Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

GPRS-T4 & GPRS-T6 – więcej możliwości od firmy SATEL

Printer Friendly and PDF

leadW ofercie firmy SATEL pojawiły się dwa nowe moduły komunikacyjne GPRS/SMS: GPRS-T4 i GPRS-T6. Oba zapewniają większe możliwości w porównaniu z urządzeniami oferowanymi dotychczas. Zastosowanie nowych modułów pozwala poszerzyć funkcjonalność dowolnego systemu alarmowego, m.in. o możliwość powiadamiania i monitorowania za pomocą usług GPRS/SMS.

W obiektach prywatnych coraz rzadziej występuje podłączenie do miejskiej linii telefonicznej. Dlatego do komunikacji ze stacją monitorowania instalatorzy wykorzystują transmisję informacji za pośrednictwem telefonii komórkowej oraz usługi pakietowej transmisji danych GPRS. Odchodzące do lamusa telefony stacjonarne są zastępowane przez coraz tańszą, a przez to coraz chętniej stosowaną technologię komórkową, oferującą dostęp do szerokopasmowego Internetu w niemal każdym zakątku Polski. Szybki transfer danych, brak ograniczeń typowych dla połączenia z kablową linią miejską, a także niskie koszty utrzymania konta abonenckiego niewątpliwie przemawiają za powszechnym korzystaniem z usług komórkowych.

Nie dziwi więc, że łączność za pośrednictwem sieci komórkowej znalazła zastosowanie również w komunikacji pomiędzy urządzeniami, w tym między centralą alarmową a centrum monitorowania. Obecnie pakietowa transmisja danych jest bardzo często wykorzystywaną metodą komunikacji między wspomnianymi centralami a stacjami monitorowania i firmami zajmującymi się zarządzaniem bezpieczeństwem.

fot1

Fot. 1. Moduły monitorowania GPRS-T4 i GPRS-T6 umożliwiają uzupełnienie dowolnego systemu alarmowego o funkcje powiadamiania, monitoringu oraz zdalnego sterowania. Współpraca modułu z praktycznie każdym systemem jest możliwa za pośrednictwem wejść oraz wyjść modułu, które mogą być podłączone do odpowiednio oprogramowanych wyjść i wejść centrali alarmowej. Dodatkowo wejścia pozwalają na pracę z sygnałami analogowymi, dzięki czemu moduły GPRS-T4 oraz GPRS-T6 można wykorzystać np. do nadzorowania procesów regulacji w systemach automatyki. Dzięki wbudowanemu zasilaczowi buforowemu moduł GPRS-T6 może być używany jako urządzenie samodzielne, niewymagające zasilania napięciem 12 VDC

Duża popularność tej usługi spowodowała, że moduły komunikacyjne GPRS-T1 oraz GPRS-T2, oferowane do tej pory przez firmę SATEL, zaliczały się do produktów najczęściej i najchętniej wybieranych przez instalatorów. Jednak ogromny postęp w dziedzinie funkcjonowania central alarmowych, jaki dokonał się w ostatnim czasie, wymógł na producentach modułów komunikacyjnych rozszerzenie zakresu ich użyteczności. Obecnie bowiem centrale nie tylko wypełniają swoje pierwotne zadanie alarmowania i informowania o zaistniałych zdarzeniach, lecz także umożliwiają zarządzanie automatyką budynkową czy obsługę urządzeń multimedialnych. Konieczność współpracy z wieloma elementami spowodowała, że dostępne do tej pory moduły komunikacyjne o czterech wejściach programowanych po prostu przestały wystarczać.

Z tego powodu w ofercie firmy SATEL pojawiły się dwa nowe urządzenia: GPRS-T4 oraz GPRS-T6. Cechą wspólną tych modułów komunikacyjnych jest to, że każdy z nich ma osiem programowalnych wejść, które umożliwiają nadzorowanie pracy dwukrotnie większej liczby urządzeń w porównaniu z modelami dotychczas oferowanymi przez SATEL. Najważniejsza różnica między tymi produktami jest związana ze źródłem zasilania. Moduł GPRS-T4, podobnie jak wcześniejsze moduły SATEL, może być zasilany bezpośrednio z centrali lub, jeśli nie jest to możliwe, z dodatkowego zewnętrznego zasilacza. Z kolei GPRS-T6 ma wbudowany własny zasilacz buforowy o wydajności 2 amperów.

Oba opisywane modele mogą współpracować z centralami różnych producentów, jak również działać niezależnie od systemu alarmowego. Nadzorują pracę maksymalnie ośmiu urządzeń i sterują maksymalnie czterema innymi. Dodatkowo możliwość obsługi sygnałów analogowych przez wejścia modułów pozwala na ich wykorzystanie do nadzorowania procesów w systemach automatyki.

Na tym jednak możliwości wykorzystania GPRS-T4 i GPRS-T6 się nie kończą. Oba te moduły komunikacyjne mogą pracować nie tylko w trybie monitorowania, ale również w trybie powiadamiania osobistego. Dzięki temu pobudzenie dowolnego z ośmiu dostępnych wejść może powodować przesłanie wiadomości tekstowej SMS do wybranego telefonu komórkowego (a nawet kilku). Treść wiadomości można dowolnie zdefiniować – instalator może tak skonfigurować moduł i centralę, aby wiadomości tekstowe otrzymywane przez zainteresowane osoby zawierały dokładne informacje np. o strefie, w której pojawiło się zagrożenie, lub o rodzaju zdarzenia: o wykryciu ruchu, otwarciu okna albo drzwi czy stłuczeniu szyby. Wiadomości mogą również zawierać np. potwierdzenie załączenia i wyłączenia czuwania pełnego, dziennego lub we wskazanej strefie, a także informację o włamaniu lub próbie sabotażu. Dzięki temu właściciele obiektu, w którym zainstalowany jest system alarmowy, mogą stwierdzić, co się w nim dzieje, nawet wtedy gdy fizycznie nie ma ich na miejscu.

Oba moduły komunikacyjne zapewniają zdalne sterowanie inteligentnym systemem alarmowym, realizowane przez wiadomości SMS. Funkcja ta umożliwia np. zdalne załączenie czuwania, gdy w pośpiechu o tym zapomnimy, lub wyłączenie go, gdy chcemy umożliwić wejście np. firmie remontowej. Dzięki temu zakres ochrony może zostać dostosowany tak, by zapewnić dostęp do obiektu osobom, które muszą go odwiedzić pomimo naszej nieobecności. Jednak nie tylko systemem alarmowym da się w ten sposób sterować. Dostępne na rynku centrale alarmowe często mają funkcję obsługi automatyki budynkowej, którą można wykorzystać przy użyciu modułu GPRS-T4 lub GPRS-T6. Tak więc za pomocą krótkiej wiadomości wysyłanej z telefonu komórkowego możemy zapalić światło, zasunąć rolety antywłamaniowe czy też uruchomić zraszacze na trawniku.

Wyposażenie centrali alarmowej w moduł GPRS-T4 lub GPRS-T6 zapewnia również dwa niezależne tory komunikacji z centrum monitorowania i agencją ochrony. Każde takie urządzenie jako priorytetową wybiera komunikację za pomocą pakietowej transmisji danych GPRS. Jest to usługa, która zapewnia szybkie przesyłanie informacji, a więc niemal natychmiastowe zasygnalizowanie wykrytego zdarzenia agentom ochrony. Najnowsze moduły z oferty firmy SATEL są także wyposażone w drugi tor komunikacji, używany w przypadku braku możliwości zrealizowania łączności GPRS. W takiej sytuacji urządzenia te przełączą się na alternatywną metodę powiadamiania, jaką jest tryb monitorowania poprzez SMS. Dzięki temu nawet w razie problemów z łącznością GPRS centrum monitorowania i tak otrzyma informację o sytuacji alarmowej i będzie mogło wysłać patrol. Wiadomość zostanie przekazana również właścicielom obiektu, dzięki czemu dowiedzą się o naruszeniu chronionego obszaru, np. o włamaniu, sabotażu lub o innym zdarzeniu, które nastąpiło.

GPRS-T4 i GPRS-T6 – nowe, uniwersalne moduły komunikacyjne GPRS/SMS marki SATEL – oferują możliwość pełniejszego wykorzystania istniejących systemów zabezpieczeń. Duża liczba wejść, możliwość samodzielnej pracy, a także opcja wyboru rodzaju zasilania (za pośrednictwem osobnego lub wbudowanego zasilacza) sprawiają, że są to urządzenia o dużym potencjale instalacyjnym. Dzięki temu instalator będzie w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Agnieszka Pitrus
kierownik działu marketingu SATEL 

 

Zabezpieczenia 2/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony