Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Większe możliwości dzięki centrali INTEGRA 256 Plus

Printer Friendly and PDF

leadWiększe możliwości dzięki centrali INTEGRA 256 Plus Stosowanie systemów sygnalizacji włamania i napadu w obiektach użyteczności publicznej jest w wielu przypadkach narzucone przez przepisy. Dotyczą one głównie tych obiektów, w których ryzyko związane z włamaniem jest szczególnie wysokie, lub takich, w których straty wynikające z kradzieży wartościowych przedmiotów, czy z nieuprawnionego dostępu do informacji niejawnych byłyby szczególnie dotkliwe. Przepisy te regulują sposoby zabezpieczania takich obiektów jak banki, kancelarie tajne, mennice czy muzea.

Jakość systemów zabezpieczających ważne obiekty, a także klasa urządzeń wchodzących w skład tych systemów jest regulowana normami branżowymi. W przypadku systemów sygnalizacji włamania i napadu najbardziej aktualne są europejskie normy serii EN50131, które wprowadzają spójną klasyfikację systemów i urządzeń. Jest ona czterostopniowa – od stopnia 1 (Grade 1), w przypadku obiektów najniższego ryzyka, aż po stopień 4 (Grade 4), którym oznacza się obiekty najwyższego ryzyka. W praktyce systemy odpowiadające stopniom 1 i 4 spotykane są rzadko. Większość odpowiada stopniowi 2 (systemy niezaawansowane) oraz stopniowi 3 (systemy zaawansowane).

fot_1

Fot. 1. Dzięki spełnieniu wymagań zawartych w EN50131 (stopień 3) centrale serii INTEGRA Plus doskonale sprawdzą się w zaawansowanych systemach zabezpieczających obiekty szczególnie zagrożone włamaniem, np. banki, sklepy jubilerskie czy budynki użyteczności publicznej. Centrale te mają wiele funkcji, więc można stosować je również w systemach kontroli dostępu, a nawet w inteligentnych budynkach

Odpowiedzią firmy SATEL na rosnące zapotrzebowanie na urządzenia, które mogą być stosowane w systemach podwyższonego ryzyka, było wprowadzenie central rodziny INTEGRA Plus zaliczanych do stopnia 3 według normy EN50131.

Nowością w rodzinie INTEGRA Plus jest centrala INTEGRA 256 Plus. Umożliwia ona stworzenie systemu, w którym pracuje maksymalnie 256 czujek, a więc dwa razy więcej niż w przypadku starszych modeli central. Jest to istotne w przypadkach tworzenia rozległych systemów alarmowych w średnich i dużych obiektach, które wymagają kompleksowego zabezpieczenia.

 Konstrukcja wszystkich central INTEGRA Plus wywodzi się ze sprawdzonych i uznanych central INTEGRA, jednak nowe urządzenia wyraźnie różnią się od poprzednich. Przede wszystkim zasilacz stosowany w centralach INTEGRA Plus został dostosowany do rygorystycznych wymagań dotyczących urządzeń stopnia 3 – zastosowano niezależne obwody służące do zasilania urządzeń oraz ładowania akumulatora, a także wprowadzono wiele wymaganych zabezpieczeń. Centrale serii INTEGRA Plus obsługują linie wejściowe w konfiguracji 3EOL, dzięki czemu sygnały naruszenia, sabotażu i maskowania czujek mogą być przekazane do centrali za pomocą jednej pary przewodów. Wprowadzono również udogodnienia dla instalatora, m.in. możliwość połączenia centrali z komputerem za pomocą kabla USB czy nowe funkcje programowe.

Dużą zaletą systemów bazujących na centralach z serii INTEGRA Plus jest ich modułowa budowa. Oznacza to, że w skład systemu, oprócz samej centrali, wchodzi szereg podzespołów, które umożliwiają dostosowanie działania urządzeń peryferyjnych do aktualnych potrzeb. Modułowość central pozwala na rozbudowę systemu, jeżeli w przyszłości pojawi się taka potrzeba, bez konieczności wymiany wielu urządzeń.

Centrale INTEGRA Plus mają wszechstronne zastosowanie. Mogą służyć zarówno do sygnalizacji włamania i napadu, jak i do budowy systemu kontroli dostępu. W tym celu należy zastosować dedykowane moduły kontroli przejść, które umożliwiają wykorzystanie klawiatur i czytników kart zbliżeniowych do weryfikacji tożsamości osób. Elektroniczna kontrola dostępu stanowi więc dodatkowe zabezpieczenie chronionego obszaru – sygnalizacja włamania utrudnia nieuprawniony dostęp intruzom z zewnątrz, natomiast kontrola dostępu ma na celu poprawę bezpieczeństwa osób normalnie przebywających na terenie obiektu. Połączenie tych dwóch systemów jest korzystne także dla inwestora, ponieważ nie tylko obniża koszty inwestycji, ale także ułatwia administrowanie całą instalacją.

fot_0_1

W newralgicznych obiektach, w których konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, stosowane są zaawansowane systemy alarmowe. Oferują one elastyczne narzędzia ułatwiające administrowanie wszystkimi urządzeniami wchodzącymi w skład tych systemów. Stosowane dawniej tradycyjne tablice synoptyczne zastępowane są obecnie interfejsami graficznymi, które zapewniają bardziej uporządkowany i kompleksowy dostęp do informacji. W przypadku systemów INTEGRA Plus rolę tę pełni przede wszystkim oprogramowanie GuardX umożliwiające kontrolę stanu obiektu w czasie rzeczywistym poprzez korzystanie z graficznych map, odczytywanie na bieżąco listy zdarzeń czy sprawdzanie przyczyn awarii zgłoszonych przez system. Innym narzędziem ułatwiającym zarządzanie systemem jest program DloadX, który umożliwia wykwalifikowanym technikom zmianę konfiguracji systemu czy diagnozowanie jego usterek.

Dzięki możliwościom komunikacyjnym centrale INTEGRA Plus mogą być wykorzystywane także przez organizacje, które mają wiele oddziałów wymagających scentralizowanego zarządzania. W praktyce łączność TCP/IP oferowana przez moduły ETHM-1 umożliwia pełne, zdalne zarządzanie z jednej lokalizacji z wykorzystaniem oprogramowania GuardX. W przypadku zarządzania większą liczbą oddziałów jeszcze lepiej sprawdzi się oprogramowanie STAM-2 Pro, które przeznaczone jest do zbiorczego nadzorowania wielu obiektów. Umożliwia ono nawiązanie połączenia z wybranym systemem i zarządzanie jego składnikami bez konieczności opuszczania miejsca pracy przez personel zajmujący się bezpieczeństwem.

Centrale INTEGRA Plus można połączyć również z innymi instalacjami w obiekcie. Dzięki specjalistycznym modułom INT-RS Plus, z otwartym protokołem komunikacyjnym, można stworzyć zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami w obiekcie, obejmujący m.in. systemy: wykrywania pożaru, sterowania automatycznymi urządzeniami przeciwpożarowymi, dozoru wizyjnego czy też kontroli dostępu. 

Zalety nowych central INTEGRA 256 Plus, tak jak całej rodziny urządzeń INTEGRA Plus, docenią przede wszystkim ci, którzy poszukują skutecznych rozwiązań dla rozległych obiektów o wysokim ryzyku włamania.

fot_0_2

 

Michał Konarski
Kierownik Działu Badań SATEL

 

Zabezpieczenia 1/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony