Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

XXVI Ogólnopolskie Warsztaty „Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa SAP 2018”

Printer Friendly and PDF

Tradycyjnie już, jak przez dwadzieścia sześć lat, firma POLON-ALFA zorganizowała dla swoich klientów Ogólnopolskie Warsztaty SAP. Tym razem na miejsce spotkania wybrano Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Pałac i Folwark Łochów położone nad urokliwą rzeką Liwiec. Warsztaty zostały utrzymane w czterodniowej formule, dzięki czemu uczestnicy mieli więcej okazji do wymiany doświadczeń i szukania odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z bezpieczeństwem pożarowym.

 


Tegoroczny temat przewodni „Instalacje sygnalizacji pożarowej w świetle aktualnych przepisów” wzbudził ogromne zainteresowanie i przyciągnął ponad czterysta osób. Specjaliści będący niekwestionowanymi autorytetami w branży przedstawili następujące referaty odnoszące się do tego tematu:

1. Nowe spojrzenie na projekt systemu sygnalizacji pożarowej – Mariusz Sobecki, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
2. Audyty obiektów (NIE)objętych obowiązkowym zabezpieczeniem systemami sygnalizacji pożarowej – Robert Kuczkowski, PZU LAB, Politechnika Łódzka.
3. Zagrożenie pożarowe w czasie prac budowlanych i remontowych – Piotr Smardz, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
4. Cele ochrony przeciwpożarowej w projektowaniu budynków w sytuacji ich niedookreślenia w przepisach techniczno-budowlanych i ochrony przeciwpożarowej – Ryszard Małolepszy, dyrektor Izby Rzeczoznawców SITP.
5. Nowe spojrzenie na instalacje kablowe SSP – Anna Romańska-Zapała, Politechnika Krakowska.
6. Odbiory systemów sygnalizacji pożarowej – Przemysław Kubica, Szkoła Główna Służby Pożarniczej.
7. Konserwacja instalacji sygnalizacji pożarowej – Edward Skiepko, Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

Pierwszy wykład, poprowadzony przez Mariusza Sobeckiego, dotyczył zasad projektowania, a w szczególności przewidywanych zmian w specyfikacji technicznej TS54-14 określającej zasady projektowania systemów sygnalizacji pożarowej. Następna prelekcja, którą wygłosił Robert Kuczkowski, przybliżyła słuchaczom punkt widzenia ubezpieczyciela na zabezpieczenia pożarowe. Kolejne dwa wystąpienia były związane z praktycznymi aspektami systemów sygnalizacji pożarowej. Piotr Smardz przedstawił za pomocą krótkich filmów, co może się wydarzyć i jak kończą się zaniedbania w systemach zabezpieczeń pożarowych. Następny wykład – Ryszarda Małolepszego – przybliżył słuchaczom projektowanie systemów, gdy zadania i oczekiwania z nim związane nie mieszczą się w granicach obowiązujących norm i przepisów. Pierwszy dzień zakończył się wykładem poprowadzonym przez wykładowczynię Politechniki Krakowskiej Annę Romańską-Zapałę, w którym przedstawione zostały wymagania dotyczące przewodów i zespołów kablowych.

Uroczysta kolacja uświetniona występem pięknych dziewczyn z Kwartetu Obsession, a potem zabawa przy muzyce DJ Profesora trwała do samego rana.

Drugiego dnia warsztatów tempo nie uległo zmianie. Wystąpienia rozpoczął wykładowca Szkoły Głównej Pożarniczej Przemysław Kubica, przybliżając krok po kroku wymagania stawiane w czasie odbioru systemów sygnalizacji pożarowej oraz dokumentację, jaka musi zostać sporządzona.

Drugi wykład wygłosił Edward Skiepko, który oprócz wiedzy teoretycznej posiada również ogromną wiedzę praktyczną. Dzięki jego prezentacji uczestnicy poznali realne oczekiwania i dobre praktyki, które powinny mieć miejsce podczas obowiązkowej konserwacji systemów sygnalizacji pożarowej. Jak zwykle dyskutowano na każdy z omówionych tematów.

Na uczestników spotkania czekała miła niespodzianka – mieli oni okazję wziąć udział w pierwszej oficjalnej prezentacji nowej hali produkcyjno-magazynowej, której budowa właśnie rozpoczęła się w Bydgoszczy. Prezes firmy POLON-ALFA – Dariusz Nagański – omówił aktualny, dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i przedstawił nowe możliwości produkcyjne zakładu, które będą dostosowane do nieustającego wzrostu zapotrzebowania na nasze urządzenia.

Na zakończenie części merytorycznej inżynier wsparcia technicznego w firmie POLON-ALFA –Marcin Barnat – opowiedział o tym, jak należy dobrze zaprojektować systemy bezpieczeństwa, oraz przedstawił nowe rozwiązania, które niebawem pojawią się w ofercie firmy. Następnie Tomasz Olejniczak z AAT HOLDING omówił zasadę działania, a także wszystkie zalety cieszącego się coraz większym uznaniem klientów systemu integracji IS VENO.

Można zdecydowanie stwierdzić, że wysoki poziom merytoryczny, możliwość swobodnych konsultacji z autorytetami z branży, koleżeńska atmosfera, piękna okolica i jeszcze piękniejsza pogoda złożyły się na niekwestionowany sukces warsztatów SAP 2018.

POLON-ALFA dziękuje wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, i już dziś serdecznie zaprasza na XXVII edycję tego niezwykłego wydarzenia.

Bezpośr. inf. POLON-ALFA

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony