Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

MICRA – niezawodna ochrona małych obiektów

Printer Friendly and PDF
fot1

Fot. 1. Swoją wszechstronność moduł alarmowy MICRA zawdzięcza możliwości obsługi zarówno tradycyjnych czujek przewodowych, jak i dedykowanych czujek bezprzewodowych

Część zleceń dla fachowca zajmującego się projektowaniem i realizacją zabezpieczeń dotyczy obiektów o niewielkich powierzchniach: warsztatów, sklepików, kiosków, garaży, domków letniskowych. W ich przypadku użycie standardowej centrali w celu zastosowania trzech czy czterech czujek mogłoby być ekonomicznie nieuzasadnione i niepotrzebnie skomplikowane. Właśnie dlatego powstał system MICRA. Moduł alarmowy MICRA, stanowiący serce systemu, ma funkcje prostej centrali alarmowej i komunikatora GSM/GPRS. Obsługiwanie zarówno standardowych czujek przewodowych, jak i przeznaczonych dla tego systemu czujek bezprzewodowych sprawia, że MICRA jest rozwiązaniem mającym wiele zastosowań.

Podstawową cechą systemu MICRA, która odróżnia go od innych produktów dostępnych na rynku, jest prostota instalacji i konfiguracji. Moduł alarmowy MICRA jest wyposażony w zasilacz buforowy, odbiornik urządzeń bezprzewodowych 433 MHz oraz komunikator GSM/GPRS, które zazwyczaj są niedostępne w przypadku pojedynczego urządzenia. Oznacza to, że potrzebny jest tylko jeden kabel – do zasilania z sieci 230 V/50 Hz, a system MICRA można zainstalować w czasie krótszym niż godzina.

System MICRA jest łatwy w obsłudze. Jest obsługiwany głównie zdalnie, za pomocą pilotów. Można w nim zaprogramować do ośmiu pilotów. Przyciski każdego z nich mogą mieć indywidualnie przypisane funkcje. Pilota można używać nie tylko do załączania i wyłączania czuwania – może też służyć do wezwania pomocy (alarm napadowy) czy podnoszenia i opuszczania rolety przeciwwłamaniowej. Jeżeli jednak w konkretnej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie sterowanie przez wpisywanie kodów na wspólnej klawiaturze, można w tym celu wykorzystać bezprzewodową klawiaturę MKP-300. Zalety takiego rozwiązania można docenić m.in. w przypadku systemów, do których dostęp powinna mieć większa liczba użytkowników. Kolejnym sposobem obsługi systemu MICRA jest użycie telefonu komórkowego –zainicjowanie połączenia w celu identyfikacji numeru (wykorzystanie funkcji CLIP) i przesłanie lub odbiór sterowań przez telefon lub użycie komunikatów SMS. Niezależnie od wybranej metody obsługa jest bardzo intuicyjna, co ułatwia przeszkolenie końcowych użytkowników systemu.

Mimo iż MICRA jest przeznaczona do najmniejszych instalacji, może zapewnić wszechstronną ochronę obejmującą więcej niż tylko wykrywanie prób włamania. Firma SATEL oferuje bezprzewodowe czujki kontaktronowe MMD-300, bezprzewodowe czujki ruchu PIR MPD-300, które są odporne na zwierzęta, bezprzewodowe czujki zalania MFD-300 mogące ostrzec o zalaniu mieszkania wodą oraz czujki dymu i ciepła MSD-300 przeznaczone do wczesnego wykrywania pożaru. Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć obiekt, do modułu MICRA można podłączyć do czterech standardowych czujek przewodowych. Zastosowanie urządzeń bezprzewodowych i przewodowych w jednym systemie zapewni maksymalną elastyczność w doborze jego wyposażenia.

fot2

Fot. 2. System MICRA to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest prosty i niezawodny system alarmowy z komunikatorem GSM

Jedną z głównych zalet modułu MICRA jest zastosowanie efektywnego komunikatora GSM/GPRS, który umożliwia nie tylko przesyłanie informacji do stacji monitorującej, ale także powiadamianie za pośrednictwem CLIP/SMS o wybranych zdarzeniach oraz zdalne sterowanie systemem. Warto podkreślić, że właśnie takie zdalne sterowanie jest w tej klasie unikatowe – dotychczas było możliwe w przypadku zastosowania dużo droższych i bardziej skomplikowanych urządzeń.

rys1

Rys. 1. Wystarczy wysłać SMS lub zainicjować połączenie z numerem modułu MICRA (tzw. "CLIP"), aby załączyć lub wyłączyć czuwanie

Jeśli chcemy wykorzystać komunikator, wystarczy zainstalować w module kartę SIM dowolnego operatora GSM dostarczającego usługi w miejscu instalacji systemu. Moduł umożliwia zaprogramowanie do czterech numerów telefonu, na które wysyłane będą powiadomienia, oraz skonfigurowanie dwóch stacji monitorujących. Zdalne sterowanie jest możliwe za pośrednictwem SMS (wysyłanie do modułu wiadomości SMS o odpowiedniej treści) i z użyciem funkcji CLIP (zainicjowanie połączenia z odpowiedniego numeru).

Ciekawą funkcją modułu MICRA jest akustyczna weryfikacja alarmu. Dzięki zewnętrznemu mikrofonowi podłączonemu do modułu można usłyszeć, co dzieje się w chronionym obiekcie podczas alarmu, i na tej podstawie zdecydować, czy potrzebna jest interwencja.

Warto wiedzieć, że system MICRA może służyć nie tylko do zabezpieczenia przed włamaniem. Tryb modułu komunikacyjnego umożliwia dokonywanie pomiaru różnych wielkości fizycznych (temperatura, ciśnienie, obroty, poziom cieczy) reprezentowanych w postaci sygnałów napięciowych. Możliwe jest cykliczne raportowanie wyników pomiaru (telemetria) i reagowanie na przekroczenie zdefiniowanych uprzednio krytycznych wartości progowych (alarmy techniczne). Dzięki temu MICRA idealnie nadaje się do stosowania na stacjach pomp, w urządzeniach hydrotechnicznych czy elektrowniach wiatrowych jako moduł nadzorujący poprawność działania wyposażenia technicznego.

System MICRA może stanowić także tymczasowe zabezpieczenie obiektu, jeśli zaplanowane jest zastosowanie bardziej złożonego systemu lub sam obiekt ma charakter tymczasowy.

Wszystkich pragnących poznać pełnię możliwości systemu MICRA zapraszamy do udziału w praktycznych szkoleniach prowadzonych w ramach Akademii SATEL.

SATEL

Zabezpieczenia 4/2012

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony