komunikacja głosowa oraz wysoka niezawodność zastosowanych urządzeń. Firma C&C Partners jest wyłącznym partnerem systemów interkomowych COMMEND. Są to produkty austriackiej firmy Commend International GmbH założonej w 1971 roku. Specjaliści z firmy C&C służą pomocą podczas projektowania i instalacji publicznych systemów interkomowych. Na terenie Polski urządzenia COMMEND zainstalowano już w wielu miejscach. Zainteresowanych odsyłamy do załączonej listy referencyjnej.

Szczegółowe dane na temat systemów COMMEND można znaleźć na stronie http://www.ccpartners.pl.

Leszek Schmidt
Kierownik ds. Produktu
C&C Partners

 

Zabezpieczenia 5/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony